„Niemcy muszą zarabiać więcej. Dla dobra UE”

Pensje niemieckich pracowników muszą wzrosnąć, aby wyciągnąć pozostałe kraje Unii z kryzysu – taką tezę postawił Laszlo Andor, europejski komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji.

Źródło: ingimage
- Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem produktywności.(…) Byłoby lepiej, gdyby rósł wraz z nią – stwierdził Andor w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla dziennika „Die Welt”.

Węgier wezwał władze Niemiec do wsparcia wzrostu płac w kraju, co jego zdaniem jest „niezbędne” do pobudzenia wzrostu w innych państwach UE. Andor namawia też Berlin do aktywniejszego stymulowania gospodarki.

- To bardzo ważne, aby Niemcy zwiększyły wydatki publiczne, pobudziły popyt oraz zredukowały nadwyżkę w handlu zagranicznym, która uderza w ich europejskich sąsiadów – stwierdził komisarz.

W ubiegłym miesiącu szef Bundesbanku Jens Weidmann przyznał, że Niemcy znajdują się w sytuacji „praktycznie pełnego zatrudnienia”, a przestrzeń do wzrostu płac wynosi jeszcze ok. 3%. Stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów od trzech miesięcy utrzymuje się na poziomie 5,1%, co jest jednym z najlepszych wyników w całej UE.

Jak informują niemieckie media, pomysłowi „poluzowania” płac w Niemczech sprzeciwia się zaplecze polityczne Angeli Merkel oraz sama kanclerz. Zdaniem władz, relatywnie niskie płace są jedną z przewag konkurencyjnych największej gospodarki strefy euro.

Od 1 stycznia w Niemczech zacznie obowiązywać płaca minimalna w wysokości 8,5 euro za godzinę.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~satyryk

Niemcy to jeden wielki obóz pracy-zdyscyplinowana hołota prcacuje za darmo dla niemieckich faszystów. i cieszy sie ze zwyciestw sportowców na Mundialu.Niemiecki export juz dawno niszczy UE.Wg "praw" ekonomii płaca musi odpowiada wielkosci produkcji i stanowic 50 % kosztów.Jezeli Merkel chce zachowac prawo do eksportu musi zwiekszyc płace lub zmieszyc export.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Prawo do eksportu, lewo do eksportu - wystarczy powrót do standardu złota i samo będzie się regulowało. Nie masz złota - nie kupujesz. I wtedy Niemcy będą musieli zacząć kupować u innych aby oni kupowali u nich. I właśnie dlatego to sztuczne Euro jest im potrzebne aby naginać rzeczywistość jak długo się da.

! Odpowiedz
0 2 ~adsenior

Jaka jeszcze ciemnotę będą nam wciskać?? No tak "naród panów" musi się mocno wyróżniać od pozostałych podludzi!

! Odpowiedz
0 2 ~lo

8,50 na godzine.Dlaczego nie piszecie ze to jest brutto.Po odjeciu podatku i innych h....izn moze zostanie 6 euro.Wielkie mi halo.Ja teraz za.......am za 6 euro.

! Odpowiedz
0 6 ~chętny

Ja też chcę zarabiać więcej dla dobra Ujni. Mogę się poświęcić i zarabiać nawet 500% więcej dla jej dobra.

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Dopisz i mnie do listy...poświęcę się - niech tam - dla mnie 1000% wzrost.

! Odpowiedz
4 11 ~and

" To bardzo ważne, aby Niemcy zwiększyły wydatki publiczne, pobudziły popyt oraz zredukowały nadwyżkę w handlu zagranicznym" czyli maja zrobić dokładnie to co doprowadziło Grecję i resztę europy do upadku. Brawo

! Odpowiedz
0 19 ~woj

Zapomniał dodać że nasze pensie muszą spaść, też dla dobra.

! Odpowiedz
0 14 ~silesius

No i jeszcze najlepiej aby się od razu zadłużyły o 150 % PKB.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil