REKLAMA

Netflix z cudownej piątki Big Techu stanie się "nudną" firmą medialną?

2022-08-07 19:12
publikacja
2022-08-07 19:12
Netflix z cudownej piątki Big Techu stanie się "nudną" firmą medialną?
Netflix z cudownej piątki Big Techu stanie się "nudną" firmą medialną?
fot. T. Schneider / / Shutterstock

Netflix nie miał dobrego 2022 roku. Nikt temu nie zaprzeczy. Może więc, zamiast traktować platformę jako jedną z wielkiej piątki Big Techu, warto popatrzeć na nią jak na tradycyjną firmę medialną. 

Netflix był wymieniany jednym tchem z takimi gigantami jak Facebook, Apple, Amazon i Google. Wraz z platformą tworzył wielką piątkę pod akronimem FAANG. Wall Street wyceniło kiedyś serwis na 300 mld dolarów, zrównując do tym samym z wieloma firmami Big Tech. Niestety Netflix nie był w stanie sprostać tym wymaganiom, gdyż w przeciwieństwie do porównywanych z nim gigantów, ma dość zawężone pole działania. 

- Myślę, że Netflix był bardzo przewartościowany - oceniła w wywiadzie dla CNN Business Julia Alexander, dyrektor ds. strategii w Parrot Analytics. Jej słowa zdają się potwierdzać tegoroczne wyniki przedstawione przez platformę, która w kwietniu po raz pierwszy od 2011 roku straciła subskrybentów. Akcje serwisu spadły o ponad 60 proc. 

Jak udowadnia analityczka, Netflix nigdy tak naprawdę nie należał do Big Techu sensu stricto. Choć opierał się na wzroście liczby subskrybentów, jak wiele firm technologicznych, wskaźnik ten był i wciąż jest uzależniony od posiadania filmów, seriali i paradokumentów, za których oglądanie ludzie chcą zapłacić. W związku z tym, argumentuje Julia Alexander, w swoim modelu biznesowym przypomina bardziej studio w Hollywood tj. Disney, Paramount, CNN, Warner Bros. Discovery niż Facebooka czy Google'a. I o ile te tradycyjne firmy medialne zaczynają "zgapiać" od Netflixa, o tyle sam serwis zdaje się kierować ku standardowej wersji serwisu VOD, a więc zapowiedział wyświetlanie reklam czy rozkłada bardziej w czasie premiery poszczególnych odcinków serialu (np. "Stranger Things"). 

- Myślę, że pod wieloma względami ruchy podejmowane przez Netflixa sugerują swoiste przejście z firmy technologicznej do firmy medialnej - powiedział CNN Business Andrew Hare, wiceprezes ds. badań w Magid. - Wraz z wprowadzeniem reklam, walką ze współdzieleniem kont czy rozdzieleniem seriali na dwie części, widzimy, że Netflix każdego dnia przypomina coraz bardziej tradycyjną platformę streamingową. To, co kiedyś było marką serwisu, jego wręcz biznesową Biblią, dziś zostaje wyrzucone do kosza - dodaje. 

To właśnie Netflix zmusił Hollywood do wyjścia z ich strefy komfortu. Teraz z rewolucjonisty, staje się być bardziej konserwatywny niż swoi niedawni rywale. Nie sposób jednak kierownictwu odmówić większego skupienia na przepływach pieniężnych i przychodach, a nie tylko wzroście liczby subskrybentów. 

aw

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Czy po wciskaniu nachalnej propagandy lewicowej do każdego filmu i serialu na Netfliksie powiedziałeś dosyć tego i zrezygnowałeś z usług serwisu?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA DLA OSÓB, KTÓRE NIE PATRZĄ W GÓRĘ)
gronostaj
Ich pomysł też nie był jakiś super oryginalny - płątny youtube z ciekawym "kontentem".
W tej chwili to jest to jedna z lepszych platform z bajkami dla dzieci. Za to jako dorosły to średnio się tam odnajduję :)
ehud
Wygląda na to, że dzięki obecnej wierchuszce "Bankier" na własne życzenie się degraduje do poziomu tabloidu. Przykra sprawa :)
ehud
Julia Alexander to żymianka, którą nie bez powodu nazywają "loud_mouth_julia" :)
ehud
Oby Netflix dalej tworzył takie seriale jak np. "Narcos" to ga muzyka. A wałek Cukiergurka i tak jest na równi pochyłej od kilku lat :)
ehud
Czym jest Facebook? Firma big tech?

PS. Czy "aw" to absolwentka historii Agata Wojciechowska?
endes
Netflix to big tech?… śmiechu warte!… telewizja internetowa tylko!…
ehud
Agata Wojciechowska to absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów :)

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki