REKLAMA

Niemcy obniżają opłatę OZE na rachunkach za prąd

2021-10-21 08:48
publikacja
2021-10-21 08:48
Niemcy obniżają opłatę OZE na rachunkach za prąd
Niemcy obniżają opłatę OZE na rachunkach za prąd
fot. DesignRage / / Shutterstock

O niemal połowę, do równowartości 17 gr/kWh, spadnie przyszłoroczna „opłata OZE” doliczana do rachunków odbiorców energii elektrycznej w Niemczech. Branża energetyki odnawialnej chce jednak, aby nowy niemiecki rząd… jak najszybciej zniósł ją całkowicie. Miałoby to ulżyć odbiorcom w obliczu ostrych wzrostów cen hurtowych energii, zwiększając jednocześnie ich zainteresowanie pompami ciepła i autami elektrycznymi.

W piątek niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii poinformowało, że w przyszłym roku „opłata OZE”, doliczana do rachunków za energię elektryczną, spadnie o 43%. To już kolejna obniżka tej opłaty (niem. EEG Umlage), wspierającej rozwój energetyki odnawialnej w Niemczech. Podczas gdy w 2020 roku wynosiła ona 6,756 ct/kWh, a w tym roku została obniżona do 6,5 ct/kWh, w przyszłym wyniesie „tylko” 3,723 ct/kWh – najmniej od dekady. W ten sposób rząd w Berlinie chce odciążyć gospodarstwa domowe i biznes, których rachunki w przyszłym roku najprawdopodobniej i tak będą rekordowo wysokie, z powodu ekstremalnych wzrostów hurtowych cen energii w całej Europie.

− Opłata OZE na 2022 rok jest na najniższym poziomie od 10 lat. Energetyka odnawialna staje się coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do paliw kopalnych. Zwłaszcza gdy ceny na światowych rynkach gazu, ropy i węgla rosną, znacznie obniżona opłata OZE jest dobrą i ważną wiadomością dla konsumentów w Niemczech, a także dla gospodarki, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział na piątkowej konferencji prasowej Peter Altmaier, minister gospodarki i energii rządu federalnego. − Ale mówię jasno: nie możemy zatrzymać się na tym poziomie […]. Musimy całkowicie znieść opłatę OZE najszybciej jak to będzie możliwe, aby ulżyć [odbiorcom – red.] w obecnej sytuacji – dodał.

O to samo, a więc jak najszybsze zniesienie opłaty OZE doliczanej do rachunków za prąd, od dawna zabiega także największe niemieckie stowarzyszenie branży energetyki odnawialnej, BDEW.

− Niższa opłata OZE nie może odwracać uwagi od faktu, że nowy rząd federalny powinien podjąć decyzję o całkowitym zniesieniu tej opłaty jako jedną z pierwszych oficjalnych decyzji. Odciążyłoby to odbiorców energii elektrycznej i średnie przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie. Jednocześnie zielona energia elektryczna stałaby się również bardziej konkurencyjna w sektorze transportu i na rynku ogrzewania, wspierałaby rozwój gospodarki wodorowej i wyraźnie ograniczyła biurokrację – przekonuje na stronie BDEW prezes tej organizacji, Kerstin Andreae.

Stowarzyszenie ocenia, że dzięki zmniejszeniu, a następnie całkowitym usunięciu opłaty OZE z rachunków odbiorców, koszty zakupu energii spadłyby na tyle, aby poprawić opłacalność ogrzewania domów energią elektryczną (za pomocą pomp ciepła) czy ładowania samochodów elektrycznych.

Co dokładnie miałaby oznaczać likwidacja opłaty OZE? Jak wygląda sytuacja w Polsce? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski

 

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
volksempfanger
Jezu, co teraz z tymi Niemcami będzie, zmniejszą im się rachunki, spadnie inflacja a wraz z nią wg tutejszych trolli frustratów również dobrobyt :)
1984
Raczej będzie jak w starym kawale o kozie i rabinie. Chociaż nie:

https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=nrg_pc_204&lang=en

Po tej obniżce ciągle będą mieli wyjatkowo drogo. Nie jest wykluczone, że najdrożej w Europie więc nici z ulgi którą odczuł Żyd pytający rabina o radę w/s
Raczej będzie jak w starym kawale o kozie i rabinie. Chociaż nie:

https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=nrg_pc_204&lang=en

Po tej obniżce ciągle będą mieli wyjatkowo drogo. Nie jest wykluczone, że najdrożej w Europie więc nici z ulgi którą odczuł Żyd pytający rabina o radę w/s ciasnego domu.
ryszard-taryfiarz
Tak tak jest co raz bardziej opłacalna, to czemu Niemcy nie płacą połowe tego co my za prąd. A jak mocno wieje to muszą sprzedawać nadmiar energii za grosze.
wizytator
Ale jak to? Obniżyć wszystkim? Biednym, bogatym, dzieciatym, emerytom. To oni nie maja swojego elektoratu?
ajwaj_
Wlasnie, zieloni nie odpuszcza
Mydlenie oczu. Np. "likwidacja" oplat CO2,
ma byc przeniesiona z paliw, po prostu w podatki
To jest koniec kiedys bogatej Europy
Energia, czyli wszystko rosnie o seki procentów, prad i gaz chyba najwiecej,
choc ceny szaleja 7/24, zmieniaja sie blyskawicznie. Kalkulacje nie pewne
ajwaj_
Dzisiaj Sabat Energii w UE

Yntelygentne wnioski do tej pory:
- wiecej wiatraków i solarów
- likwidowac paliwa tradycyjne > wegiel, rope, gaz - atom tez nie OK
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Na "zachodzie" slonce gospodarek zachodzi,
a Smok Chinski - Dragon?
________
""Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Chinach wzrosły o 19,6 proc. rok do roku w pierwszych dziewięciu miesiącach roku, jak podało w środę Ministerstwo Handlu.""
300_pala
To jest koniec zawsze biednej Rosji
ajwaj_ odpowiada 300_pala
któs ci tu radzil
idz w swojej Rosji do roboty,
albo do Caritasu

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki