REKLAMA

Od kwietnia niższe limity w "Rodzinie na swoim"

2009-03-25 10:50
publikacja
2009-03-25 10:50

Wszystko o programie
"Rodzina na swoim"
Rządowy program „Rodzina na swoim” stał się kredytowym odkryciem 2009 roku. Chociaż jego przeciwnicy stwierdzają, że konserwuje on wysoki poziom cen i w rzeczywistości służy jako ukryta dotacja do deweloperskiej marży, to może się okazać, że paradoksalnie będzie to zawór, przez który w kontrolowany sposób spuszczane będzie powietrze z napompowanego do granic możliwości balonu na rynku nieruchomości.

Wszystko bowiem wskazuje na to, że już za kilka dni maksymalne limity ceny mieszkania kwalifikującego się do rządowej dopłaty spadną. Biorąc pod uwagę, że jest ona kształtowana przez wartość odtworzeniową, a kryzys najbardziej uderza obecnie w czynniki wytwórcze, należy spodziewać się, że z kwartału na kwartał maksymalna cena będzie spadać. Bez wątpienia w tym samym kierunku będą też podążali deweloperzy, a za nimi rynek wtórny. Można rzec, że to wspaniała informacja dla wszystkich osób, które w przyszłości chcą kupić lub zamienić mieszkanie na większe. Oczywiście są i poszkodowani. Jednak patrząc globalnie, zyskujących w dłuższym terminie będzie znacząco więcej!

Nieoczekiwany wzrost popularności programu „Rodzina na swoim” to efekt kryzysu finansowego, który ze szczególną siłą dotknął polski rynek we wrześniu ubiegłego roku. Chociaż w USA spadki cen nieruchomości zaczęły się już w 2006 roku, to w naszym kraju jeszcze w połowie 2008 roku liczne zastępy ekspertów i analityków przekonywały, że polski rynek całkowicie różni się od amerykańskiego, brytyjskiego, czy irlandzkiego. W takim stwierdzeniu nie przeszkadzał nawet fakt, że jeszcze kilka miesięcy wcześniej, opierając się właśnie na tych przykładach, tłumaczono niebywałe wzrosty cen w Polsce. W efekcie w naszym kraju wzrost cen trwał nie kilkanaście lat - jak na Zachodzie - a zaledwie dwa lub trzy. Chociaż spadek cen nieruchomości jest widoczny od dawna gołym okiem, to posługując się cenami ofertowymi z rynku, na którym liczba transakcji to zaledwie kilkanaście procent z czasów boomu, te same osoby i firmy próbują za pośrednictwem mediów wmówić, że właśnie nadszedł najlepszy czas na kupowanie mieszkania.

Teoretycznie powinni mieć rację, jeśli w istocie ceny transakcyjne u deweloperów spadły o 30 i więcej procent od szczytu hossy. W praktyce jednak w wielu wypowiedziach widać stojący za nimi interes tych konkretnych podmiotów. Warto bowiem przypomnieć, co różni eksperci mówili jeszcze kilka miesięcy temu. Jak się okazuje wcale nie zniechęcali do zakupów. Wręcz przeciwnie. Warto zatem policzyć ile kosztowały takie chybione porady. Niestety, nikt nie bierze odpowiedzialności za swoje prognozy. A szkoda. Być może teraz uniknęlibyśmy niekorzystnych zmian w bankowych umowach.

Zakładając, że ceny u deweloperów w istocie spadły o 30 procent, ktoś, kto kupił kilka miesięcy temu mieszkanie warte 500 tysięcy złotych, obecnie mógłby je nabyć za 350 tysięcy. Różnica? Aż 150 tysięcy złotych! Dla wielu kredytobiorców może to być kwota wirtualna, warto zatem posłużyć się tak często wykorzystywaną statystyką, dotyczącą średniego wynagrodzenia brutto. W lutym 2009 roku wyniosło ono 3195,56 zł. Jako że mieszkanie kupujemy za cenę netto, podobnie dzieje się z ratami spłacanych kredytów. Okaże się zatem, że 150 tysięcy złotych to w praktyce ponad 5 lat pracy o średnich zarobkach brutto! Inaczej mówiąc, błąd w analizach ekspertów kosztował takiego kredytobiorcę około 11 tysięcy godzin pracy! Z punktu widzenia dewelopera czy sprzedającego mieszkanie to dobra informacja, bo dosłownie za nic zainkasował wyższą cenę. Jednak dla całej polskiej gospodarki już niekoniecznie. Taki kredytobiorca musi bowiem przez kilka najbliższych lata mocno ograniczać wydatki na konsumpcję. Długofalowo może się to też odbić chociażby na liczbie posiadanych przez niego dzieci.

Rozpatrując potencjalne straty kupującego mieszkanie idącego za medialnymi poradami ekspertów, należy zwrócić jeszcze uwagę na dwie rzeczy. Większość mieszkań przez ostatnie lata kupowano na kredyt. W konsekwencji klient, który uwierzył, że ceny mieszkań będą szły tylko do góry, przy kredycie na 500 tysięcy w PLN, oprócz przepłacenia 150 tysięcy złotych, przez najbliższe 30 lat nadpłaci bankowi około 230 tysięcy złotych odsetek. W przypadku kredytów we frankach nadpłata będzie co prawda niższa, ale prawdopodobnie dług względem banku znacząco wzrósł ze względu na osłabienie polskiego złotego. W tym momencie już nikt nie wierzy, że frank będzie jeszcze kiedyś kosztował 2 złote. Tak czy inaczej osoba, która w ostatnim czasie kupowała mieszkanie, może czuć psychiczny dyskomfort. O ile z tym można sobie poradzić, to z większym obciążeniem domowego budżetu, trzeba będzie sobie radzić często przez trzy najbliższe dekady.

I właśnie w takim momencie zewsząd słyszymy, że jest to najlepszy moment na kupno mieszkania. Czy rzeczywiście pojawiające się w mediach analizy tym razem nie narażą kupującego na ogromne straty? Niestety wydaje się, że podobnie jak przed kilkoma miesiącami, więcej w tych opiniach „chciejstwa” i zaklinania rzeczywistości, niż realnego podejścia do rynku finansowego. Okazuje się bowiem, że tak jak kiedyś ruch zapewniał tani kredyt we frankach, tak teraz wszyscy liczą na kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim”.

Bank Gospodarstwa Krajowego z pieniędzy budżetowych (czyli wszystkich podatników) przekazuje dopłaty do comiesięcznej raty zaciągniętego kredytu. Dopłaty przyznawane są przez 8 lat i stanowią równowartość połowy kwoty odsetek. O kredyty z państwową dopłatą mogą ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może mieć innego własnego mieszkania lub domu. Powierzchnia kredytowanego mieszkania nie może też przekraczać 75 metrów kwadratowych, a domu jednorodzinnego 140 metrów kwadratowych. Kredyt można otrzymać tylko wtedy, kiedy cena metra kwadratowego nie przekracza limitu ustalonego dla poszczególnych województw.

W ostatnim czasie program zaczął się cieszyć niebywałym powodzeniem. Wynika to z dwóch przyczyn. Przede wszystkim podniesiono limity cenowe. Z drugiej strony dla coraz większej liczby deweloperów jest to jedyny sposób na sprzedaż mieszkania w obecnych warunkach rynkowych. Stąd też coraz więcej tego rodzaju ofert. Średnia cena za metr szybko wędruje w stronę maksymalnego limitu, umożliwiającego zaciągnięcie preferencyjnego kredytu. Paradoksalnie, równolegle najszybciej przy tym idą w dół ceny mieszkań największych – najmniej płynnych. Ceny mniejszych mieszkań, czyli najbardziej poszukiwanych przez klientów są zmniejszane znacznie wolniej. Jak się jednak okazuje, nie powstrzymuje to cen przed dalszymi spadkami. Wręcz przeciwnie, za jakiś czas „Rodzina na swoim” może stać się największym przekleństwem dla deweloperów. Okazuje się bowiem, że wskaźniki maksymalnych cen mieszkań określane są co kwartał przez wojewodów w oparciu o sprawozdanie GUS-u o kosztach zrealizowanych inwestycji oraz własne, dodatkowe analizy. Co to oznacza w praktyce? To, że już teraz wiadomo, że w kwietniu nastąpi korekta cen mieszkań kwalifikujących się do programu "Rodzina na swoim". Niestety do ostatniego momentu nie wiadomo, o jak wysokie obniżki w tym momencie chodzi. Nawet jeśli będzie to kilkadziesiąt złotych na metrze, to może to rodzić pewne problemy dla osób, które są w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego, a cena ich nowego mieszkania będzie powyżej nowego limitu.

Patrząc na rozwój sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego można dojść do wniosku, że wskaźniki maksymalnych cen kwalifikujących się do rządowych dopłat będą się w najbliższym czasie z kwartału na kwartał obniżać. Im więcej zawieszonych nowych inwestycji, tym ceny podwykonawstwa, ziemi, robocizny i materiałów będą szły w dół. To wszystko dość szybko znajdzie odzwierciedlenie w spadającym wskaźniku odtworzeniowym. Łatwo się domyślać, że chcąc na zamierającym rynku kredytowym sprzedawać jakieś mieszkania, deweloperzy będą obniżać ceny dostosowując je do nowych wymagań, a nawet je przebijając w dół. Tym samym ceny nieruchomości wciąż będą szły w dół.

W obecnej sytuacji na rynku istnieje znacznie więcej argumentów za tym, że ceny nieruchomości w najbliższych miesiącach będą spadały. W całej Polsce w sprzedaży na rynku pierwotnym i wtórnym jest obecnie ponad 150 tysięcy nieruchomości. Należy zatem bardzo mocno zastanowić się nad prawdopodobieństwem stwierdzenia, że ceny mieszkań osiągnęły już swoje dno. Oszczędność kilkudziesięciu, a często i kilkuset tysięcy złotych (odsetki, koszty wykończenia) powinna dać dużo do myślenia – zwłaszcza, że te pieniądze zostają w kieszeni klienta, a nie dewelopera, pośrednika czy banku. Jak widać, wbrew powszechnej opinii, w tym momencie mieszkań do kupienia, przynajmniej w największych miastach, jest bardzo dużo. Okazuje się nagle, że mimo mitycznego ogromnego popytu, brakuje na nie chętnych. Przy obecnym poziomie cen i braku dostępności do tanich kredytów w najbliższym nie należy jednak na nie liczyć. Z bardzo prostej przyczyny. Polskim bankom brakuje środków na udzielanie nowych kredytów. Raczej trudno wyobrazić sobie, żeby w najbliższych kilkunastu miesiącach uległo to zmianie. A jeśli tak, to trudno o powtórzenie sytuacji z lat 2007-2008, kiedy na 192,6 mld zł całego zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych, banki udzieliły ponad 110 mld zł! Żeby utrzymać napompowane ceny, potrzeba rokrocznie przynajmniej podobnych kwot. A gołym okiem widać, że polskie banki nie są w stanie udzielić tylu kredytów na ten cel. Przy ograniczonej akcji kredytowej ceny będą musiały spaść. I tak jak kiedyś balon pompowali deweloperzy, tak obecnie również oni przyczynią się do spadków cen nieruchomości na całym rynku.

Kupno mieszkania jest bardzo poważną decyzją. Właśnie w takiej sytuacji gospodarczej, jaką mamy obecnie, warto pamiętać, że przez najbliższe 30 lat nasza gospodarka niejednokrotnie jeszcze wpadnie w kryzys. Nie można też wykluczyć, że któryś z kolejnych takich kryzysów będzie dotyczył bezpośrednio naszego kraju. Ostatnie miesiące udowodniły, że ceny nieruchomości mogą równie łatwo iść w dół, a kursy walut mogą się zmienić dosłownie o sto osiemdziesiąt stopni. Dlatego czasami warto dwa razy zastanowić się nad tak poważną decyzją, jaką jest zakup nieruchomości. Nawet jeśli coś obecnie wydaje się tanie w porównaniu z cenami sprzed kilku miesięcy, to należy to porównać z sytuacją sprzed dosłownie 3-4 lat. Wówczas postrzeganie pewnych rzeczy powinno się zmienić całkowicie. Najważniejszym argumentem jest jednak to, że wstrzymanie się z zakupem tylko o kilka miesięcy może spowodować, że zamiast 2 pokojowego mieszkania, za te same pieniądze będzie można kupić mieszkanie większe o jeden pokój, a do tego w lepszej lokalizacji. Dlatego warto w takich przypadkach kierować się nie emocjami, a rozsądkiem. Wbrew twierdzeniom sprzed kilku miesięcy, doszło do sytuacji, że można przebierać w liczbie dostępnych ofert. Przy braku kupujących, co jest efektem nawet nie braku chęci, a braku dostępu do kredytów, dalszy spadek cen jest nieunikniony. I dobrze. Można bowiem powiedzieć, że w końcu wraca normalność...

dr Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~areq
"Rodzina na swoim".
Jako oficjalna opinia na pewno by się nie mogła pojawić.Zapodaję więc link co ja myślę na ten temat....
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=778&w=92823488&a=92985124
Pozdrawiam.
BTW szkoda,że to Petru i inni dominują w mediach:(:(:(
~ja
No jakoś ten świetny analityk MM napisał, że niższe a tu dziś ogłoszone nowe wskaźniki i wszystkie wyższe? Ciekawe co to za analityk, chyba trochę pośpieszył się z analizą, albo wręcz przeciwnie zebrał odpowiednią kasę od banków i innych instytucji, aby jeszcze na koniec marca napędzić trochę klientów do tych banków co miały kredyty No jakoś ten świetny analityk MM napisał, że niższe a tu dziś ogłoszone nowe wskaźniki i wszystkie wyższe? Ciekawe co to za analityk, chyba trochę pośpieszył się z analizą, albo wręcz przeciwnie zebrał odpowiednią kasę od banków i innych instytucji, aby jeszcze na koniec marca napędzić trochę klientów do tych banków co miały kredyty i aby ludzie nie czekali na nowe trzy banki.
~Ania
Brawo Panie Michale!!!

profesjonalny i rzeczowy artykuł o który dzisiaj wyjątkowo trudno.

Żeby więcej było takich ekonomistów!!!! nie było by wtedy takiej paniki i tylu nieszczęsnych Polaków z kredytami na 30 lat za mieszkanka po 50 metrów na obrzeżach miast. Ludzie, których celem będzie spłata własnego małego mieszkanka
Brawo Panie Michale!!!

profesjonalny i rzeczowy artykuł o który dzisiaj wyjątkowo trudno.

Żeby więcej było takich ekonomistów!!!! nie było by wtedy takiej paniki i tylu nieszczęsnych Polaków z kredytami na 30 lat za mieszkanka po 50 metrów na obrzeżach miast. Ludzie, których celem będzie spłata własnego małego mieszkanka :( i zamiast napędzać koniunkturę przez konsumpcję i wydawanie pieniędzy to kilku deweloperów i banki niczym pijawki będą wysysać od ludzi pieniądze przez całe ich życie.

Pozdrawiam! i więcej takich merytorycznych artykułów opartych na faktach a nie na danych sponsorowanych przez podłych deweloperów.


~mlodyyyy
to prawda, w polsce uwaza sie ze to pomysl na gospodarke ale to dno, to zniszczy dochody rozporzadzalne i zmniejszy konsumpcje wewnetrzna

~Inny
To jakaś kompletna bzdura, nic dziwnego, że ten Pan kiedyś został wyrzucony z jednej agencji PR. Jeszcze w tym miesiącu nastąpiła np. sprzedaż mieszkania 100 m2 na dalekich Kabatach w Warszawie w cenie 8 000 PLN za m2, kiedy to jeszcze w listopadzie zeszłego roku ceny w tym rejonie były na poziomie 7 000 - 7 800 za m2. A więc mówienie To jakaś kompletna bzdura, nic dziwnego, że ten Pan kiedyś został wyrzucony z jednej agencji PR. Jeszcze w tym miesiącu nastąpiła np. sprzedaż mieszkania 100 m2 na dalekich Kabatach w Warszawie w cenie 8 000 PLN za m2, kiedy to jeszcze w listopadzie zeszłego roku ceny w tym rejonie były na poziomie 7 000 - 7 800 za m2. A więc mówienie przez "niby analityka", że ceny spadły o 30% jest totalnym kłamstwem. No ale jak się ktoś musi coś powiedzieć to mówi.
~M.
Ojej, jedno (1) mieszkanie zostało sprzedane, hossa wraca! :)

Niestety, co jakiś czas patrzę ceny ofertowe mieszkań. I tym samym wiem, że i moje jest obecnie wycenianie taniej o właśnie około 30%. Niezbyt mnie to rusza (brak kredytu, i tak do mieszkania, nie na sprzedaż), ale taki jest fakt. A jeśli patrzysz tylko na ceny
Ojej, jedno (1) mieszkanie zostało sprzedane, hossa wraca! :)

Niestety, co jakiś czas patrzę ceny ofertowe mieszkań. I tym samym wiem, że i moje jest obecnie wycenianie taniej o właśnie około 30%. Niezbyt mnie to rusza (brak kredytu, i tak do mieszkania, nie na sprzedaż), ale taki jest fakt. A jeśli patrzysz tylko na ceny i dewelopera, to żyjesz w nieświadomości. Lub jesteś tamtejszym pracownikiem. Popatrz sobie, po ile w danej inwestycji chcą sprzedać ci, co kupili wcześniej mieszkanie w danej inwestycji licząc na zarobek. Deweloper to obecnie często najdroższa opcja.
~inny odpowiada ~M.
To jest akurat przykład z zeszłego tygodnia.

Nie ma w Warszawie spadku cen na poziomie 30%. Wszystkie analizy robione na podstawie cen oferowanych i transakcyjnych, mówią jasno i wyraźnie, spadek jest ale o 5 - 10 %. Rozumiem, że kupione jakiś czas temu mieszkanie za 9 000 PLN za m2 jest teraz warte 6 300 PLN. Gdzie są takie
To jest akurat przykład z zeszłego tygodnia.

Nie ma w Warszawie spadku cen na poziomie 30%. Wszystkie analizy robione na podstawie cen oferowanych i transakcyjnych, mówią jasno i wyraźnie, spadek jest ale o 5 - 10 %. Rozumiem, że kupione jakiś czas temu mieszkanie za 9 000 PLN za m2 jest teraz warte 6 300 PLN. Gdzie są takie ceny (no może odległa Białołęka Dworska czy daleki Ursus z dojazdem ponad 1,5 h do pracy). W zawsze atrakcyjnych lokalizacjach, Mokotów, Żoliborz, Śródmieście nawet Praga Północ, czy Praga Południe te ceny są nada na poziomie 7 000 - 9 000 PLN za m2 (zależnie od dzielnicy). Dużo ludzi sprzedaje np. na Białołęce, kupili inwestycyjne w kredycie 10/90 i teraz inwestorzy proszą o ostatnią transzę i jej nie ma. Klient aby nie stracić tych 10% sprzedaje dużo taniej aby sprzedać, są takie okazje, ale ile ich można odszukać w ogłoszeniach na portalach. Atrakcyjne mieszkanie 70 m2 na Pradze Północ w cenie 560 000 PLN czyli wychodzi 8 000 PLN za m2.
~M. odpowiada ~inny
Piszę o Ochocie. Nie ma sensu mieszkać daleko i nie mieć czasu na nic, bo praca i dojazd to wiekszość dnia.
Piszesz, że w dobrych lokalizacjach są mieszkania po 8tys/metr. Ale zauważ, że te mieszkania kiedyś były oferowane po 11tys/metr. Wiem to, bo chociażby moje (kupione jeszcze po 3tys) mogłem sprzedać za 10tys lub więcej.
Piszę o Ochocie. Nie ma sensu mieszkać daleko i nie mieć czasu na nic, bo praca i dojazd to wiekszość dnia.
Piszesz, że w dobrych lokalizacjach są mieszkania po 8tys/metr. Ale zauważ, że te mieszkania kiedyś były oferowane po 11tys/metr. Wiem to, bo chociażby moje (kupione jeszcze po 3tys) mogłem sprzedać za 10tys lub więcej. Tylko, że po co? Gdzieś trzeba mieszkać.

Dużo osób też kupiło mieszkania w systemie wpłat znacznie mniej korzystnych, niż 10/90. Na etapie dziury w ziemi. Niestety wtedy była taka nagonka, tyle ludzi chciało kupić, że 10/90 było niezbyt częste. Dopiero jak się zaczęło psuć, wprowadzono taki system. Oni liczyli na odsprzedaż udziału lub też inwestycji tuż przed oddaniem. I się przeliczyli. A teraz chcą odzyskać co się da. Zresztą niektórzy (jeśli inwestycja trwała kilka lat) są nadal zarobieni.

Czytałem ten artykuł, gdzie to niby zaczął się ruch w nieruchomościach. I nie wierzę, aby nie był sponsorowany. Nie zdażyło się NIC, co by sugerowało powrót do zakupów. Banki nadal nie udzielają kredytów. Ludzie nadal zastraszeni kryzysem. To nie jest dobry czas, aby zadłużać się na kilkadziesiąt lat.
~Inny odpowiada ~M.
A kiedy jest dobry czas aby zaciągnąć kredyt na mieszkanie, jak się ma 30, 40 czy 50 lat (średnio spłacasz go przez 30 lat, chyba, że wcześniej wygrasz w LOTTO). Czyli trzeba czekać na zdanie analityków, tych samych co tak trafnie jeszcze we wrześniu 2008 roku mówili, że w Polsce kryzys będzie znikomy, a teraz mówią zupełnie coś A kiedy jest dobry czas aby zaciągnąć kredyt na mieszkanie, jak się ma 30, 40 czy 50 lat (średnio spłacasz go przez 30 lat, chyba, że wcześniej wygrasz w LOTTO). Czyli trzeba czekać na zdanie analityków, tych samych co tak trafnie jeszcze we wrześniu 2008 roku mówili, że w Polsce kryzys będzie znikomy, a teraz mówią zupełnie coś innego. Czekać i czekać, aż ceny spadną, a piszesz, że "mieszkać gdzieś trzeba".

Pan MM pisze, że jest około 150 tys mieszkań na rynku pierwotnym, wstrzymane są nowe budowy, z rynku znikają więc tylko właśnie te już wybudowane lokale. A co się będzie działo, jak one znikną, a nowych lokali jeszcze nie będzie? I kiedy to będzie za rok, czy dwa lata, może jakiś analityk się wypowie?
~M. odpowiada ~Inny
Zauważ, że mieszkania nie są niszczone wraz ze śmiercią właściciela. Więc nie tylko nowo budowane wchodzą na rynek. Społeczeństwo też jakos się nie powiększa, wręcz przeciwnie.

Rok temu ograniczeniem nie była cena mieszkania, ale kwota kredytu, jaki udało się uzyskać. Czy to nie jest chore? Żeby kupować wszystko, za wszelką
Zauważ, że mieszkania nie są niszczone wraz ze śmiercią właściciela. Więc nie tylko nowo budowane wchodzą na rynek. Społeczeństwo też jakos się nie powiększa, wręcz przeciwnie.

Rok temu ograniczeniem nie była cena mieszkania, ale kwota kredytu, jaki udało się uzyskać. Czy to nie jest chore? Żeby kupować wszystko, za wszelką cenę?
Wbrew pozorom poza kupnem jest jeszcze możliwość wynajęcia. A przy zbyt wysokiej cenie kupna i oprocentowaniu większe okazują się raty odsetkowe, niż czynsz. Każdy powinien sobie policzyć co się opłaca.

Naprawdę sądzisz, że firmy budowlane znikną? I co będą robić przez najbliższe lata? Pogadają, pogadają i będą dalej budować. Część takich firm to spółki giełdowe. Dzięki temu można przeczytać, jak prezesi się wypowiadają, że jest wielki kryzys, ich marża spadła do 40% (polnord). Czyli jednak nadal jest spory zysk i będą budować. Nie ci to inni. Ktoś się zadowoli zyskiem 20%.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki