REKLAMA

Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu

2019-05-28 14:23
publikacja
2019-05-28 14:23

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. sprawozdania z wykonania budżetu państwa na 2018 r. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dochody budżetu wyniosły 380 mld zł i przekroczyły plan o 24,3 mld zł.

fot. / / YAY Foto

Zgodnie z przedłożoną przez ministra finansów uchwałą, dochody budżetu państwa zrealizowane w 2018 r. przekroczyły plan o 6,8 proc. "Wyższe niż planowano w ustawie wykonanie dochodów było konsekwencją znacznie wyższej realizacji wpływów podatkowych, w szczególności z podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z lepszą niż pierwotnie zakładano sytuacją makroekonomiczną, a także intensyfikacją działań w obszarze VAT" - podało CIR.

Wydatki w 2018 r. wyniosły 390,5 mld zł i były niższe o 6,7 mld zł, czyli o 1,7 proc. w stosunku do planu. "Niższe niż planowano w ustawie budżetowej wykonanie wydatków było efektem przede wszystkim niższej realizacji wydatków bieżących oraz dotacji i subwencji, a także współfinansowania projektów z udziałem środków Unii Europejskiej" - zaznaczyło CIR.

Deficyt budżetu państwa wyniósł 10,4 mld zł i był o prawie 75 proc. niższy od ustalonego w ustawie budżetowej nieprzekraczalnego poziomu 41,5 mld zł.

W całym 2018 r. tempo wzrostu PKB wyniosło 5,1 proc. i było o 1,3 pkt większe od prognozy w ustawie budżetowej. PKB w ujęciu nominalnym osiągnął poziom 2115,7 mld zł. Jak zaznaczyło CIR, głównym czynnikiem wzrostu był popyt krajowy.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2018 r. wyniosła 5,8 proc., przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ujęciu nominalnym zwiększyło się o 7 proc., a po uwzględnieniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem przeciętna płaca była realnie o 5,3 proc. wyższa niż przed rokiem.

Średnio w całym 2018 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 1,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - o 0,7 pkt mniej niż zakładano w ustawie budżetowej

Jak podało też CIR, Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za rok 2018. To wykonanie zapisów konstytucji, w myśl których Rada Ministrów podejmuje uchwałę o zamknięciu rachunków państwowych.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Budżet 2018

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki