REKLAMA

Paczkomaty staną w parafiach. InPost i Poczta Polska pukają do kościelnych bram

Łukasz Gosik2021-05-04 11:00redaktor
publikacja
2021-05-04 11:00
Paczkomaty staną w parafiach. InPost i Poczta Polska pukają do kościelnych bram
Paczkomaty staną w parafiach. InPost i Poczta Polska pukają do kościelnych bram
fot. Soft Light / / Shutterstock

Do wyścigu o pierwszeństwo w postawieniu paczkomatów na gruntach należących do Kościoła stanęły InPost i Poczta Polska. Na jednej szali położono szacunek dla instytucji i uczuć wiernych, na drugiej ekspansję firmy i zysk. Czy w tym przypadku zachowanie równowagi jest w ogóle możliwe?

Jak pisze "Rzeczpospolita", do parafii w całym kraju trafiają oferty wynajmu gruntów kościelnych pod automaty paczkowe. Wiele z nich znajduje się w atrakcyjnych lokalizacjach, z łatwym dostępem i wygodnymi parkingami. Oprócz szansy na "technologiczny rozwój miejscowości" propozycje przynoszą Kościołowi wymierne korzyści.

InPost kusi proboszczów miesięcznym dochodem w postaci 500 zł stałego czynszu i ekwiwalentu za prąd. Dodatkowo firma Rafała Brzoski za symboliczny 1 grosz dorzuca ofertę Podaj Dalej, która ma ułatwić duchownym przekazywanie parafianom materiałów lub korespondencji wysyłanej z diecezji. "Biorąc pod uwagę zasięg i popularność korzystania z paczkomatów oraz fakt, że pandemia rozbudziła potrzebę korzystania z zakupów online, jesteśmy przekonani, że taki krok zostanie przyjęty z uznaniem przez społeczność zgromadzoną wokół parafii" – poinformował InPost.

Drugim podmiotem, który stanął do wyścigu, jest Poczta Polska. Jak donosi dziennik, zgodnie z opracowaną strategią do 2022 r. Poczta chce uruchomić 2 tys. paczkomatów, a część z nich miałaby stanąć przy urzędach, na terenie spółdzielni mieszkaniowych i gruntach należących do Kościoła. 

– Lokalizacje na terenach parafii podlegają takim samym kryteriom oceny, jak inne typy lokalizacji, np. przy marketach, galeriach handlowych czy placówkach pocztowych, a jednym z nich jest możliwość nieograniczonego dostępu do automatu 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w tym dogodna możliwość podjazdu kuriera i klientów – powiedziała "Rzeczpospolitej" Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty.

ŁG

Źródło:
Łukasz Gosik
Łukasz Gosik
redaktor

Redaktor newsroomu, wydawca. Śledzi najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Stara się, żeby Bankier.pl był pierwszym wyborem dla Czytelników szukających rzetelnych informacji zarówno ze świata finansów, globalnej gospodarki, jak i krajowej polityki.

Tematy
Kalkulator OC i AC

Kalkulator OC i AC

Porównaj ubezpieczenia w 5 minut. Zapłacisz nawet o 50% mniej niż obecnie.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
Inpost - warto być przyzwoitym pamiętajcie o tym
troll2
Spoko, spoko, księża każdego rubelka przygarną. Zaraz się okaże, że Inpost to instytucja bardzo godna zaufania i wyrażająca szacunek do kościoła - byle kasa się zgadzała, a tak się okaże.
vonmisses
A jeszcze za tradycyjny pokropek każą sobie zapłacić 1500 PLN!

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki