REKLAMA

NKW powstanie później, w kształcie kapitałowym, który nie będzie kwestionowany przez KE

2015-09-24 10:17
publikacja
2015-09-24 10:17

Ministerstwo Skarbu Państwa nie pozwoli na chaotyczną upadłość Kompanii Węglowej lub Nowej Kompanii Węglowej. NKW powstanie w kształcie, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu 30 września 2015 r. - podał resort skarbu w komunikacie.

fot. / / PAP

"Potrzeba przesunięcia terminu wynika też ze zmieniających się okoliczności makroekonomicznych. Od stycznia do dziś obserwujemy ciągły spadek cen węgla na światowych rynkach, co jest czynnikiem niezależnym. Ostatnio cena węgla w porcie w Amsterdamie wynosiła nieco ponad 50 dolarów za tonę, podczas gdy rok temu było to około 75 dolarów" - poinformowano w raporcie.

Ministerstwo Skarbu Państwa opracowało plan struktury kapitałowej NKW złożony z trzech akcjonariuszy – Węglokoksu, Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (zarządzanym przez Polskie Inwestycje Rozwojowe) oraz Towarzystwa Finansowego Silesia.

"Pomimo mechanizmów świadczących o rynkowym charakterze inwestycji w NKW (dwa testy prywatnego inwestora, opinia komitetu inwestycyjnego PIR, w którym większość mają niezależni członkowie, prowadzone rozmowy z inwestorem prywatnym), KE zasygnalizowała wysokie ryzyko wszczęcia postępowania przeciwko Polsce z powodu stosowania niedozwolonej pomocy publicznej. Wszczęcie postępowania mogłoby oznaczać, że tuż po powstaniu NKW, KE nakazałaby cofnięcie transakcji, co spowodowałoby w krótkim czasie upadłość NKW" - podał resort.

MSP zwraca uwagę, że upadłość NKW oznaczałoby zagrożenie miejsc pracy dla pracowników (ponad 40 tys. osób). Niekontrolowana upadłość byłaby też zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, kopalnie Kompanii Węglowej są bowiem znaczącym dostarczycielem paliwa dla spółek energetycznych takich jak Tauron czy PGE.

"Brak tego strumienia byłby bardzo trudny do zastąpienia z innych źródeł" - czytamy w komunikacie.

Zarząd Kompanii Węglowej chce zapewnić spółce finansowanie pomostowe, m.in. przez wydłużenie porozumienia standstill z bankami, by dać więcej czasu na powstanie nowego podmiotu.

W Kompanii Węglowej ma być prowadzona dalsza restrukturyzacja. Resort wskazuje, że dotychczasowe działania prezesa KW Krzysztofa Sędzikowskiego wprowadzają oszczędności, nowoczesny kontroling, ocenę rentowności poszczególnych pokładów i ścian. Strategię wydobywania jak największej ilości węgla, zastąpioną wydobywaniem węgla o wyższej jakości, który można najkorzystniej sprzedać.

"Minister Skarbu kieruje się odpowiedzialnością za spółkę, sektor węglowy oraz jego pracowników. Nie zamierza narażać spółki na duże ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej wyłącznie dla osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych. Celem prowadzonych prac jest stworzenie podmiotu zdrowego ekonomicznie, zdolnego konkurować na europejskim rynku i z docelową, bezpieczną strukturą właścicielską. Prace nad powstaniem NKW trwają, podmiot jest obecnie rejestrowany w KRS, trwa konkurs na prezesa" - napisano w komunikacie. (PAP)

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Dżejms
Cena 50 dol za tonę....a tymczasem na składach 700-800zł. I co? I spoko - chłop zapłaci.
~qwerty
Inny jest węgiel za 50 $, inny po 700zł, ale ty tego nie rozumiesz.
~szybki
Miałem sklepik. Obok stanął supermarket. Zwolniłem sam siebie bo nie będę dopłacał dla idei. Teraz mam maleńką firmę remontową i jakoś leci. Gdybym czekał utonąłbym w długach.
Dwaj następni po mnie też nie podołali. Nie ma już sklepiku. Trudno, rynek i jego prawa są nieubłagane. Górnicy jedna wierzą w
Miałem sklepik. Obok stanął supermarket. Zwolniłem sam siebie bo nie będę dopłacał dla idei. Teraz mam maleńką firmę remontową i jakoś leci. Gdybym czekał utonąłbym w długach.
Dwaj następni po mnie też nie podołali. Nie ma już sklepiku. Trudno, rynek i jego prawa są nieubłagane. Górnicy jedna wierzą w co innego i skończą jak moi następcy. To tylko kwestia czasu.
~ghj
Właściwie nie tyle górnicy, co ich guru - związkowcy, którzy są gotowi zaryzykować upadłość wielkiego przedsiębiorstwa dla swoich interesików typu mafioso w białych skarpetkach.
~cv odpowiada ~ghj
Zauważ, że leczenie ludzi też nie jest wcale opłacalne.
Dlaczego domagasz się leczenia?
Takie są prawa rynku, masz chore serce umierasz i z głowy.
~cv
PO na czas tylko wypłaca premie i odprawy dla swoich kolesi.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki