REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Niewielkie wzrosty na nowojorskich giełdach po początkowych spadkach

2019-08-07 23:11
publikacja
2019-08-07 23:11
Dodaj Bankier.pl w Google

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami, choć w ciągu dnia indeksy spadały. Wśród inwestorów giełdowych rosną obawy przed recesją w USA, a słabe nastroje spotęgowały mocne ruchy na rynku amerykańskich papierów skarbowych.

fot. vwalakte / / YAY Foto
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,05 proc., do 26 041,65 pkt., S&P 500 poszedł w górę o 0,24 proc. do 2888,56 pkt., zaś Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,49 proc. do 7871,48 pkt.

Największe spadki w S&P 500 w ciągu dnia notował sektor bankowy - Bank of America tracił ponad 3,5 proc., Citigroup i JPMorgan ponad 3 proc., a Wells Fargo ponad 2,5 proc.

Producent półprzewodników Microchip zwyżkował ponad 2 proc. - spółka podała, że popyt na jej produkty rośnie.

Notowania Office Depot spadały 1 proc., a zysk na akcję przebił o 2 centy oczekiwania analityków.

Akcje Walta Disneya szły w dół o 5 proc. Koncern podał w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,35 USD wobec oczekiwanych 1,75 USD.

Wakacje na giełdzie

Notowania CVS rosły 5 proc., ponieważ zysk na akcję był lepszy od oczekiwań. Spółka farmaceutyczna podniosła także prognozę na całoroczny zysk na akcje w roku finansowym.

Match Group, producent aplikacji randkowej Tinder, rósł 24 proc. - przychód w II kw. wyniósł 498 mln USD wobec oczekiwanych 489,2 mln USD.

Rentowność 10-letnich UST spadła w ciągu dnia o 8 pb do 1,62 proc., najniżej od października 2016 r. Dochodowość amerykańskich 30-latek spadła o 11 pb do 2,12 proc., najniżej w historii. Później sytuacja na rynku długu ustabilizowała się, co pomogło też opanować nerwy inwestorom giełdowym na Wall Street.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 8 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -40 pb, najwięcej od 2007 r.

W ocenie Marka Cabany, stratega w Bank of America, wypłaszczanie się krzywej rentowności "sygnalizuje podwyższone ryzyko wystąpienia recesji w krótkim okresie".

"Im bardziej niepewność w handlu rośnie, tym bardziej ryzyko powolnienia światowego wzrostu rośnie. (...) Jest też ryzyko, że Fed się spóźni i zbyt wolno zareaguje na ryzyka związane z globalnym wzrostem i niską inflacją" - powiedział Cabana.

Ekonomiści Morgan Stanley przewidują, że jeśli USA wprowadzą 25-proc. cła na chińskie produkty o wartości 300 mld, które zostaną utrzymane w mocy przynajmniej przez 4-6 miesięcy i spotkają się z odpowiedzią ze strony Chin, to recesja na świecie może wystąpić w ciągu trzech kwartałów.

"W tej pokerowej rozgrywce obie strony mają sporo do stracenia" – ostrzegł Dennis Wilder, ekonomista z Uniwersytetu Georgetown.

"Nie sądzę, że pójdziemy na klasyczną wojnę z Chinami. Myślę, że nastąpi restrukturyzacja porządku światowego pod względem zmian w łańcuchach dostaw, a także zmian w tym, kto produkuje jaką technologię" – powiedział Ray Dalio, założyciel największego funduszu hedgingowego Bridgewater, dodając, że inwestując warto dywersyfikować aktywa, stawiając "na oba konie w wyścigu".

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 3,6 proc. do 51,66 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 3,1 proc. do 57,13 USD/b. (PAP)

kkr/ pr/ mars/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
etaurus1747
Cisza na forum, jako że te chłopki - roztropki uaktywniają się wymądrzałki jedynie w przypadku spadków. A najlepiej tych gwałtownych ;)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki