REKLAMA

Rezerwy walutowe Chin spadły poniżej 3 000 000 000 000 USD

Maciej Kalwasiński2017-02-07 09:05analityk Bankier.pl
publikacja
2017-02-07 09:05

Na koniec stycznia wartość rezerw walutowych Chin spadła do 2,9982 bln USD, przekraczając psychologiczną barierę 3 bln USD i osiągając najniższy poziom od lutego 2011 roku. Ludowy Bank Chin wykorzystuje rezerwy walutowe do podtrzymywania kursu juana, który na skutek masowego odpływu kapitału z Państwa Środka znajduje się pod silną presją.

W ubiegłym miesiącu wartość rezerw walutowych Chin spadła o 12 mld dolarów, a od szczytu z czerwca 2014 roku już o bilion dolarów. Tempo zmniejszania się rezerw znacząco wyhamowało po trzech poprzednich miesiącach spadków, wynoszących kolejno 45, 69 i 41 mld dolarów. Pomogły w tym m.in. nowe regulacje utrudniające odpływ kapitału z Państwa Środka oraz nieznaczne umocnienie euro wobec dolara w styczniu (szacuje się, że aktywa dolarowe stanowią ok. 60% chińskich rezerw).

fot. / / Bankier.pl

W zeszłym roku z Chin odpłynęło 725 mld dolarów, o 50 mld więcej niż w 2015 roku - wynika z danych Institute of International Finance. Bank centralny Chin był zmuszony sprzedać 320 mld USD, by zahamować deprecjację juana wobec dolara. Mimo to, renminbi osłabiło się wobec "zielonego" o 6,5%, najmocniej od 1994 roku.

fot. / / Bankier.pl

Przekroczenie psychologicznej bariery 3 bln USD po raz kolejny wywołuje dyskusję o optymalnym poziomie rezerw walutowych. Według tradycyjnych miar, opierających się na wartości importu czy poziomie krótkoterminowego zadłużenia zagranicznego, Pekin absolutnie nie ma się czym martwić - w zupełności wystarczyłyby rezerwy wynoszące bilion dolarów. Sytuacja prezentuje się gorzej, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość pieniądza (juana) w gospodarce - na koniec ubiegłego roku podaż pieniądza M2, po przeliczeniu, sięgnęła ponad 22 bln USD. To ponad 7-krotnie więcej niż stan rezerw walutowych Chin.

fot. / / Bankier.pl

Dobór właściwej miary powinien być dostosowany do konkretnego państwa - w przypadku kraju za Murem trzeba zatem wspomnieć o głównym czynniku wywołującym zmianę wartości rezerw - odpływie kapitału, nie tylko spekulacyjnego, ale również zwykłych mieszkańców. Chińczycy mają prawo wymienić rocznie juany o równowartości 50 000 USD. Z prostych obliczeń wynika, że 60 mln obywateli byłoby w stanie momentalnie wyzerować wartość chińskich rezerw. W Państwie Środka żyje blisko 1,4 mld ludzi. Dlatego Pekin stanowczo przeciwdziała, i tak już ograniczonym kwotowo, odpływom, żądając od obywateli deklaracji, na co przeznaczą pieniądze wytransferowane z kraju. Chińczycy nie mają m.in. prawa do zakupu nieruchomości. Nie ma również wątpliwości, że w razie jeszcze poważniejszych problemów, komunistyczna władza może całkowicie zablokować wywóz kapitału z kraju.

Pekin manipuluje juanem

Odkąd Chiny zaczęły odgrywać znaczącą rolę w globalnej gospodarce, kwestia kursu juana przyciąga szczególną uwagę ekonomistów i polityków na całym świecie. Przedstawiciele państw rozwiniętych przez lata twierdzili, że Pekin manipuluje wartością waluty, utrzymując ją na sztucznie niskim poziomie, dzięki czemu zwiększa konkurencyjność firm z Państwa Środka na arenie międzynarodowej. Chiński wzrost gospodarczy oparty na dynamicznie rosnącym eksporcie wspieranym przez taniego juana był uznawany za główną przyczynę nierównowagi handlowej na świecie.

Amerykanie regularnie apelowali o uwolnienie kursu renminbi. Chińczycy odpowiadali, że dopasowanie musi odbywać się stopniowo, by chronić eksporterów. Od 2005 roku, gdy Pekin zerwał sztywne powiązanie juana do dolara, do 2013 roku „czerwony” umocnił się w stosunku do „zielonego” o ponad 30%. Zdaniem Departamentu Skarbu USA tempo było „niewystarczające”, a juan pozostawał „znacząco niedowartościowany”.

Kurs USD/CNY osiągnął najniższy poziom w styczniu 2014 roku, spadając poniżej 6,05. Od tamtej pory chińska waluta stopniowo się osłabia. Przyczyniają się do tego zarówno obawy o stan gospodarki, spowodowane gwałtownym wzrostem zadłużenia i wyhamowaniem tempa wzrostu, jak i polityka monetarna amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. Donald Trump stanowczo krytykuje Pekin, wskazując znaczący deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w obrocie z Chinami, i grozi nałożeniem zaporowych ceł na chińskie towary. Nowy prezydent USA zdaje się nie zauważać, że już od ponad 2 lat Pekin sztucznie zawyża, a nie obniża wartość juana.

Styczeń był czwartym miesiącem z rzędu, w którym Pekin nie zaraportował wzrostu rezerw złota. Chiny zajmują piąte miejsce na liście państw o największych zasobach złota.

Państwo Środka pozostaje największym posiadaczem aktywów dewizowych na świecie - druga w tym zestawieniu Japonia ma 1,2 bln USD, a Polska 0,1 bln USD.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~jo44
za te wuja warte rezerwy wykupują konkrety : ziemie, złoża, fabryki, wpływy ... ot
~Dżejms
Bardzo dobrze. To było do przewidzenia - ile mają makulatury z pokryciem w lotniskowcach trzymać? Jeszcze żeby mogli wynająć do własnych celów te lotniskowce. Będą redukować konsekwentnie bo papier zawsze ostatecznie staje się makulaturą.
~Polak
Dolar już dawno byłby silniejszy od Euro i min kosztował 5 zł, gdyby Chiny nie sprzedawały USD na potęgę. Wygląda na to, że to Chiny ratują Trumpa, bo dla Trumpa mocny dolar to katastrofa
~Marek
Jak sie ma nagroda dla minister Rafalskiej do powyzszego artykułu?
~nijak
Nijak .

A musi się jakoś mieć ?

~nch
3 biliony USD rezerw i 30 bilionów USD długów.
~gawron
bo chinole nie trzymaja papieru tylko kupuja ziemie zloto i fabryki.
niedlugo bedzie se mozna podcierac ta makulatura.
~gratulacje
Prestiżowa nagroda za program Rodzina 500+ Minister Rafalska została uhonorowana w kategorii międzynarodowej za wdrożenie programu Rodzina 500+.Nagroda zostanie wręczona 18 marca w stolicy Katalonii, Barcelonie
~Marian
Jestem dumny z naszego rządu

http://wpolityce.pl/polityka/326552-tylko-u-nas-minister-rafalska-doceniona-za-granica-prestizowa-nagroda-za-program-rodzina-500
~Sylwek odpowiada ~Marian
My musimy wdrożyć program wymiany cebulaka na EUR zanim spadnie do 10 PLN za 1 EUR

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki