PO chce od Seremeta oceny trafności umorzenia sprawy SKOK-ów w Gdańsku

2016-02-10 10:36
publikacja
2016-02-10 10:36
fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

O ocenę decyzji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, która umorzyła wątek sprawy domniemanych nieprawidłowości w przepływach między SKOK-ami a luksemburską spółką oraz przeniesienie tej sprawy poza Gdańsk zaapelowali w środę posłowie PO do prokuratora generalnego.

Posłowie PO: Krzysztof Brejza i Marcin Święcicki złożyli w środę w Prokuraturze Generalnej apel, aby Andrzej Seremet, który do końca marca jest prokuratorem generalnym, dokonał analizy decyzji o umorzeniu postępowania, która - ich zdaniem -jest nieprawidłowa.

Święcicki uważa, że śledztwo należy wznowić i przenieść poza Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku, która w jego ocenie może być w tej materii nieobiektywna, bo - jak mówił - ludzie z władz SKOK i prokuratorzy wywodzą się z tego samego gdańskiego środowiska prawniczego, kończyli ten sam wydział prawa na gdańskim uniwersytecie.

Według prasy gdańska prokuratura chciała zbadać finanse SKOK-ów i ich szefa, senatora Grzegorza Biereckiego, śledztwo toczyło się intensywnie w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, ale po wyborach przeniesiono je do prokuratury apelacyjnej, gdzie sprawa została niedawno umorzona. W śledztwie miało chodzić o przepływy finansowe między luksemburską spółką, w której członkiem zarządu jest senator - Bierecki, a krajowymi SKOK-ami.

Rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że PG przeanalizuje tę decyzję i w odpowiednim trybie odniesie się do tego apelu. "Podkreślam, że wszystkie postępowania prowadzone przez prokuratury apelacyjne w kraju, są nadzorowane przez Prokuraturę Generalną, więc także i to umorzone postępowanie będzie poddane analizie. Dopiero po jej dokonaniu będzie wiadomo, czy umorzenie było zasadne i czy są podstawy do przeniesienia sprawy do innej jednostki" - dodał.

Brejza podkreślił w środę, że Platforma chce, by prokurator generalny przedstawił stan śledztw dotyczących SKOK-ów, szczególnie że ludzie związani z tymi instytucjami są obecnie kandydatami PiS do ważnych urzędów - m.in. Trybunału Konstytucyjnego czy Rady Polityki Pieniężnej.

"Sprawa SKOK-ów jest ważnym testem obecnych rządów. Nie może ujść na sucho bez względu na to kto sprawuje rządy. Za wielkie straty ponieśliśmy tutaj wszyscy, a niektórzy ludzie za bardzo się na tym wzbogacili w sposób podejrzany" - dodał Święcicki. Jak przypomniał, do tej pory na ratowanie SKOK-ów wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego 3,5 mld zł.

Według Brejzy istnieją obawy, że system SKOK-ów nabiera charakteru "magnackiego". "To kasy, kasa krajowa, ludzie w ważnych instytucjach państwa, a wokół także przychylne media, które atakują parlamentarzystów chcących wyjaśniać sprawę SKOK-ów" - mówił poseł PO. (PAP)

wkt/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Dega
Rozumiem, że dochodzenie w sprawie dewastacji gospodarczej RP, do której niewątpliwie doprowadzi PiS, też zostanie zamieciona pod dywan ...

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki