Odwrócenie trendu? Wzrosły rezerwy walutowe Chin

W marcu wartość rezerw walutowych Chin wzrosła drugi miesiąc z rzędu, tym razem o 3,94 mld dolarów, do 3,009 bln USD. Nowe regulacje ograniczające odpływ kapitału z Państwa Środka oraz nieznaczne umocnienie euro wobec dolara w tym roku zahamowały trwający przez blisko 3 lata proces przepalania chińskich rezerw.

Wartość rezerw walutowych Chin [bln USD]
Wartość rezerw walutowych Chin [bln USD] (Bankier.pl na podstawie PBC)

Jeszcze pod koniec zeszłego roku Ludowy Bank Chin przeznaczał na obronę juana kilkadziesiąt miliardów miesięcznie, co przekładało się na spadek wartości rezerw o 45 mld USD w październiku, 69 mld USD w listopadzie i 41 mld USD w grudniu. W styczniu chińskie rezerwy dewizowe spadły poniżej psychologicznego poziomu 3 bln USD po raz pierwszy od lutego 2011 r. W kolejnym miesiącu wartość rezerw w końcu wzrosła - o 6,92 mld USD.

Od 2014 r. Pekin borykał się z odpływem kapitału. W zeszłym roku skala zjawiska wyniosła 725 mld dolarów, o 50 mld więcej niż w 2015 r. Za to w lutym fala została zahamowana - z danych IIF wynika, że po raz pierwszy od 3 lat Chiny odnotowały dodatni bilans przepływu kapitału. Jeszcze przed publikacją dzisiejszych danych JP Morgan oceniał, że w tym roku kapitał nadal będzie uciekał z Chin, choć tempo odpływu ma wyhamować do mniej niż 500 mld USD. Bank spodziewa się, że wartość rezerw walutowych Państwa Środka może spaść nawet do 2,2-2,3 bln USD.

Na wartość rezerw dewizowych wyrażoną w dolarach wpływa również kurs "zielonego" do innych walut, w których denominowane są aktywa. Chiny nie raportują oficjalnie struktury swoich rezerw, ale szacuje się, że ok. 60% z nich jest utrzymywanych w dolarach, a reszta głównie w euro. W marcu amerykańska waluta osłabiła się w stosunku do europejskiej o blisko 1%.

Państwo Środka pozostaje największym posiadaczem aktywów dewizowych na świecie - druga w tym zestawieniu Japonia ma 1,23 bln USD, a Polska 0,1 bln USD.

Marzec był piątym miesiącem z rzędu, w którym Pekin nie zaraportował wzrostu rezerw złota. 1842 tony królewskiego metalu w skarbcu dają Chinom piąte miejsce na liście państw o największych zasobach złota. Złoto stanowi 2,38% chińskich aktywów rezerwowych.

Chińskie marzenie o detronizacji dolara musi poczekać

Chińskie marzenie o detronizacji dolara musi poczekać

Zaledwie jednoprocentowy udział w światowych rezerwach walutowych i niespełna dwuprocentowy w płatnościach międzynarodowych - to liczby obrazujące obecną pozycję juana na globalnym rynku. Po latach imponujących postępów wzrost znaczenia chińskiej waluty wyraźnie zahamował. Marzenie Pekinu o internacjonalizacji swojej waluty musiało ustąpić bardziej naglącym kwestiom.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~Pretorianin

coś mi się wydaje, że kapitał odpłynie z Chin w przyszłym roku konkretnie. Może dojść do wycofywania się nawet firm z Chin. Przyczyna? Trump i wojna z Chinami, do której musi dojść. A czas działa niekorzystnie na rzecz Ameryki, więc dojdzie do niej w przeciągu 2-3 lat. Tym bardziej do niej musi dojść, bo USA są największymi dłużnikami Chin, a po wygranej wojnie, Chiny nie dość że musiałyby "darować" długi Ameryce, to jeszcze zapłaciłyby reparacje wojenne. Ruscy wcale nie staną po stronie Chin, jak większość "specjalistów" twierdzi. Japonia, Korea Płd dzięki temu przetrwają. Państwa typu Filipiny czy Tajlandia chętnie przyłączą się do wojny przeciw Chinom, bo będą miały co dzielić potem... Indie tradycyjnie są wrogami Chin, pomimo tego śmiesznego traktatu pokojowego. Każdy traktat jest po to aby go łamać. Więc los komunistów jest przesądzony i bardzo dobrze. Dla przypomnienia to Chiny odpowiadają za bezrobocie wśród młodych w Europie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Adam

możesz mieć rację, Ameryka tonie, a kolejne konflikty zbrojne prawie zatopiły amerykańską gospodarkę. Wojna z Chinami byłaby ostatnią deską ratunku, na zasadzie wszystko albo nic. Jednak biorąc pod uwagę potencjał militarny USA (oczywiście zakładając wojnę konwencjonalną, bo wątpliwe jest użycie broni jądrowej przez którąkolwiek ze stron), to Chiny są na pozycji straconej. No i warunek jest taki, że Musiałaby to być wojna kilku- lub kilkunastotygodniowa, a taka może się odbyć gdy USA stworzą koalicję z ww. krajami. Te mniejsze będą raczej próbowały coś dla siebie ugrać, jak Polska w Iraku. Ale dla całej reszty wojna z Chinami może być kwestią być albo nie być...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~inż_mamoń

"Państwo Środka pozostaje największym posiadaczem aktywów dewizowych na świecie - druga w tym zestawieniu Japonia ma 1,23 bln USD, a Polska 0,1 bln USD"

Polska jest trzecia :-D Wiwat rządzący Wiwat

! Odpowiedz
2 6 ~Perico1984

Polska 0,1 bln - massacra. Jesli czyta się obojętnie jakie raporty światowe dot. rezerw walutowych, gospodarki, PKB to My Polacy zawsze jesteśmy gdzie na szarym końcu. Jesteśmy tak słabi, ta nasza armia, rezerwy, że aż strach pomyśleć co byłoby gdyby. Nawet nasze rezerwy trzymane są w Anglii zamiast w Polsce hehehee. Kolejna massacra. hahahaa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Le

Nieprawda bo mają kwitek w biurku szefa...wszystkich szefów..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil