REKLAMA

Narodowy Bank Ukrainy wstrzymuje operacje w obwodzie donieckim

2014-05-15 19:10
publikacja
2014-05-15 19:10

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) ogłosił w czwartek, że w związku z pogróżkami ze strony prorosyjskich separatystów zamyka swoje przedstawicielstwo i wstrzymuje operacje finansowe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

NBU oświadczył, że separatyści przyszli tego dnia do jego siedziby w Doniecku i zażądali wydania dużej ilości gotówki. Separatyści zagrozili, że jeśli ich rozkaz nie zostanie wykonany, przeprowadzą +czystkę+ przekazano w oświadczeniu.

Bank centralny poinformował, że podjął decyzję o ewakuacji pracowników donieckiego oddziału, klientów zaś uprzedził, że wstrzymuje realizację operacji finansowych na terenie obwodu donieckiego.

Działania separatystów uniemożliwiają normalne funkcjonowanie systemu bankowego w regionie, co może doprowadzić do wstrzymania wypłat emerytur, zarobków i świadczeń pracownikom sfery budżetowej, górnikom i innym grupom społecznym. Stwarza to także zagrożenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw i handlu - oświadczył cytowany w komunikacie prezes NBU Wołodymyr Krotiuk.

Prorosyjscy separatyści, którzy działają w obwodach donieckim i ługańskim, przeprowadzili w niedzielę referendum niepodległościowe i ogłosili na jego podstawie suwerenność państwową. Oświadczyli też, że przejmują władzę w tym regionie. Władze w Kijowie prowadzą przeciwko separatystom operację antyterrorystyczną.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki