14 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska z deficytem

analityk Bankier.pl

Połowa krajów Unii Europejskiej odnotowała w 2018 r. nadwyżkę sektora instytucji rządowych i samorządowych. Wśród nich znalazły się m.in. Czechy, Litwa czy Grecja. Polska tradycyjnie zakończyła rok deficytem, choć był on najmniejszy w historii III RP. W tym roku dziura w publicznej kasie ma się jednak ponownie powiększyć.

Największą nadwyżkę sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government) w relacji do wielkości gospodarki odnotował Luksemburg (2,4 proc. PKB). Na podium znalazły się również Bułgaria i Malta, które wykazały dodatnie saldo na poziomie 2 proc. PKB. Ostatnie miejsca w rankingu zajęły Cypr (-4,8 proc.), Rumunia (-3 proc.) oraz Francja i Hiszpania (-2,5 proc.). W ujęciu nominalnym największą nadwyżkę wypracowali Niemcy (58 mld euro), największy deficyt - Francja (59,6 mld euro). 

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. [% PKB]
Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. [% PKB] (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Najmocniej dziurę w państwowej kasie poszerzył w ubiegłym roku Cypr, który jeszcze w 2017 r. był 1,8 proc. na plusie. Najbardziej politykę fiskalną zacieśniła Lizbona - Portugalia zredukowała deficyt z 3 do 0,5 proc. PKB. Polska zajęła w tym zestawieniu drugie miejsce po zmniejszeniu ujemnego salda z -1,5 do 0,4 proc. Poprawę stanu finansów publicznych wykazało aż 18 krajów.

W strefie euro deficyt sektora został zredukowany do 0,5 proc. PKB, a w całej Unii Europejskiej - do 0,6 proc. PKB. W ujęciu nominalnym łączny deficyt 28 państw UE spadł poniżej 100 mld euro.

Jeśli nie widzisz poniższej mapy, kliknij w ten link

Spośród 14 krajów UE, które odnotowały deficyt w sektorze instytucji rządowych i samorządowych, wynik Polski był najbliższy zrównoważonym finansom publicznym. Saldo w wysokości -0,4 proc. PKB było najlepszym rezultatem w historii III RP, a do osiągnięcia nadwyżki zabrakło naprawdę niewiele, bo raptem 8 mld złotych. Podsektor instytucji rządowych na szczeblu centralnym wykazał deficyt na poziomie 13,4 mld zł (0,6 proc. PKB) - o blisko 60 mld zł niż rok wcześniej. Pod kreskę spadły samorządy (-7,4 mld zł), które ponownie przyspieszyły z wydatkami inwestycyjnymi. Zmniejszyła się również nadwyżka podsektora funduszy zabezpieczenia społecznego - z ponad 40 mld zł w 2017 r. do niecałych 13 mld zł przed rokiem.

Dynamiczny wzrost gospodarczy pozwolił zredukować wysokość długu publicznego Polski w relacji do PKB pomimo odnotowania deficytu. PKB Polski wzrósł w ubiegłym roku o 5,1 proc., co było trzecim najlepszym wynikiem w UE.

Wzrost PKB w 2018 r. [proc.]
Wzrost PKB w 2018 r. [proc.] (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Dług publiczny Polski wzrósł z 1,006 bln zł do 1,034 bln zł, ale w relacji do PKB spadł z 50,6 proc. do 48,9 proc.

Najniższy dług publiczny na koniec 2018 r. miała Estonia (8,4 proc. PKB), a za nią znalazły się Luksemburg (21,4 proc. PKB) i Bułgaria (22,6 proc. PKB). Z kolei największy dług w zestawieniu z wielkością gospodarki mają Grecja (181,1 proc. PKB), Włochy (132,5 proc. PKB) i Portugalia (121,5 proc. PKB). Nominalnie najbardziej zadłużone są Włochy (2,32 bln euro), a najmniej - Estonia (2,15 mld euro).

W aktualizacji programu konwergencji Ministerstwo Finansów szacuje, że w bieżącym roku deficyt znacząco wzrośnie i sięgnie 1,7 proc. PKB. Bardziej istotny jest jednak wynik strukturalny, czyli uwzględniający wahania koniunktury gospodarczej. W 2018 r. deficyt osiągnął w tym ujęciu 1,2 proc. PKB, w 2019 r. ma to już być 2,5 proc. PKB - raptem 0,5 p. proc. od granicy 3 proc. z traktatu z Maastricht.

(Ministerstwo Finansów)

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych obejmuje m.in. budżety: centralny i samorządowe, ale również funduszy (m.in. ZUS, KRUS, NFZ, KFD) i innych jednostek organizacyjnych zależnych od finansowania z publicznej kasy, dlatego lepiej ilustruje stan finansów kraju niż samo saldo budżetu państwa, najczęściej przyciągające uwagę opinii publicznej. W 2017 r. nadwyżkę sektora instytucji rządowych i samorządowych odnotowało 13 krajów Unii Europejskiej.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
33 45 xxpp

Kiełbasa kosztuje.

! Odpowiedz
45 49 dr_ahejm

Rząd Ludu Smoleńskiego melduje wykonanie planu w 100%.

! Odpowiedz
37 22 pluto85md

Jak juz komentujecie deficyt deficytowi nierowny, to warto tez zaznaczyc ze zarowno z deficytu pobudowano drogi, stadion, orliki, jak i kupuje si3 teraz telewizory, pralki, lodowki czy wakacje.

! Odpowiedz
14 32 _jasko

Czyli "na deficyt" można inwestować, można też "go" konsumować...

! Odpowiedz
15 18 talmud

szabesgoje zrobia wszystko zeby utrzymac sie przy ....... - niestety przy urnie wyborczej "wybor" jest pomiedzy opcja rosyjska niemiecka & zydowska :(

! Odpowiedz
4 7 glos_rozsadku

a o Konfederacji to nie słyszałeś?

! Odpowiedz
143 129 xiven

wiecie jaka jest róznica między deficytem finansowym PIS a PO?

deficyt PISu finansuje godny byt polskich dzieci, ulgi dla najmniej zarabiających polaków, dodatki do emerytur dla polskich emerytów

deficyt PO finansował, niemiecki przemysł ekobzdetów, zdegenerowane zachodnie ideologie, oczywiście polakom nic się z tego deficytu nie należało, polak miał żyć na zasadach upragnionego kapitalizmu i zarabiac sam na swoje utrzymanie a nagrode miał możliwość onanizowania się do nowych pomysłów unii europejskiej finansowanych z jego i tak istniejącego i do tego jeszcze większego deficytu niz teraz

tak więc są deficyty i deficyty, jak widać, takie które dają coś tobie albo takie co dają coś innym zamiast tobie ale wszystkie one są oczywiście twoim kosztemPokaż cały komentarz ! Odpowiedz
70 65 marxs

deficyt PISu finansuje przede wszystkim przemysł zbrojeniowy i gazowo-łupkowy w USA oraz przestępców bankowych i tych z Wall Street i londyńskiego City

! Odpowiedz
10 47 _jasko

Polak xiven zadowolony jest, jak rośnie polski deficyt w okresie światowej, europejskiej koniunktury...
Polski rząd nie powinien iść na łatwiznę i rozdawać to, co innym zabrał, lecz promować pracę:
- podwyższyć Polakom, zgodnie z obietnicą, kwotę wolną od podatku,
- rewaloryzować Polakom progi podatkowe,
- nie oszukiwać Polaków, że obniży się im PIT o 1%, podczas gdy zaklepano na stałe, wbrew obietnicą, wyższy podatek VAT o 1% (zabieramy wszystkim Polakom 1% - części poluzujemy w przyszłości o 1%).
To tak pokrótce o Polakach i partii Prawo i Sprawiedliwość...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 32 xxpp

Polska przez 8 lat nadrobiła 200 lat zapóźnień w infrastrukturze. Zbudowano drogi, tory, wodociągi, chodniki, dworce itd/ MILIARDY.
Połaczono w końcu komunikacyjnie dzielnice przejęte po II WŚ i rozbiorach. Jeżeli to jest finansowanie zdegenerowanieNiemiec, to jestem za.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil