REKLAMA

Nowy terminal gazu płynnego w planach Grupy Orlen

2022-01-28 14:38
publikacja
2022-01-28 14:38

Orlen poprzez jedną ze swoich spółek zależnych chce wybudować wraz z Grupą Azoty terminal gazu płynnego. Instalacja miałaby stanąć w Policach, gdzie realizowana jest jedna z największych inwestycji w Polsce. 

Nowy terminal gazu płynnego w planach Grupy Orlen
Nowy terminal gazu płynnego w planach Grupy Orlen
/ Grupa Azoty

Orlen Paliwa, Zarząd Morskiego Portu Police oraz Grupa Azoty Polyolefins podpisały list intencyjny dotyczący budowy przez Orlen Paliwa nowego terminalu na terenie portu morskiego w Policach — poinformowała w komunikacie prasowym Grupa Azoty. 

Budowa terminalu gazu płynnego na terenach należących do ZMPP miałaby obejmować instalację zbiorników typu kriogenicznego i ciśnieniowych oraz infrastrukturę przeładunkową dla obsługi drogą wodną, drogową i kolejową – napisano w komunikacie.

"Perspektywa zakupu kilkukrotnie większych wolumenów produktu w stosunku do obecnych możliwości, zagwarantowałaby spółce pozycję lidera w zakresie dystrybucji gazu płynnego na rynku krajowym. Dodatkowo stwarzałaby szansę poprawy warunków zakupowych oraz kosztów transportu. Nowe źródło zaopatrzenia w gaz płynny to również istotne zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" – powiedział Jakub Opara, członek zarządu ds. logistyki ORLEN Paliwa, cytowany w komunikacie.

Do budowy ma zostać wykorzystane nabrzeże budowane przez Grupę Azoty Polyolefins na potrzeby projektu Polimery Police. To jedna z największych inwestycji w przemyśle chemicznym realizowana na terenie Europy. Jej koszt ma przekroczyć 6 mld zł. Będzie tam odbywać się produkcja polipropylenu, która ma w pełni zaspokoić potrzeby importowe Polski na to tworzywo. Jest to najpopularniejsze tworzywo sztuczne, którego prognoza „Polypropylene Global Market Report” wycenia rynek na ponad 192 mld dolarów w 2023 r. 

"Jestem przekonany, że podpisany dziś list intencyjny otworzy przed każdym z sygnatariuszy nowe możliwości rozwoju biznesu, a infrastruktura wybudowana na potrzeby naszego projektu będzie mogła zostać wykorzystana również przy okazji budowy Terminala Gazu Płynnego ORLEN Paliwa" – powiedział Mariusz Grab, wiceprezes zarządu Grupy Azoty, cytowany w komunikacie.

Prace przy budowie terminalu mają być prowadzone wyłącznie w zakresie, który nie ma wpływu na Polimery Police. Realizacja inwestycji została ostatnio wydłużona przy jednoczesnym podniesieniu kosztów o ponad 325 mln zł.

MKu

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj_
Jesli Magdalenka POPiSów itd szybciej na taczkach nie wyjedzie,

najdrozszy gaz w swiecie (dla bakszyszu) wykonczy w PL gospodarke, ze o ludziach nie wspomne
men24a
Nowy terminal, nowy gazoport, nowy rurociąg a cena gazu ? Najwyższa w całej unii !!!
dididif
Absolutnie fantastyczna wiadomość!!!
Są w Polsce wolnościowe środowiska wolne od radzieckiego komunizmu!
Brawo, brawo, brawo!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki