REKLAMA

Nasdaq powiększył styczniową zwyżkę. Rynek czeka na Fed

Krzysztof Kolany2023-01-31 22:09główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-31 22:09

Ostatnia sesja bardzo udanego na rynkach akcji stycznia przyniosła solidne wzrosty na nowojorskich giełdach. Wszystko może się jednak zmienić już w środę wieczorem, gdy do inwestorów dotrą komunikaty z Rezerwy Federalnej.

Nasdaq powiększył styczniową zwyżkę. Rynek czeka na  Fed
Nasdaq powiększył styczniową zwyżkę. Rynek czeka na  Fed
fot. ANDREW KELLY / /  Reuters / Forum

- Wszystko jest wspaniałe – tak można by skomentować ten styczeń na rynkach akcji. Nasdaq rozpoczął rok 2023 od zwyżki o 10,7%. Z tego 1,67% wzrostu przypadło na wtorkową sesję. S&P500 zyskał 1,46%, w całym styczniu rosnąc o 6,2%. Średnia przemysłowa Dow Jonesa podniosła się o 1,09% i znalazła się powyżej 34 000 punktów. Ale styczniowy „urobek” DJIA to zaledwie 2,8%.

Od razu widać więc, co w ostatnich tygodniach napędzało zwyżki na Wall Street. W znacznej mierze stały za nimi mocno przecenione w ubiegłym roku wielkie firmy technologiczne. W ten sposób rynek pokazuje, że „gra” pod obniżki stóp procentowych w Rezerwie Federalne typowane na końcówkę tego roku.

Jednakże póki co Fed zamierza stopy podnosić. Po rozpoczętym we wtorek posiedzeniu FOMC rynek i ekonomiści zgodnie spodziewają się podwyżki już tylko o 25 pb. po całej serii ruchów 50- i 75-punktowych. Inwestorzy będą w słowach Jerome Powella szukali potwierdzenia swoich spekulacji, że będzie to przedostatni ruch w tym cyklu. Ostatni (także +25 pb.) ma być dokonany w marcu. Jeśli Powell i spółka nie dostosują się do tego scenariusza, rynki finansowe może spotkać ostra przecena.

Problem w tym, że przedstawiciele Fedu od miesięcy powtarzają, że mają zamiar podnieść stopy wyżej, niż to obecnie wycenia rynek i pozostawić je bez zmian przynajmniej do 2024 roku. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule zatytułowanym „Czy Fed zmierza do złamania rynku akcji?”.

- Konfrontacja z rzeczywistością nadchodzi. Ostatnie wyniki spółek, zwłaszcza prognozy na rok 2023, wskazują na negatywne perspektywy, które skłaniają nas do utrzymania ograniczonej ekspozycji na akcjach. W krótszej perspektywie wydaje się, że nie ma oczywistej, bezpiecznej przystani dla inwestorów — powiedział Bruno Schneller , dyrektor zarządzający w INVICO Asset Management w Zurychu, cytowany przez PAP.

Na odcinku makroekonomicznym wsparciem dla wycen akcji był wolniejszy od oczekiwań wzrost indeksu kosztów pracy, który w IV kwartale podniósł się tylko o 1% kdk. Prognozowano zwyżkę o 1,2% kdk, czyli taką samą jak w III kwartale. Znacznie gorzej wypadł styczniowy odczyt Chicago PMI, który obniżył się do 44,3 pkt. (z 45,1 pkt. w grudniu), sygnalizując jeszcze szybsze tempo spadku aktywności przemysłu w tym regionie.

Jednakże w tym momencie na Wall Street dane makro zeszły na dalszy plan, ponieważ weszliśmy w najintensywniejszą fazę sezonu publikacji raportów kwartalnych. W tym tygodniu sprawozdania finansowe za IV kwartał opublikuje ponad sto spółek z indeksu S&P500. Jak do tej pory wynikami pochwaliło się 140 emitentów z S&P500, a zaraportowane zyski spółek przypadający na ten indeks miały w ocenie analityków spaść o 3% rdr.

We wtorek wynikami pochwalił się Exxon Mobil. Naftowy gigant w 2022 roku zarobił na czysto 56 miliardów dolarów (to zysk netto, a nie przychody!). Akcje Exxona podrożały o 2,2%. Za to o 1,3% potaniały walory McDonald’s po tym, jak sieć fast foodów nieco rozczarowała wynikami. Po publikacji wyników o 3,5% przeceniono papiery Caterpillara.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
prs
Jeszcze jeden dół i odbija..
simonsoft8
banki pokazują siłę, czy wystarczy na dzień dłużej

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki