REKLAMA

14 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska z deficytem

Maciej Kalwasiński2019-04-23 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-04-23 11:00
14 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska z deficytem
14 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska z deficytem
fot. Krystian Maj / / FORUM

Połowa krajów Unii Europejskiej odnotowała w 2018 r. nadwyżkę sektora instytucji rządowych i samorządowych. Wśród nich znalazły się m.in. Czechy, Litwa czy Grecja. Polska tradycyjnie zakończyła rok deficytem, choć był on najmniejszy w historii III RP. W tym roku dziura w publicznej kasie ma się jednak ponownie powiększyć.

Największą nadwyżkę sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government) w relacji do wielkości gospodarki odnotował Luksemburg (2,4 proc. PKB). Na podium znalazły się również Bułgaria i Malta, które wykazały dodatnie saldo na poziomie 2 proc. PKB. Ostatnie miejsca w rankingu zajęły Cypr (-4,8 proc.), Rumunia (-3 proc.) oraz Francja i Hiszpania (-2,5 proc.). W ujęciu nominalnym największą nadwyżkę wypracowali Niemcy (58 mld euro), największy deficyt - Francja (59,6 mld euro). 

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Najmocniej dziurę w państwowej kasie poszerzył w ubiegłym roku Cypr, który jeszcze w 2017 r. był 1,8 proc. na plusie. Najbardziej politykę fiskalną zacieśniła Lizbona - Portugalia zredukowała deficyt z 3 do 0,5 proc. PKB. Polska zajęła w tym zestawieniu drugie miejsce po zmniejszeniu ujemnego salda z -1,5 do 0,4 proc. Poprawę stanu finansów publicznych wykazało aż 18 krajów.

W strefie euro deficyt sektora został zredukowany do 0,5 proc. PKB, a w całej Unii Europejskiej - do 0,6 proc. PKB. W ujęciu nominalnym łączny deficyt 28 państw UE spadł poniżej 100 mld euro.

Jeśli nie widzisz poniższej mapy, kliknij w ten link

Spośród 14 krajów UE, które odnotowały deficyt w sektorze instytucji rządowych i samorządowych, wynik Polski był najbliższy zrównoważonym finansom publicznym. Saldo w wysokości -0,4 proc. PKB było najlepszym rezultatem w historii III RP, a do osiągnięcia nadwyżki zabrakło naprawdę niewiele, bo raptem 8 mld złotych. Podsektor instytucji rządowych na szczeblu centralnym wykazał deficyt na poziomie 13,4 mld zł (0,6 proc. PKB) - o blisko 60 mld zł niż rok wcześniej. Pod kreskę spadły samorządy (-7,4 mld zł), które ponownie przyspieszyły z wydatkami inwestycyjnymi. Zmniejszyła się również nadwyżka podsektora funduszy zabezpieczenia społecznego - z ponad 40 mld zł w 2017 r. do niecałych 13 mld zł przed rokiem.

Dynamiczny wzrost gospodarczy pozwolił zredukować wysokość długu publicznego Polski w relacji do PKB pomimo odnotowania deficytu. PKB Polski wzrósł w ubiegłym roku o 5,1 proc., co było trzecim najlepszym wynikiem w UE.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Dług publiczny Polski wzrósł z 1,006 bln zł do 1,034 bln zł, ale w relacji do PKB spadł z 50,6 proc. do 48,9 proc.

Najniższy dług publiczny na koniec 2018 r. miała Estonia (8,4 proc. PKB), a za nią znalazły się Luksemburg (21,4 proc. PKB) i Bułgaria (22,6 proc. PKB). Z kolei największy dług w zestawieniu z wielkością gospodarki mają Grecja (181,1 proc. PKB), Włochy (132,5 proc. PKB) i Portugalia (121,5 proc. PKB). Nominalnie najbardziej zadłużone są Włochy (2,32 bln euro), a najmniej - Estonia (2,15 mld euro).

W aktualizacji programu konwergencji Ministerstwo Finansów szacuje, że w bieżącym roku deficyt znacząco wzrośnie i sięgnie 1,7 proc. PKB. Bardziej istotny jest jednak wynik strukturalny, czyli uwzględniający wahania koniunktury gospodarczej. W 2018 r. deficyt osiągnął w tym ujęciu 1,2 proc. PKB, w 2019 r. ma to już być 2,5 proc. PKB - raptem 0,5 p. proc. od granicy 3 proc. z traktatu z Maastricht.

fot. / / Ministerstwo Finansów

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych obejmuje m.in. budżety: centralny i samorządowe, ale również funduszy (m.in. ZUS, KRUS, NFZ, KFD) i innych jednostek organizacyjnych zależnych od finansowania z publicznej kasy, dlatego lepiej ilustruje stan finansów kraju niż samo saldo budżetu państwa, najczęściej przyciągające uwagę opinii publicznej. W 2017 r. nadwyżkę sektora instytucji rządowych i samorządowych odnotowało 13 krajów Unii Europejskiej.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (37)

dodaj komentarz
dr_ahejm
Rząd Ludu Smoleńskiego melduje wykonanie planu w 100%.
pluto85md
Jak juz komentujecie deficyt deficytowi nierowny, to warto tez zaznaczyc ze zarowno z deficytu pobudowano drogi, stadion, orliki, jak i kupuje si3 teraz telewizory, pralki, lodowki czy wakacje.
_jasko
Czyli "na deficyt" można inwestować, można też "go" konsumować...
talmud
szabesgoje zrobia wszystko zeby utrzymac sie przy ....... - niestety przy urnie wyborczej "wybor" jest pomiedzy opcja rosyjska niemiecka & zydowska :(
glos_rozsadku
a o Konfederacji to nie słyszałeś?
xiven
wiecie jaka jest róznica między deficytem finansowym PIS a PO?

deficyt PISu finansuje godny byt polskich dzieci, ulgi dla najmniej zarabiających polaków, dodatki do emerytur dla polskich emerytów

deficyt PO finansował, niemiecki przemysł ekobzdetów, zdegenerowane zachodnie ideologie, oczywiście polakom nic się z tego
wiecie jaka jest róznica między deficytem finansowym PIS a PO?

deficyt PISu finansuje godny byt polskich dzieci, ulgi dla najmniej zarabiających polaków, dodatki do emerytur dla polskich emerytów

deficyt PO finansował, niemiecki przemysł ekobzdetów, zdegenerowane zachodnie ideologie, oczywiście polakom nic się z tego deficytu nie należało, polak miał żyć na zasadach upragnionego kapitalizmu i zarabiac sam na swoje utrzymanie a nagrode miał możliwość onanizowania się do nowych pomysłów unii europejskiej finansowanych z jego i tak istniejącego i do tego jeszcze większego deficytu niz teraz

tak więc są deficyty i deficyty, jak widać, takie które dają coś tobie albo takie co dają coś innym zamiast tobie ale wszystkie one są oczywiście twoim kosztemmarxs
deficyt PISu finansuje przede wszystkim przemysł zbrojeniowy i gazowo-łupkowy w USA oraz przestępców bankowych i tych z Wall Street i londyńskiego City
_jasko
Polak xiven zadowolony jest, jak rośnie polski deficyt w okresie światowej, europejskiej koniunktury...
Polski rząd nie powinien iść na łatwiznę i rozdawać to, co innym zabrał, lecz promować pracę:
- podwyższyć Polakom, zgodnie z obietnicą, kwotę wolną od podatku,
- rewaloryzować Polakom progi podatkowe,
- nie oszukiwać
Polak xiven zadowolony jest, jak rośnie polski deficyt w okresie światowej, europejskiej koniunktury...
Polski rząd nie powinien iść na łatwiznę i rozdawać to, co innym zabrał, lecz promować pracę:
- podwyższyć Polakom, zgodnie z obietnicą, kwotę wolną od podatku,
- rewaloryzować Polakom progi podatkowe,
- nie oszukiwać Polaków, że obniży się im PIT o 1%, podczas gdy zaklepano na stałe, wbrew obietnicą, wyższy podatek VAT o 1% (zabieramy wszystkim Polakom 1% - części poluzujemy w przyszłości o 1%).
To tak pokrótce o Polakach i partii Prawo i Sprawiedliwość...
xxpp
Polska przez 8 lat nadrobiła 200 lat zapóźnień w infrastrukturze. Zbudowano drogi, tory, wodociągi, chodniki, dworce itd/ MILIARDY.
Połaczono w końcu komunikacyjnie dzielnice przejęte po II WŚ i rozbiorach. Jeżeli to jest finansowanie zdegenerowanieNiemiec, to jestem za.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki