Norwegia wyłącza radio UKF

Norwegia w przyszłym tygodniu zaczyna wyłączać analogowe radio. Zniknie sygnał nadawany na falach ultrakrótkich, czyli UKF.

(theta)

Zwolennicy mówią, że cyfrowy sygnał zapewnia lepszy dźwięk, więcej kanałów i daje możliwość przesyłania dodatkowych, multimedialnych informacji. Krytycy twierdzą, że rząd zbyt szybko rezygnuje z radia analogowego. Według jednego sondażu za jego utrzymaniem opowiada się dwie trzecie Norwegów, zwłaszcza że ludzie w odległych, małych miejscowościach polegają na falach ultrakrótkich jako niezbędnych do przekazywania informacji alarmowych.

Jako pierwsze, UKF straci w środę miasteczko Bodoe na północy kraju. Pod koniec roku tradycyjne odbiorniki radiowe UKF w Norwegii - a jest ich 15 milionów - będą już tylko przedmiotami kolekcjonerskimi.

Wyłączenie sieci UKF rozważają też Dania, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk/mcm/sk

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 ~elektronik

już nie będzie można zlutować se paru tranzystorów i cewek i posłuchać radia, będzie trza kupić wyspecjalizowany układ made in PRC...

! Odpowiedz
0 5 ~ja

niech sobie wylacza internet. tez przestazaly

! Odpowiedz
1 14 ~rttyuiop

nie wyłączą, stanie się coś innego - za parę ładnych lat w internecie będziesz mógł siedzieć i pisać tylko po pełnej weryfikacji twojej osoby!!!!, a jak będziesz próbował to ominąć to będziesz mógł trafić za kratki, tak jak teraz możesz pójść za kratki próbując się posłużyć sfałszowanym dowodem osobistym. To nas czeka. ale nie wiem czy tak nie będzie lepiej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~szarlej odpowiada ~rttyuiop

Nikt cię nie zmusza do pisania na forach...

! Odpowiedz
0 1 ~rttyuiop odpowiada ~szarlej

ciebie też nie....

! Odpowiedz
1 4 ~lkjlk

u nas była analogowa TV to była tv - dziś jest cyfrowa i nie ma tv :/ anten brak często trudno złapać sygnał w dużym mieście w samym centrum. sory ale jestem przeciw takiej rewolucji.

! Odpowiedz
1 3 ~rttyuiop

jeżeli chodzi o TV to przejście na cyfrę ma akurat sens, a z resztą oglądasz TV mając internet ??? po co??

! Odpowiedz
1 8 ~jak_jest

Społeczeństwo zapłaci za nowe odbiorniki, sieć cyfrową, ktoś na tym zarobi, treść licząca się to przekaz wpływu i reklamy

! Odpowiedz
0 8 ~rttyuiop

dziadek, nie społeczeństwo tylko Norwedzy przynajmniej narazie, ogólnie to są oni dziwni bo nikomu nie przychodzi na myśl zamiana radia analogowego na cyfrowe - o ile w telewizji ma to sens - większe rodzielczości, lepsza jakość, to w radiu praktycznie nie ma żadnych korzyći.

! Odpowiedz
1 11 ~bubek

Ciekawe czy potrafią utrzymać synchronizację nadajników? bo u nas to jakoś, tak nie wychodzi... U mnie w pobliżu Katowic mam doskonały sygnał z Czech (wszystkie ich kanały TV na antenie dookólnej, ciągle i bez żadnych zakłóceń) a mam stałe problemy z nadawaniem naszej TV (maszt w Kosztowach widzę z balkonu..). Stałe problemy z liniowością stopni nadawczych i synchronizacją nadajników. Niestety nadając z modulacją OFDM, trzeba się trochę na tym znać... Pewnie takich zasięgów jak na UKF Norwegowie nie uzyskają bo mają jeszcze często zakłócenia od zorzy polarnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.