REKLAMA

PKN Orlen nie zmienia polityki dywidendowej mimo fuzji z Lotosem

2022-01-27 13:06, akt.2022-01-27 13:13
publikacja
2022-01-27 13:06
aktualizacja
2022-01-27 13:13
PKN Orlen nie zmienia polityki dywidendowej mimo fuzji z Lotosem
PKN Orlen nie zmienia polityki dywidendowej mimo fuzji z Lotosem
fot. DarwelShots / / Shutterstock

PKN Orlen podtrzymuje zapisaną w strategii do 2030 roku politykę dywidendową pomimo planowanej na ten rok fuzji z Grupą Lotos - poinformował członek zarządu PKN Orlen Jan Szewczak. Rekomendacja zarządu co do podziału zysku za 2021 rok będzie w marcu.

"Nasza polityka dywidendowa jest zawarta w strategii do 2030 roku, w której uwzględnialiśmy kwestię przejęcia Lotosu. W marcu będziemy ogłaszać sprawozdanie za 2021 rok i wtedy przedstawimy rekomendację, ale chcemy trzymać się obietnicy, że ważni są dla nas akcjonariusze, oni nas z tego rozliczają. Podtrzymujemy nasze dotychczasowe deklaracje w tej sprawie" - powiedział Jan Szewczak podczas telekonferencji dla dziennikarzy.

Polityka PKN Orlen zakłada wypłatę co roku co najmniej 3,5 zł dywidendy na akcję. (PAP Biznes)

Wiceprezes PKN Orlen: w 2022 r. 15,2 mld zł inwestycji

Na 2022 r. PKN Orlen planuje inwestycje wartości 15,2 mld zł, 70 proc. ma trafić na wydatki rozwojowe - poinformował wiceprezes spółki ds. finansowych Janusz Szewczak.

Jak oceniał na konferencji wynikowej w czwartek Szewczak, nakłady inwestycyjne będą „kolosalne”, zaznaczając, że 5,1 mld zł trafi do segmentu petrochemii, ponieważ przynosi on bardzo dobre wyniki.

Wzrost nakładów inwestycyjnych Szewczak wytłumaczył faktem, że w fazę realizacji wchodzą największe i najważniejsze projekty PKN Orlen, jak budowa instalacji hydrokrakingu w Możejkach, instalacji HVO w Płocku, bioetanolu drugiej generacji, olefin, a także offshore oraz przyłączanie nowych odbiorców w grupie Energa.

Dodatkowo Orlen planuje uruchomić w 2022 r. 30 stacji paliw, wprowadzić nowe usługi i produkty w segmencie sprzedaży detalicznej - dodał Szewczak.

Wiceprezes ds. korporacyjnych Armen Artwich poinformował z kolei, że prognozy PKB na najważniejszych rynkach Orlenu wyglądają optymistycznie i koncern spodziewa się dalszego wzrostu popytu na paliwa i produkty petrochemiczne.

Jak zaznaczył, popyt na paliwa w Polsce powinien dodatkowo wzrosnąć z powodu spadku cen, związanego z wprowadzeniem rządowej tarczy inflacyjnej, czyli m.in. obniżki akcyzy i VAT na paliwa. (PAP)

wkr/ drag/ pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki