REKLAMA

Śmieci w Radomiu o 120 proc. droższe

2019-10-22 17:43
publikacja
2019-10-22 17:43

Średnio o 120 proc. mają wzrosnąć w 2020 r. opłaty za odbiór śmieci w Radomiu. Władze miasta tłumaczą to ogólnym wzrostem kosztów gospodarki odpadami. Decyzję w tej sprawie mają podjąć radni na poniedziałkowej sesji.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Dla przykładu wieloosobowe gospodarstwo w zabudowie jednorodzinnej (pow. 70 m kw.) zapłaci miesięcznie 78 zł, zamiast – jak obecnie - 35 zł. Z kolei dla mieszkania o pow. 30-70 m kw. w bloku opłata wyniesie 47 zł, podczas gdy teraz jest to 22 zł.

Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik przyznał na wtorkowej konferencji prasowej, że planowany wzrost opłat jest znaczny. Jednak – jak tłumaczył – jest on spowodowany ogólnym wzrostem kosztów gospodarki odpadami, co wynika m.in. ze wzrostu płacy minimalnej, cen paliwa, energii elektrycznej, a także opłat za składowanie odpadów na wysypisku śmieci (w 2019 – 170 zł za tonę, a w 2020 – już 270 zł).

Z szacunków magistratu wynika, że w 2020 r. koszty związane z gospodarką odpadami komunalnymi wyniosą 43 mln zł. Tyle samo – jak podkreślił – wiceprezydent Radomia powinno wpłynąć do kasy miasta od radomian w ramach opłat za odbiór śmieci. "Nie chcemy od mieszkańców nawet grosza więcej niż faktycznie będzie nas to kosztowało" – zaznaczył Zawodnik. Jak wyliczał m.in. za odbiór i transport odpadów komunalnych miasto zapłaci przeszło 15 mln zł, za zagospodarowanie odpadów komunalnych 23,5 mln zł, punkt selektywnej zbiórki odpadów to ponad 1,2 mln zł.

Zdaniem wiceprezydenta z roku na rok radomianie oddają coraz więcej śmieci. "Oszacowaliśmy, że wzrost ilości odpadów w stosunku do lat poprzednich wyniesie ok. 26 proc. Na nasze wysypisko trafi ponad 65 tys. ton odpadów" – powiedział Zawodnik.

Kwestią zmian stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych radomscy radni zajmą się na sesji w poniedziałek. 

autor: Ilona Pecka

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Komentarze (9)

dodaj komentarz
eagleeye
Pisałem ze w miastach gdzie rządzi POKOmuna po wyborach ruszy fala podwyżek za parkowanie odpady i wodę.

I co nie pomyliłem się czas wyborów minoł przed wyborami nie drażniono wyborców POKOmuny teraz "jazda" na maksa i bez hamulców.

Ot maska POKOmuny opadla
jes
Chyba nie skonsultowali wzrostów kosztów z GUS'em.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
Aaaa i jeszcze proponuje powoalac komisje sledcza, kto za tym stoi z AMcierewiczem jako przewodniczacym.
anty12
HAHAHAHAHA, w Radomiu PiS ma z milion %, a Jarek ich tak bez mydelka Fa w tylek :D Piekne. Ale wazne ze 500+ sie zgadza :D
obsservator
To jeszcze wyjaśnij, co ma do tego Jarek...
anty12 odpowiada obsservator
Ty tak na serio, czy trolujesz, czy masz IQ male ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki