REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem". PKO BP ostrzega klientów

Dominika Florek2023-02-06 08:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-06 08:45

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami podszywającym się pod instytucję. Przestępcy rozsyłają do klientów fałszywe wiadomości. E-mail zawiera złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego wyłudzacze mogą przejąć kontrolę nad kontem osobistym i "wyczyścić" jego zawartość. 

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem". PKO BP ostrzega klientów
"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem". PKO BP ostrzega klientów
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Dzień dobry, w załączniku przesyłamy dokument. wyciąg okresowy 10/2023 za okres od 2023-01-10 do 2023-01-31. Z pozdrowieniami PKO Bank Polski" - czytamy w fałszywej wiadomości wysyłanej przez cyberprzestępców do klientów PKO BP. Treść e-maila opublikował bank w komunikacie prasowym

Wiadomość przygotowana przez oszustów zawiera załącznik, w którym ukryte jest złośliwe oprogramowanie. "Nie otwieraj go, nie klikaj też w linki w tego rodzaju e-mailach. Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzega PKO Banku Polski. 

Prawie połowa Polaków doświadczyła próby wyłudzenia danych, a 15 proc. do dziś zmaga się z konsekwencjami ich wycieku. To więcej niż w poprzednich latach - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Co zrobić, żeby ochronić siebie i swoje środki na rachunku bankowym przed atakiem? 

PKO Bank Polski zwraca uwagę przede wszystkim na sprawdzanie, kto jest nadawcą i adresatem wiadomości. Warto też zastanowić się, czy na pewno powinieneś dostać taką wiadomość. Co więcej, do tzw. red flags (czerwonych flag) zaliczane są błędy językowe, które mogą wskazywać, że wiadomość została wysłana przez oszustów. 

Więcej na ten temat pisał Wojciech Boczoń w artykule pt. "Tak okradają nas "zdalnie". 10 prawdziwych scenariuszy, które każdemu powinny zapalić czerwoną lampkę"

W przypdków otrzymania podejrzanej wiadomości z banku lub innej instytucji państwowej zawsze warto zweryfikować prawdziwość e-maila lub SMS-a. Wątpliwości mogą rozwiać m.in. pracownicy banku w trakcie rozmowy telefonicznej.

Kliknij, aby przejść dalej (Bankier.pl)
Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
siema123
Wystarczyła by prosta 2 etapowa autoryzacja, telefon z banku przy pierwszym przelewie do nowego odbiorcy czy zaciągnięciu kredytu, w dzisiejszych czasach dane do przelewu / kredytu mógłby czytać robot a wybrać na klawiaturze 1 albo 0 czy powiedzieć tak / nie to nie jest wielka sprawa. Tylko jak potem pokazać jak się wydaje setki Wystarczyła by prosta 2 etapowa autoryzacja, telefon z banku przy pierwszym przelewie do nowego odbiorcy czy zaciągnięciu kredytu, w dzisiejszych czasach dane do przelewu / kredytu mógłby czytać robot a wybrać na klawiaturze 1 albo 0 czy powiedzieć tak / nie to nie jest wielka sprawa. Tylko jak potem pokazać jak się wydaje setki milionów na security i zapobiega przestępcom. Co by robiły organy ścigania ? Gdzie podziali by się ci wszyscy pracownicy ? Ochrona danych była by zbędna bo zakładamy że organ zarządzający gotówką autoryzuje przelew a nie klient, który tych pieniędzy fizycznie nie posiada tylko korzysta z systemu banku. Włamanie na konto nic by nie robiło oprócz ujawnienia jego stanu. Idąc dalej jawne adresy i nazwy właścicieli wszystkich numerów telefonów sprawiły by że ludzie by widzieli kto dzwoni i mogli by odebrać telefon lub nie odebrać, tylko po co to komu ? Ukryjmy wszystkich za 9 cyfrowym numerem to przecież aż 387420489 kombinacji. Problem w tym że w dobie automatyzacji można te numery przelecieć w 1 dzień, wystarczy centrala na 4500 numerów, lub w 3 miesiące używając 50 numerów prepaid co będzie kosztowało 50 złotych - za 50 złotych można mieć obecnie wszystkie aktywne numery telefonów w kraju, takie są te prawne zabezpieczenia prywatności, taka jest ta prywatność. Nie chce tu używać pejoratywnych wyrażeń więc napiszę tylko że prawo jest tworzone przez ludzi którzy w młodości nie siedzieli przy komputerach tylko doili krowy. Także teraz stoimy i patrzymy jak te krowy jak nas doją. Smacznego !
daniel_1
Halo,
To przecież banki stworzyły systemy obsługi konta przez Internet i telefon!!!
Teraz klient ma ponosić konsekwencje???
jenak
To jest nowy, piękniejszy świat, dla zbierających na pierwsze lokum peroniarzy.


Problemem są nie tylko wysokie stopy (relatywnie wysokie stopy), ceny nieruchomości globalnie, ale przechowywanie mamony w takich czasach.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki