Nadwyżka budżetu po maju wyniosła 9,6 mld zł

Nadwyżka budżetowa po maju 2018 r. wyniosła 9,6 mld zł - poinformował MF w komunikacie. W okresie od stycznia do maja dochody wyniosły 154,0 mld zł (43,3 proc. planu), a wydatki 144,4 mld zł (36,4 proc. planu).

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Po kwietniu nadwyżka w budżecie wynosiła 9,3 mld zł.

"Po maju br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Zgodnie z przewidywaniami oraz informacjami przekazanymi komunikatem w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - kwiecień 2018 r., nadwyżka ta ma charakter przejściowy" - czytamy w komunikacie.

Resort podał, że dochody w okresie styczeń-maj wyniosły 154,01 mld zł, tj. 43,3% rocznego planu. Dochody podatkowe w tym okresie wyniosły 143,03 mld zł, co stanowi 43,1% planu.

"W okresie styczeń - maj 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 10,7 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - maj 2017 r. o ok. 7%" - czytamy dalej.

Wzrost dochodów w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano w ramach niżej wymienionych podatków:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 2,8 proc. rdr (tj. ok. 1,9 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,9 proc. rdr (tj. ok. 1,6 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe o 16,4 proc. rdr (tj. ok. 3,3 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były wyższe o 16,4 proc. rdr (tj. ok. 2,4 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,0 proc. rdr.

Dochody z podatków pośrednich po 5 miesiącach br. wyniosły 99,25 mld zł (41,8% rocznego planu), z podatku PIT - 23,73 mld zł (42,7% planu), z podatku CIT - 17,33 mln zł (53,5% planu). Natomiast wpływy z podatku od niektórych instytucji finansowych sięgnęły 1,86 mld zł (40,6% rocznego planu), podano także w materiale.

"Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą" - napisał resort.

W okresie styczeń - maj 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 10,83 mld zł i było wyższe o 17,4% r/r. Stanowiło to 49,4% rocznego planu.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2018 r. wyniosło 144,42 mld zł, tj. 36,4% planu. W analogicznym okresie 2017 r. przekazano na wydatki 143,5 mld zł, tj. 37,3% planu.

"Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - maj roku ubiegłego jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,3 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS" - wyjaśniono w komunikacie.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 10 pjb

A dla inwalidów nie było tych kilkuset marnych milionów, ciekawe jak się z tym czuje Pan Premier który tak chwali biznes społecznie odpowiedzialny. Czy państwo społecznie odpowiedzialne dla PiS to już za dużo, bo mogłoby trochę zabraknąć dla swoich na premie i nagrody?

! Odpowiedz
20 55 _jasko

Zaprezentowane dane dot. nadwyżk budżetetu za pięć m-cy br. są oszołamiającym sukcesem Dobrej Zmiany. Przecież większość krajów europejskich odnotowała nadwyżki „dopiero” 2016 roku.
Wg eurostatu 2016 r. prymusem okazał się Luksemburg, który zanotował nadwyżkę na poziomie 1,6 proc. PKB. Kolejnymi państwami z dodatnim bilansem wpływów i wydatków rządowych były Malta i Szwecja (po 1,1 proc. PKB), Niemcy (+ 0,8 proc. PKB), Czechy (+ 0,7 proc.), Grecja i Cypr (po + 0,5 proc.), Holandia (+ 0,4 proc.) i Litwa (+ 0,3 proc.). Budżety dwóch Łotwy i Bułgarii były w pełni zrównoważone.
Najmniejsze deficyty wyrażone w procentach PKB (poniżej 1 proc.) odnotowano w Estonii (0,3 proc. PKB), w Danii (0,6 proc. PKB), w Irlandii (0,7 proc. PKB) i w Chorwacji (0,9 proc. PKB). Natomiast trzy państwa członkowskie miały deficyty równe lub wyższe niż 3 proc. PKB. Były to Hiszpania (4,5 proc. PKB), Francja (3,4 proc. PKB) i Rumunia (3,0 proc. PKB).
Polska zamknęła 2016 rok z deficytem na poziomie 2,5 proc. PKB. To o 0,1 pp mniej niż w 2015 roku, jednak dziura budżetowa na tym poziomie nadal plasowała nas w ogonie unijnej stawki. Poza trzema krajami z dziurą w państwowej kasie powyżej 3 proc., wyższy deficyt od naszego miała tylko Wielka Brytania (2,9 proc. PKB).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 53 _jasko

"Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą" (więcej ok. 3,3 mld zł).
"Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - maj roku ubiegłego jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,3 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS".
A więc w stopniu decydującym o nadwyżka jest wynikiem dobrej koniunktury gospodarczej, za którą możemy być wdzięczni bardziej Ojcu Dyrektorowi niż Premierowi Mateuszowi.
Pan Premier też ma pewien udział w tum sukcesie dzięki umiejętnemu żonglowaniu danymi w PowerPoincie dot. VATu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 51 _jasko

Dlaczego nadwyżka VATu jest śmiesznie mała? Bo baza jest wysoka: VAT z grudnia 2016 został „przeszmuglowany” w PowerPoincie na styczeń 2017.
Ale jestem pewien, że jesienią przed wyborami coś znaczącego się i tu uskrobie. PowerPoint jest jak papier…

! Odpowiedz
15 46 _jasko

Wyrazy podziwu i uznania należą się Ekipie Dobrej Zmiany za myślenie perspektywiczne, za patriotyzm gospodarczy, który może się ziścić tylko i wyłącznie gdy PiS pozostanie przy władzy.
Przygotowania do budżetu wyborczego AD 2019 idą pełną parą. Na ten rok NBP nie wypłacił zysku do budżetu, miał stratę albo oszczędza. W tym roku Nasz Rząd stara się, i trzeba przyznać – dobrze mu idzie, by osłabić naszego kochanego narodowego złotego. Przez pół roku złotówka osłabiła się nie tylko do Euro, Dolara, czy Juana, ale do większości walut naszego regionu. Możemy pochwalić się, że ZŁOTY umocnił się w tym czasie do waluty tureckiej, rosyjskiej i węgierskiej. Im złotówka słabsza tym zyski NBP większe, a i ceny szybciej rosną, a za tym, co oczywiste, wpływy z VATu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
51 75 sgalant

Manipulacja statystyką została opanowana do perfekcji przez PiS. Za komuny też statystyki były rewelacyjne podobnie jak teraz. Dobra koniunktura na świecie przykrywa stan faktyczny państwa. Myślę że już niedługo obudzimy się z ręką w nocniku.

! Odpowiedz
55 52 bigwit

.... no za PO to było , .. poprostu zielona wyspa . BUAHAHA

! Odpowiedz
30 66 drabio

A na koniec będzie że 27 mld pod kreską jak w zeszłym roku. Nikt tu nie kłamie ale diabeł tkwi w szczegółach.

! Odpowiedz
35 59 savras

Dokładnie, w tamtym roku przez 11 miesięcy baju baju ile to miliardów nadwyżki a w grudniu nagle 27 miliardów pod krechą. Oni naprawdę mają ludzi za kompletnych idiotów i niestety w dużej części się nie mylą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.