REKLAMA

Nieoficjalnie: Niemcy kupią szczepionkę Sputnik V

2021-04-07 23:10
publikacja
2021-04-07 23:10
fot. ANNEGRET HILSE / Reuters

Niemcy wkrótce rozpoczną dwustronne negocjacje z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V COVID-19, poinformowało w środę źródło Reutersa, dodając, że jakiekolwiek ostateczne porozumienie zależy od dostarczenia przez Rosję kluczowych danych Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Komisja Europejska poinforomowała w środę ministrów zdrowia państw członkowskich UE, że Bruksela nie planuje rozpoczęcia rozmów z Rosją w sprawie umowy przedwstępnej na zakup Sputnika V, tak jak to zrobiła z innymi dostawcami szczepionek- przekazało Reutersowi źródło z UE pod warunkiem zachowania anonimowości.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział podczas wirtualnego spotkania, że Niemcy rozpoczną wstępne negocjacje z Rosją w sprawie dwustronnego porozumienia w sprawie zapewnienia dostaw szczepionki - dodało źródło.

We wstępnych rozmowach Niemcy chcą najpierw ustalić, jakie ilości Rosja może dostarczyć i kiedy? W każdym razie- dodało źródło- Niemcy kupią rosyjską szczepionkę dopiero wtedy, gdy zostanie ona zatwierdzona przez EMA i dlatego najważniejsze jest, aby Rosja dostarczyła niezbędne dane.

Niemiecki kraj związkowy Bawaria zapowiedział w środę, że podpisze umowę przedwstępną z producentem rosyjskiej szczepionki Sputnik V - oświadczył w Monachium premier regionu Markus Soeder po spotkaniu swojego gabinetu. Preparat ma być wytwarzany w bawarskim Illertissen.

Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, Bawaria otrzyma ją natychmiast - dodał Soeder, cytowany przez portal RND.

"Jeśli Sputnik zostanie zatwierdzony w Europie, (...) Bawaria otrzyma dodatkowe dawki szczepionki za pośrednictwem tej firmy - myślę, że będzie to 2,5 miliona dawek - prawdopodobnie w lipcu, w celu zwiększenia dodatkowych możliwości szczepień w Bawarii" - powiedział szef regionalnego rządu.

Rosyjska szczepionka jest obecnie nadal testowana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Zakład w Illertissen miałby po zatwierdzeniu produkować szczepionkę na zlecenie twórców Sputnika.

Informacja ta wywołała poruszenie, ale spotkała się także z krytyką. Dietmar Bartsch, szef grupy parlamentarnej partii Lewica w Bundestagu, powiedział na przykład, że Soederowi chodziło o sygnał "Bawaria przede wszystkim!". "W kryzysie potrzebna jest przede wszystkim solidarność, a nie bezgraniczny egoizm dyktowany własną karierą" - powiedział Bartsch w rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). (PAP)

wr/ bml/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
abcx
Hmmm, z tych wszystkich dostępnych szczepionek Sputnik V jest najmniej "eksperymentalny" i bardziej podobny do już stosowanych szczepionek więc nie dziwie się że w Niemczech są chętni na zaszczepienie się tą szczepionką.
grab
Polska powinna zacząć się bać, bo Niemcy i Rosja niebawem porozumieją się nie tylko w sprawie szczepionek i gazu. Znajdziemy się wtedy między młotem i kowadłem i nawet USA nam nie pomoże, zwłaszcza lekceważone przez naszego prezydenta.
heimir
Kiedy już oficjalnie nawet Niemcy maja w nosie UE. Każdy patrzy na siebie tylko coś się stanie, tak wyglada solidarność europejska. A sankcje na Rosję? Spoko, chyba ze się nam nie opłaca.
and00
Warto Niemcom dla śmiesznych kilku milionów dawek pokazywać swoją słabość i łamać resztki solidarności europejskiej?
krrzysiek2
rażąca słabość to okazuje " niedoszły zbawiciel Polski" który zaszył się na ul. ciemnogrodzkiej.
Podobno jest nawet wicepremierem do spraw bezpieczeństwa.
and00 odpowiada krrzysiek2
O czym ty piszesz?
Co to ma do treści artykułu?
Przezwiska, obrażanie, typowy troll
Nie możesz swojej nienawiści przelewać na ekran gdzie indziej?
krrzysiek2 odpowiada and00
gdzie widzisz nienawiść? Jak wicepremier d/s bezpieczeństwa kaczyński nie istnieje!! a że sam chciał zostać emerytowanym zbawcą Polski to fakt powszechnie znany.
wrecker
Obstawiam, że to gra i negocjajcje żeby pozostali producenci zagęścili ruchy i schodzili z ceny. Ale z drugiej strony kto wie czy Angela czegoś nie odwali na stare lata
samsza
Zaraz zaraz (nie chodzi o dużego zarazka), kto tu jest gospodarczym gigantem RFN czy ZSRR ?
ajwaj_
""Niemcy kupią rosyjską szczepionkę dopiero wtedy, gdy zostanie ona zatwierdzona przez EMA""

- malo prawdopodobne (EMA), eksperymentalne szczepionki Pfizerów & Co.,
sa z "wkladka". mRNA, adenowirusy szympansów, wrzuty nano lipidów (chlodzenie -80 C) itd.

Rosyjskie 4 szczepionki
""Niemcy kupią rosyjską szczepionkę dopiero wtedy, gdy zostanie ona zatwierdzona przez EMA""

- malo prawdopodobne (EMA), eksperymentalne szczepionki Pfizerów & Co.,
sa z "wkladka". mRNA, adenowirusy szympansów, wrzuty nano lipidów (chlodzenie -80 C) itd.

Rosyjskie 4 szczepionki to sprawdzone od dziesiecioleci szczepionki jak eboli, ospy itd.
To nie zadowala NWO, nie maja tam mozliwosci manipulacji

Pozostaje wielu prywatnie wziasc na Wegrzech, Bialorusi, Rosji itd. Nie martwic sie o paraliz twarzy, smierc, paralize wszelkie > zakrzepica (wzroku, mózgu wszelkich pól) impotencji, uszkodzenia plodu itd. itp

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki