Nowa magia pokarmowa: Żywność modyfikowana nie taka straszna?

Przeciwnicy żywności modyfikowanej genetycznie to nowe plemie dzikusów wierzących nie w naukę, lecz w magię. - pisze profesor Włodzimierz Zagórski w "Gazecie Wyborczej".

Dyrektor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN uważa, że odrzucanie żywnośc genetycznie modyfikowanej powinno być przedmiotem analizy antropologów, a nie biotechnologów. Według niego, sprzeciw wobec tego typu żywności jest pewnym tabu, które jest częścią postrzegania świata przez odwoływanie się do systemów magicznych. Żyjemy bowiem w czasach odchodzenia od dawnych tradycji wyznaniowych, a pustkę wypełniają wierzenia zastępcze. Zwraca uwagę między innymi na modę na astrologię, numerologię czy wiarę w zdolności uzdrowicielskie "dłoni, które leczą".

Profesor pisze, że takie odrzucenie osiągnięć genetyki zdarza się nie po raz pierwszy. Samo pojęcie genu, czyli jednostki dziedziczenia mającej charakter materialny i mogącej podlegać zmianom jest trudne. Nie mieści się w wyobraźni ludzi, którzy twierdzą, że dziedziczenie jest oparte na mieszaniu się krwi. Artykuł profesora Włodzimierza Zagórskiego w "Gazecie Wyborczej".

gazeta wyborcza/km/pul
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~marioo

Może niech ten profesor powie nam jakie badania przeprowadził. Może zastanowił się dlaczego ludzie cierpią na różne choroby a może tego profesora wspiera duże amerykańskie lobby

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil