REKLAMA

Możliwy "bolesny" wzrost cen ubezpieczeń OC w 2022 roku [Raport]

2022-02-02 06:52
publikacja
2022-02-02 06:52
Możliwy "bolesny" wzrost cen ubezpieczeń OC w 2022 roku [Raport]
Możliwy "bolesny" wzrost cen ubezpieczeń OC w 2022 roku [Raport]
fot. Rido / / Shutterstock

Średnia składka OC zmalała w 2021 r. w porównaniu do 2020 roku o 7 proc. do poziomu 579 zł - wynika z raportu “Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych 2021”. W ocenie autorów raportu w 2022 r. prawdopodobny jest "bolesny" wzrost cen ubezpieczeń OC.

Jak wynika z raportu "Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych 2021" multiagencji Punkta, średnia cena składki OC zmalała w 2021 r o 7 proc. do poziomu 579 zł. To oznacza, że przeciętnie w 2021 r. płaciliśmy za ubezpieczenie o 43 zł mniej niż rok wcześniej. "Sam tylko ostatni kwartał 2021 był średnio o 50 zł tańszy od poprzedniego" - podano.

Jak wskazali autorzy raportu, widoczne od trzech lat spadki średniej ceny OC, w ubiegłym roku pogłębiła się różnica w cenach za względu na regiony. "Mieszkańcy Gdańska (miasta wojewódzkiego z najdroższym OC) płacili aż o 199 zł więcej niż mieszkańcy Opola (najtańszego miasta wojewódzkiego)" - podali.

Dodali, że w podziale na województwa najwyższe średnie składki OC płacili mieszkańcy pomorskiego (665 zł), mazowieckiego (628 zł) oraz dolnośląskiego (624 zł). "Z kolei najtańszym OC mogli pochwalić się zmotoryzowani z województw: podkarpackiego (492 zł), opolskiego (509 zł) oraz świętokrzyskiego (520 zł)" - podali.

Z raportu wynika, że wśród najdroższych miast pod kątem średniej wysokości składki OC tradycyjnie już należały Gdańsk (744 zł), Wrocław (716 zł) i Warszawa (715 zł). "Warto jednak zwrócić uwagę na kilka eksperymentalnych ruchów towarzystw ubezpieczeniowych w samej końcówce roku 2021. Przykładowo w czwartym kwartale 2021 od Warszawy droższy był Gorzów Wielkopolski. Średnie ceny OC wzrosły tam w IV kw. aż o 14,5 proc. (do kwoty 666 zł)" - czytamy.

Jak wskazali autorzy raportu, radykalny spadek w czwartym kwartale 2021 r. odczuli też kupujący w Kielcach, gdzie średnia cena spadła aż o 130 zł (kwartał do kwartału) Mimo to, w skali całego roku Kielce były jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, w którym średnia cena OC wzrosła (do 616 zł w skali roku).

Zwrócili uwagę, że na wysokość składki OC wpływa wiele czynników, również stan cywilny. "Z raportu wynika jasno, że kierowcy będący w związkach małżeńskich płacili średnio o 25 proc. mniej od singli. Co ciekawe jednak, to właśnie wśród singli ich składki ubezpieczenia spadły bardziej - 9 proc. rok do roku" – podali.

Według prezesa Punkty Michała Daniluka zaawansowane modele, oparte na analizie danych i wieloletnim doświadczeniu, są ostatnio masowo omijane, arbitralnym przyznawaniem tzw. “zniżek z ręki”. "Doraźnie klientom wydaje się to korzystne, ale w dłuższym okresie, być może już w najbliższych miesiącach, ubezpieczyciele wprowadzą daleko idące korekty cen" - wskazał. Dodał, że pozostaje liczyć na to, żeby korekty były wprowadzane stopniowo, nie skokowo, jak było choćby 5-6 lat temu.

Zdaniem Daniluka w 2022 roku można się spodziewać pogarszających się wyników technicznych ubezpieczycieli oraz interwencji regulatora. "W świetle rosnącej inflacji oba zjawiska sprawiają, że prawdopodobny jest bolesny wzrost cen ubezpieczeń" - zaznaczył.

Jak podkreślił, odczują go wszyscy konsumenci.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
endes
Możliwy tez konkurencyjny spadek cen OC… każdy może sobie napisać co chce
wizytator
No nie może tak być żeby ubezpieczyciele nie mieli swojego kawałka tortu. Oczywiście z winy inflacyji. Żeby tylko zaokrąglili do równych procentów. Najlepiej +50.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki