REKLAMA

PKN mocno spada? KGHM nie rośnie? Spokojnie, to tylko dywidenda

Marcin Dziadkowiak2016-07-14 11:09zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2016-07-14 11:09
fot. Wojciech Barczyński /

Niektórzy inwestorzy mogą poczuć dzisiaj duży dyskomfort, patrząc na wykresy cen akcji dwóch dużych spółek – KGHM i PKN Orlen - i porównując je z procentowymi i kwotowymi zmianami cen akcji. Wykresy i zmiany cen nie korespondują bowiem ze sobą. Jednak nie ma tu błędu – jest tylko dywidenda.

Akcje PKN Orlen i KGHM zakończyły wczorajsze sesje odpowiednio na poziomach 65,11 i 73,11 zł. Dziś w trakcie sesji notowane są po cenach 62,43 zł i 73,2 zł. Dla PKN oznaczałoby to duży spadek (-4,11%), dla KGHM mikroskopijny wzrost (+0,1%).

Jednak procentowe zmiany cen akcji pokazują inny obraz sytuacji. Kurs akcji PKN formalnie spada tylko o 1%, a KGHM rośnie o ponad 2%. W czym tkwi haczyk?

Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań spółki. / Bankier.pl

„Tajemnica” kryje się w dywidendach obu spółek. Dzień wczorajszy (środa 13 lipca) był ostatnim dniem, w którym inwestorzy mogli kupić akcje obu spółek wraz z prawem do dywidendy. W dniu dzisiejszym kupujący już takiego prawa nie nabywają. W związku z tym nastąpiło „odcięcie” kwoty dywidendy od ceny zamknięcia akcji PKN I KGHM na wczorajszej sesji. W przypadku PKN kwota dywidendy wynosiła 2 zł, w przypadku KGHM inwestor nabył prawo do 1,5 zł dywidendy.

Po uwzględnieniu kwot dywidend, kursy odniesienia na dzisiejszą sesję zostały skorygowane i wynoszą odpowiednio dla spółek 63,11 zł oraz 71,61 zł. Stąd formalnie spadek cen akcji PKN Orlen nie jest tak dramatyczny, a wzrost cen akcji KGHM jest dużo większy, niż wynika to z wykresów obu spółek.

Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań spółki. / Bankier.pl

Warto dodać, że odcięcie dywidendy ma także wpływ na obliczanie indeksu WIG20. Indeks ten jest bowiem indeksem cenowym, obliczanym bezpośrednio na podstawie cen akcji. Zatem każde odcięcie dywidendy od ceny spółki ma wpływ na obniżenie wartości tego indeksu. W przeciwieństwie jednak do spółek, dywidendy nie są odcinane od wartości indeksu z poprzedniego dnia. Kurs odniesienia indeksu nie jest zatem obniżany.

Przy dużych dywidendach oraz spółkach mających duży wpływ na obliczanie indeksu WIG20 zmiany wartości tego indeksu mogą kompletnie nie korespondować z obrazem rynku. Taka sytuacja ma właśnie dziś miejsce. PKN Orlen jest drugą w kolejności spółką w portfelu indeksu WIG20 z udziałem 12,61%, natomiast KGHM piątą z kolei spółką z udziałem 6,55%. Zmiany cen tych spółek spowodowane odcięciem dywidendy miały wpływ na spadek wartości indeksu WIG20 o około 0,5%. Zatem w przypadku, kiedy indeks WIG20 notuje stratę <0,5%, gdybyśmy nie mieli do czynienia z nabyciem praw do dywidendy w PKN i KGHM, indeks WIG20 w rzeczywistości byłby na plusie.

Sprawdź zestawienie nadchodzących dywidend oraz dowiedz się, jak otrzymać dywidendę.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Aktualnie odpowiedzialny za dział Newsroom, chce, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~kk
KGHM na 80 zł jesli po odcieciu dywidendy brak spadku to...WZROSTY Dynamiczne
~widzTVN
PIS znowu przekupuje ludzi, skad wezma na to pieniądze???
ravglowienka
Uważam że dla każdego inwestora taka wiedza powinna być oczywista. To są podstawy przecież.
~Sztyg
A PKN? Z tego co pamiętam też 15.
~Zbig
Dzien dywidendy na KGHM 15 lipca po co wprowadzenie ludzi w błąd to nie uczciwie
frankmaster
wczoraj był ostatni dzień w którym kupujący nabywają prawo do dywidendy (zasada T+2), więc artykuł jak najbardziej OK
~zpaytanie odpowiada frankmaster
Jeśli w dniu dzisiejszym sprzedam Akcje KGHM nabyte w ubiegłym roku to dywidenda 1,50 pln zostanie mi wypłacona ?
frankmaster odpowiada ~zpaytanie
tak, właścicielem przestaniesz być dopiero w poniedziałek
~inwestor
nie ośmieszaj się biedaczyno
~inwestor odpowiada ~inwestor
oczywiście odpowiedż do ~Zbig

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki