Rosyjskie rezerwy złota wciąż rosną. Od początku roku przybyło 200 ton

Rosja nie przestaje powiększać swoich rezerw złota. Uwzględniając najnowsze dane o listopadowych zakupach, od początku roku stan posiadania tego kraju wzrósł o blisko 200 ton.

W ubiegłym miesiącu Centralny Bank Rosji kupił milion uncji trojańskich, czyli 31,1 tony złota – wynika z ostatniego raportu banku na temat stanu rezerw walutowych. Skala zakupów była mniejsza niż w październiku (40,4 t), jednak tamten przyrost był największym skokiem rosyjskich rezerw w XXI wieku, zaś listopadowy jest w tej klasyfikacji dopiero na piątym miejscu.

(Bankier.pl)

W sumie oficjalnie raportowane rosyjskie rezerwy złota wynoszą już 1614,2 tony i są o 199,6 tony większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Daje to Federacji Rosyjskiej szóste miejsce na liście państw o największych zasobach złota.

O jedną pozycję wyżej są Chiny, które jednak w tym roku wyraźnie ograniczyły skalę zakupów, a w listopadzie wcale nie zwiększyły rezerw.

(Bankier.pl)

W tym samym czasie żaden z krajów z czołowej dziesiątki złotych potęg nie dokonał istotnej zmiany stanu posiadania. Co więcej, w poprzednich latach zachodnie banki centralne prowadziły skoordynowaną wyprzedaż rezerw złota na masową skalę.

(Bankier.pl)

Jak co miesiąc, z kronikarskiego obowiązku warto dodać, że według oficjalnych statystyk NBP, Polska dysponuje rezerwami złota w wysokości 102,9 ton, z czego 95 proc. przechowywanych jest w Londynie, a tylko 5 proc. znajduje się w kraju. Ostatni audyt polskiego złota przeprowadzono w II kwartale 2013 r.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~szalonydentysta

A ja czekam aż te stanowe sankcje przeciw Rosji naprawde wejdą w życie z nadzieją że oni sami zrozumieją iż polityka Putina szkodzi ich krajowi i samym obywatelom. Może kolejny rok stagnacji ich gospodarki wyrazi pragnienie zmiany polityki z agresywnej i zakłamanej do bardziej łagodnej i otwartej, stanie sie presją na władze i pogodzą wkońcu sie z uwolnieniem Ukrainy. Każdy kraj chce sie rozwijać i co najmniej podążać za wzrostem równym całemu światu a nie stać w miejscu. Mam nadzieje że Do tego kurczące sie Rosyjskie fundusze zachamują rozwój militarny których to potencjał zagraża poniekąd nam samym. Niech europejskie firmy dostrzegają że interesy z ruskimi przez ich polityke mogą być niepewne, a kurtyna komunistyczna widzi wyraźnie na mapie europy, że który kraj wyrwał sie z pod ich panowania dobrze sobie radzi gospodarczo, a zamysł państwa straszaka nie sprzyja im samym i szkodzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Otek

Rosja powieksza zapasy zlota co nie oznacza ze je kupuje.
Rosja po prostu nie sprzedaje tego co wydobywa i w tym przypadku biezaca cena waloru nie ma znaczenia jezeli celem jest kumulacja

! Odpowiedz
3 1 ~zx

Polska wymiera, dlatego nie potrzebujemy złota.

! Odpowiedz
1 10 ~Antypropaganda

Rosja kupuje na gorce? Moze i kupuje.. i ja tez.. a kto wie kiedy jest gorka? Dolar? Puki nie sprzedaz to nie stracisz! Wielcy tego swiata zaczeli pozbywac sie papieru i zloto bedzie spadac do pewnego momentu. Pozniej w taki zwykly i spokojny dzien posypia sie zlecenia na fizyczne zloto tak duze ze tylko glowami bedzie wypadalo pokrecic bo juz dla was nie wystarczy. Zanosi sie ze SDR nowa waluta swiata bedzie oparta na zlocie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~qń

Do pana Górnika .Złota wydobywa się teraz mniej bo już niema z czego go wydobywać a zużycie złota nie ma nic do rzeczy bo złoto to prawdziwy pieniądz a nie surowiec jak niektórzy by chcieli .Co do Rosji to się nie wypowiadam bo oni tam chyba wiedzą co robią .Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 0 ~Tomasz

... www . Rosja wymiera

! Odpowiedz
2 1 ~M60

Witam . Może ktoś mi odpowie na pytanie . Po co Rosja kupuje tyle złota ?

! Odpowiedz
0 11 ~facet50

bo to prawdziwy pieniądz, reszta to tylko papier bez pokrycia.

! Odpowiedz
7 2 ~górnik

Broń kupujesz na wojnę, a złoto na kryzys. Rosja od czasów caratu 'trochę' cienko przędzie w tematach gospodarczych więc jak to bywa w jej historii przygotowuje się na swój kolejny kryzys - Putin to wie więc kupuje złoto. Np za ponad 90% złota które kupili od 2008 zapłacili więcej niż jest warte obecnie, ale Putinowi wolno bo nie za swoje kupuje. Zresztą obecnie zużywa się coraz mniej złota a wydobywa coraz więcej, więc można powiedzieć że złoto staję się dobrem coraz mniej rzadkim.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,01% 1 495,25
2019-10-18 06:41:00
MIEDŹ -0,15% 5 740,75
2019-10-18 06:43:00
ROPA -0,53% 59,57
2019-10-18 06:42:00
SREBRO -0,11% 17,55
2019-10-18 06:41:00
PLATYNA -0,20% 889,70
2019-10-18 06:42:00

Znajdź profil