REKLAMA

PGNiG szacuje wzrost zasobów gazu o ponad 7 mld m sześc. dzięki sztucznej inteligencji

2021-06-14 12:54
publikacja
2021-06-14 12:54
PGNiG szacuje wzrost zasobów gazu o ponad 7 mld m sześc. dzięki sztucznej inteligencji
PGNiG szacuje wzrost zasobów gazu o ponad 7 mld m sześc. dzięki sztucznej inteligencji
fot. Jaap Arriens / / FORUM

PGNiG szacuje, że dzięki wdrożeniu projektu Smart Field, który wykorzystuje zaawansowane technologie cyfrowe do wsparcia działalności poszukiwawczo-wydobywczej, krajowe zasoby wydobywalne gazu ziemnego wzrosną o ponad 7 mld metrów sześciennych - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.

"Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz rozwiązań chmurowych jesteśmy w stanie przyspieszyć procesy analityczne oraz zwiększyć ilość i szczegółowość przetwarzanych danych. W efekcie poprawimy efektywność działalności poszukiwawczo-wydobywczej PGNiG zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym" - powiedział prezes Majewski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wykorzystanie technologii informatycznych do analizy różnych wariantów realizacji prac wiertniczych i inwestycji związanych z zagospodarowaniem złóż ma pozwolić na zwiększenie dostępności zasobów ropy i gazu, którymi dysponuje PGNiG.

Eksperci spółki szacują, że efektem wdrożenia projektu Smart Field w latach 2021 i 2022 będzie wzrost krajowych zasobów wydobywalnych gazu o 7,3 mld m sześciennych.

Biorąc pod uwagę rezultaty już wcześniej zrealizowanych projektów cyfrowych, zastosowanie technologii informatycznych do wsparcia działalności poszukiwawczo-wydobywczej PGNiG przełoży się w latach 2019-2022 na wzrost zasobów wydobywalnych gazu ziemnego w kraju o ponad 11 mld m sześciennych.

"Obecne udokumentowane zasoby gazu w Polsce na naszych koncesjach wynoszą ponad 30 mld m sześc. Spodziewamy się, że do 2022 roku wzrosną one do około 43 mld m sześc." - powiedział prezes Majewski.

PGNiG zakłada, że w najbliższych latach wydobycie gazu ziemnego z krajowych złóż pozostanie na poziomie około 4 mld m sześc. rocznie. Zwiększenie zasobów udokumentowanych gazu pozwoli natomiast średnio o 10 lat wydłużyć żywotność należących do PGNiG kopalni, co oznacza utrzymanie kilkuset lokalnych miejsc pracy, zwiększenie wpływów dla gmin z podatków i opłat od wydobycia, a także dodatkowe zabezpieczenie krajowych dostaw gazu ziemnego.

Smart Field to kompleksowe podejście, które umożliwia dokładne analizy całego procesu produkcyjnego – od złoża po system przesyłowy. Oprócz zwiększenia bazy zasobowej węglowodorów, jego zastosowanie pozwoli na obniżenie kosztów wydobycia poprzez optymalizację inwestycji w infrastrukturę produkcyjną. Wspierane sztuczną inteligencją symulacje różnych wariantów eksploatacji złoża umożliwiają m.in. optymalizację pracy i liczby odwiertów oraz zwiększenie efektywności infrastruktury powierzchniowej. To z kolei przekłada się na mniejsze emisje gazów cieplarnianych związanych z działalnością poszukiwawczo-wydobywczą.

Wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski poinformował o podpisaniu umowy z Operatorem Chmury Krajowej, dzięki której możliwe będzie wsparcie procesów analitycznych dużą mocą obliczeniową, jaką daje cyfrowa chmura.

Smart Field to kolejny etap w procesie digitalizacji działalności poszukiwawczo-wydobywczej PGNiG. W 2019 roku spółka przedstawiła platformę Cyfrowe Złoże, która na jednym modelu złoża integruje pracę specjalistów z różnych dziedzin związanych z wydobyciem węglowodorów.

"Smart Field jest naturalnym rozwinięciem Cyfrowego Złoża, ale to coś więcej niż ulepszona wersja poprzedniego systemu. To skok technologiczny, który otwiera przed nami nowe możliwości budowania pozycji na światowych rynkach. Smart Field pozwala wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów spółki pracujących w Polsce do wsparcia działalności poszukiwawczo-wydobywczej GK PGNiG w innych krajach" - powiedział Robert Perkowski.

Roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce szacowane jest na ponad 20 mld metrów sześciennych. Zgodnie z prognozami, do końca tej dekady może ono wzrosnąć o połowę. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marxs
hahaha PGNiG stoi pod ścianą i stąd te baje z mchu i paproci fakty są bezlitosne za paręnaście miesięcy ludziom będą dudy do lodowatych grzejników się kleić

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki