REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polacy okradani z numerów PESEL na potęgę. Kto najczęściej pada ofiarą?

2023-01-27 05:51
publikacja
2023-01-27 05:51

PESEL, adres, seria i numer dowodu - to kluczowe dane, o które najczęściej biją się oszuści. Jak się okazuje, prawie połowa Polaków doświadczyła próby ich wyłudzenia, a 15 proc. do dziś zmaga się z konsekwencjami ich wycieku. To więcej niż w poprzednich latach - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.

Polacy okradani z numerów PESEL na potęgę. Kto najczęściej pada ofiarą?
Polacy okradani z numerów PESEL na potęgę. Kto najczęściej pada ofiarą?
fot. adike / / Shutterstock

Wycieku lub kradzieży danych osobowych obawia się ponad 60 proc. Polaków. Za największe zagrożenie dla ich bezpieczeństwa ankietowani wskazali kolejno: włamanie hakerów do komputera lub telefonu (60 proc. badanych), phishing, czyli podszywanie się pod inne firmy lub instytucje (57 proc.), wycieki z baz danych (52 proc.) oraz fizyczną kradzież dokumentów (48 proc.) - wskazano w badaniu serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów z okazji przypadającego 28 stycznia Dnia Ochrony Danych Osobowychh.

Z kolei co 2. Polak deklaruje, że przez ostatnie pół roku zauważył wzmożoną aktywność oszustów wyłudzających dane osobowe. Najczęściej wskazują na to badani w wieku 25-34 lata (58,5 proc.).

Działalności oszustów podszywających się pod inne firmy osobiście doświadczyło 40 proc. Polaków. Natomiast 60 proc. deklaruje, że "to przykre doświadczenie" spotkało któregoś z ich znajomych lub członków rodziny.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Liczby okradzionych idą w miliony

Jak wynika z badania, część prób wyłudzenia zakończyła się sukcesem. 15 proc. ankietowanych deklaruje, że osobiście padło ofiarą wycieku lub kradzieży danych osobowych, a 21 proc. nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, czy tak nie było. "Jeśli te 15 proc. odnieść do populacji dorosłych Polaków, oznaczałoby to, że swoje dane utraciło ponad 4,5 mln Polaków, a mówimy tylko o tych, którzy wiedzą, że do tego doszło" - zauważył ekspert serwisu ChronPESEL.pl. Bartłomiej Drozd.

Jednocześnie niespełna 16 proc. respondentów ma pewność, że ich dane nigdy nie wyciekły. Najpewniejsi są młodzi w wieku 18-24 lata (23 proc.), a najmniej przekonania mają ankietowani między 45. a 54. rokiem życia. Co dziesiąty z nich "może z przekonaniem powiedzieć, że jego dane nigdy nie wyciekły". Według ekspertów świadczy to o tym, że grupa poszkodowanych może być znacznie większa. Część z nich o kradzieży danych dowie się dopiero w momencie, w którym przyjdzie zmierzyć się z konsekwencjami wykorzystania ich przez przestępców.

Zdaniem Bartłomieja Drozda brak pewności na temat bezpieczeństwa naszych danych będzie nam stale towarzyszył. "Dzielimy się nim z taką liczbą firm, instytucji i serwisów, że trudno nad tym zapanować. Ostatecznie nie mamy wpływu na to, w jaki sposób te podmioty zabezpieczają nasze dane" – podkreślił Drozd, komentując dla PAP wyniki badania.

Działaj szybko, bo oszuści chcą zarobić

Niespełna 17 proc. ankietowanych przyznaje, że wiedziałoby, co należy zrobić, by dane były bezpieczne. Co trzeci wprost zadeklarował, że nie potrafiłbym podjąć żadnych kroków, a ponad połowa nie była w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Ekspert serwisu ChronPESEL.pl zwrócił uwagę, że brak wiedzy na temat tego, co dzieje się z naszymi danymi utrudnia zapewnienie im bezpieczeństwa. "Oszuści mogą wykorzystać je na wiele sposób, najczęściej do zaciągnięcia zobowiązań finansowych w postaci pożyczki, zakupów na raty lub umowy leasingowej" - przestrzegł. Zwrócił uwagę, że późniejsze wezwania do zapłaty będą przychodzić na nasz adres.

Największe obawy przed potencjalnymi konsekwencjami wycieku danych mają osoby powyżej 55. roku życia - tylko 1 na 10 twierdzi, że poradziłaby sobie ze skutkami utraty danych.

Badanie na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów „Ochrona danych osobowych na początku 2023 roku” zostało przeprowadzone w styczniu 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1012 respondentów przez IMAS International. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
lutobor
Jeżeli jakiś bank dał pożyczkę na kradziony pesel i numer dowodu, to powinna być strata banku. Ale niestety w świecie państw z dykty i marionetkowych polityków, jest tak jak jest, a nie jest tak jak być powinno.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
inwestor.pl
Milicja sprawdzi twój PESEL na wysięgniku albo jak masz odpowiednio niski to przy okazji przejażdżki po wiejskich drogach zakończonej na drzewie.
inwestor.pl
Największe problemy z PESELEM ma Waldemar Pawlak i Kosiniak-Kamysz.
zoomek
Nonsens z tym PESELEM - internetowe księgi wieczyste wyświetlały cały PESEL każdemu bez problemu.
Nie wiem jak teraz ale wcześniej na 100% - wiem bo sprawdzałem.
To są jakieś żarty że mżna wyłudzić kredyt na PESE bez weryfikacji kredytobiorcy. Sądy powinny to w minutę załtwiać - niema spłacania, było sobie zeryfikowć
Nonsens z tym PESELEM - internetowe księgi wieczyste wyświetlały cały PESEL każdemu bez problemu.
Nie wiem jak teraz ale wcześniej na 100% - wiem bo sprawdzałem.
To są jakieś żarty że mżna wyłudzić kredyt na PESE bez weryfikacji kredytobiorcy. Sądy powinny to w minutę załtwiać - niema spłacania, było sobie zeryfikowć kredytobiorcę.
eglantyna
Dlaczego pdobne prawo nie działa w drugą stronę?
ktoś się podszyje od bank i wyłudzi pieniądze, to niech bank płaci!
Skoro ja mam obowiązek upewnić się, że to bank, to dlaczego bank nie ma obowiązku się upewnić, że to kredytobiorca, a nie oszust?
Tak trudno jest zweryfikować dane? przecież każdy ma telefon i meldunek!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawdziwynierobot
JAKIŚ podpis jest. Czy Twój? weź i teraz udowodnij (że nie jesteś wielbłądem)...
Słabe to wszystko, że banki i providebty mają takie możliwości
vacarius
A może przy udzielaniu pożyczek przez te różne parabanki w których nie trzeba pokazywać dowodu. Zrobić wymóg ze pożyczkobiorca musi walnąć odcisk palca. Potem szło by łatwo zweryfikować kto rzeczywiście brał tą pożyczkę.
prawdziwynierobot
"oj, panie, jakie to koszty wdrożenia systemu biometrycznego, poza tym nasi pracownicy są ućciwi"

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki