REKLAMA

NIK wziął pod lupę Fundusz Sprawiedliwości Ziobry. Stwierdził poważne nieprawidłowości

2021-08-04 11:11
publikacja
2021-08-04 11:11
NIK wziął pod lupę Fundusz Sprawiedliwości Ziobry. Stwierdził poważne nieprawidłowości
NIK wziął pod lupę Fundusz Sprawiedliwości Ziobry. Stwierdził poważne nieprawidłowości
/ FORUM

Prezes NIK wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o pilne działania Naprawcze w Fundusz Sprawiedliwości, zażądał też działań od CBA – poinformował w środę Michał Jędrzejczyk z NIK.

"W dniu dzisiejszym prezes NIK powiadomił prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa RM Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego o uwagach, ocenach i wnioskach” wystąpienia pokontrolnego" – powiedział p.o. dyrektor departamentu porządku i bezpieczeństwa publicznego NIK.

Dodał, że "w związku ze skalą stwierdzonych poważnych nieprawidłowości" prezes NIK zwrócił do premiera oraz wicepremiera o podjęcie "pilnych działań naprawczych", a od szefa CBA zażądał zmierzających do wyjaśnienia wykrytych nieprawidłowości, "w tym w szczególności ujawnionych mechanizmów korupcjogennych".

Zapowiedział że szczegółowe wyniki kontroli Funduszu Sprawiedliwości zostaną przekazane opinii publicznej "niezwłocznie po otrzymaniu stanowiska" ministra sprawiedliwości oraz informacji o działaniach podjętych przez premiera, wicepremiera i szefa CBA, co wymienione organy powinny uczynić w ciągu 14 dni od otrzymania pism.

Przypomniał że NIK bada funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości od kilku lat i "już trzykrotnie negatywnie" oceniła jego działania. Dodał, że po wcześniejszych kontrolach do planu pracy NIK wpisano kompleksową kontrolę FS.

Kontrola rozpoczęta w czerwcu 2020 obejmowała 27 podmiotów, w tym dysponenta Funduszu – ministra sprawiedliwości, 14 organizacji pozarządowych, cztery uczelnie wyższe, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze. Dotyczyła realizacji zadań dysponenta, prawidłowość i efektywność wykorzystania środków przez beneficjentów w dziedzinie pomocy postpenitencjarnej, pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami i świadków oraz przeciwdziałania przestępczości. Objęła także działania promocyjne FS wśród potencjalnych beneficjentów. Kontrola objęła okres od 1 stycznia 2018 do zakończenia czynności kontrolnych, których terminy były różne w poszczególnych jednostkach – poinformował Jędrzejczyk.

Zapewnił, że "wbrew próbom zdyskredytowania wyników kontroli zanim zostaną one opublikowane" dokonywały jej doświadczone zespoły złożone z wieloletnich pracowników Izby, "będących ekspertami w zakresie finansów publicznych, rachunkowości, prawa oraz procedury kontrolnej".

Przypomniał, że 14 maja prezes NIK skierował do ministra sprawiedliwości jako dysponenta Funduszu wystąpienie pokontrolne zawierające negatywną ocenę kontrolowanej działalności oraz "aż 18 wniosków pokontrolnych zmierzających do usunięcia najpoważniejszych nieprawidłowości". Zgłoszone 4 czerwca przez ministra zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego zostały prawomocnie oddalone uchwałą Kolegium NIK – powiedział Jędrzejczyk.(PAP)

brw/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
lukas22
Żelazny Marian ma KOHONES ! :)
itso_a_dlaczego
Banaś mój ulubiony polityk w akcji :D
grab
I teraz Morawiecki ma szansę pozbyć się Ziobry, jak pryncypał pozwoli!
jo41
Już kiedyś dwie Kaczki ukradły księżyc więc umieją doskonale.... Za głębokiej komuny się uczyli. Kradli i będą kradli. A teraz tym "polskim ładem kradzieżowym" okradną bezpośrednio wszystkich ludzi..
langdon25
Złodziejstwo Pana Zbyszka w końcu wyjdzie na jaw !!!

Po zmianie władzy Donek wsadzi go na 15 lat za kraty - tam jest jego i całego pisa miejsce !!!
konserwa
Dlaczego wyborcom PISu nie przeszkadza, że ich wybrańcy bezczelnie łamią prawo. Chodzi o 500+ i 13 emerytury ? To poważne pytanie, chce zrozumieć
karbinadel
Zbigniew Z. zrobił sobie z tego funduszu bankomat do kupowania poparcia - więc bardzo dobrze, że Marian mu się dobiera do zadka.
zosia3005
Złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma :-)
Brawo Panie Prezesie NIK - musiał Pan wybrać i dokonał Pan dobrego wyboru , ten węzeł gordyjski był niemożliwy do rozplątania więc trzeba było go przeciąć - brawo !
pstrzezek
Zbynio vs Marian, kolejna runda. Coś tak jak kolejna kłótnia w patologicznej rodzinie. Nikogo nie zaskakuje a jednak się o tym mówi

Powiązane: Raport NIK

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki