PKO BP i mBank obniżyły oprocentowanie lokat. Klientom to nie przeszkadza

analityk Bankier.pl

PKO Bank Polski i mBank ponownie podjęły decyzję o obniżeniu oprocentowania lokat. Klientów nie zrażają jednak coraz niższe stawki na lokatach. Oba banki w ciągu roku istotnie zwiększyły swoją bazę depozytową.

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego stoją w miejscu od marca ubiegłego roku. Stopa podstawowa wynosi obecnie 1,5 proc. Jest ona punktem odniesienia dla banków wyceniających oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych i firm. Z tego względu stawki na lokatach są obecnie tak mizerne. Niestety mimo utrzymywania się stopy na niezmienionym poziomie od 18 miesięcy, banki cały czas tną odsetki na lokatach.

PKO BP i mBank obniżyły oprocentowanie lokat. Klientom to nie przeszkadza
PKO BP i mBank obniżyły oprocentowanie lokat. Klientom to nie przeszkadza (fot. Jaap Arriens/NurPhoto / FORUM)

PKO BP pod koniec lipca obniżył stawki na lokatach w PLN o 0,1-0,2 pkt. proc. Z początkiem października poinformował, że ponownie obniża oprocentowanie lokat. W przypadku depozytów w złotówkach cięcie objęło tylko jedną lokatę - depozyt IKO na 1M. Bank obniżył stawkę o 0,25 pkt. proc. do poziomu 2 proc. To wciąż jedna z najlepiej oprocentowanych lokat w banku, bo na standardowych depozytach stawki są znacznie niższe – w większości poniżej 0,5 proc.

Bank obniżył też oprocentowanie lokat w GBP. Lokaty o stałym oprocentowaniu zostały objęte stawką 0,01 proc. Tyle samo dadzą zarobić lokaty o oprocentowaniu zmiennym zakładane na pół roku i rok. Lokata dwuletnia w GBP objęta jest stawką 0,10 proc., a trzyletnia 0,15 proc.

W mBanku poprzednia obniżka miała miejsce we wrześniu. Dziś oprocentowanie lokat standardowych spadło ponownie - o 0,25-0,3 pkt. proc. Średnie oprocentowanie lokat Progress na 3 i 6 miesięcy spadło do 0,7 proc., a lokaty 12M do 1 proc. Stawki na lokatach w GBP obcięto o 0,2-0,3 pkt. proc. Bank obniżył też stawkę za przedterminowe wycofanie środków z lokaty z 0,1 proc. do 0,01 proc. O 0,2 pkt. proc. wzrosło oprocentowanie lokat w USD.

Wszystkie podane wyżej stawki są stawkami „brutto”, czyli jeszcze przed podatkiem Belki. Do kieszeni klienta trafia zysk mniejszy pomniejszony o 19-proc. daninę.

Mimo coraz niższych stawek na lokatach klienci nie rezygnują z deponowania swoich oszczędności w bankach. W ciągu ostatniego roku PKO BP zwiększył stan depozytów o 20 mld zł do poziomu 195 mld zł. Z tej sumy 134 mld to oszczędności klientów detalicznych. Na koniec II kwartału bank miał 17,3 proc. udział w rynku depozytów. Problemów ze zbieraniem depozytów nie ma też mBank. W ciągu roku baza depozytowa wzrosła o 12 mld zł do poziomu 85 mld zł. Z tej sumy 49,5 mld to depozyty klientów detalicznych.

Niższe stawki na lokatach to m.in. efekt nowego podatku bankowego. Ponieważ banki muszą płacić nową daninę, nie są skore do hojnego opłacania depozytów.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~yj

500+ uderza rykoszetem we wszystkich

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 0 ~leonard

Nie ma to jak polisolokaty.
Dadzą zarobić i są superbezpieczne.

! Odpowiedz
3 4 ~rentier

Jest lokata w (...)banku 5 proc, ale na 2 tygodnie i Max do 3 tys zł.
Ha Ha, takie są promocje.

! Odpowiedz
3 12 ~mmm

kredyty na 15%, depozyty na 1% - brawo

! Odpowiedz
8 12 ~protest_konieczny

tak na prawdę to można zorganizować akcję obywatelską "wymuje kasę z banku za mizerne oprocentowanie" jak jednego dnia każdy tak zrobi, to może się opamiętają, że nie jesteśmy chłopcami do bicia i możemy "zabrać" zabawki do skarpety.

! Odpowiedz
12 8 ~dykta

Na złość mamie odmrożę sobie uszy?
Jest wielu co mają znaczny osad, a nie tysiaka. Mają to trzymać pod materacem?
Wielu na coś kumuluje, np na pojazd, mieszkanie

! Odpowiedz
9 10 ~jurek35

Banki uprawiają złodziejską politykę,a nasi politycy to tolerują.

! Odpowiedz
4 5 ~janek

A Ty co franek?

! Odpowiedz
4 20 ~ico

Klientom to nie przeszkadza? A mają, kuźwa, inne wyjście? Ludzie boją się trzymać pieniądze w domu. Ot i cała tajemnica tego "nie przeszkadzania".

! Odpowiedz