Moody's podwyższył rating PGNiG do Baa2, perspektywa pozostaje stabilna

2019-06-26 19:54
publikacja
2019-06-26 19:54
fot. Jaap Arriens / FORUM

Agencja Moody's podwyższyła rating PGNiG do Baa2 z Baa3 - podały w komunikatach Agencja oraz sama spółka. Perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

PGNiG w komunikacie podał, że w opinii ratingowej agencja podkreśla obecną, znaczącą elastyczność finansową PGNiG, pozwalającą na zaabsorbowanie zwiększonych poziomów zadłużenia oraz kontynuowanie konserwatywnej polityki finansowej i dywidendowej.

Powodem podwyższenia ratingu ma być zdolność spółki do utrzymania "silnych" wskaźników finansowych przy planowanych znaczących wydatkach inwestycyjnych skoncentrowanych w segmencie Poszukiwanie i wydobycie oraz przy uwzględnieniu, przewidywanego przez agencję ratingową, negatywnego wpływu czynników makroekonomicznych na przyszłe wyniki finansowe w segmentach Poszukiwanie i wydobycie oraz Obrót i magazynowanie.

"Agencja przewiduje, że wynik finansowy PGNiG może być pod presją wysokich kosztów pozyskania gazu w ramach kontraktu jamalskiego, a zarazem niskich rynkowych cen tego paliwa, które mogą ograniczyć przychody segmentów Poszukiwanie i Wydobycie oraz Obrót i Magazynowanie. Niezależnie od tego, zdaniem Agencji, kondycja finansowa PGNiG jest na tyle dobra, by podnieść rating z Baa3 do Baa2" - napisano w komunikacie prasowym PGNiG.

Perspektywa stabilna ma odzwierciedlać oczekiwania Moody's, że PGNiG zachowa silny profil płynności przy realizacji znaczącego programu inwestycyjnego i w sposób zrównoważony będzie rozbudowywać bazę zasobów węglowodorów w Polsce i Norwegii.

"Podwyższenie ratingu jest potwierdzeniem, że ocena kredytowa oraz możliwości finansowe są odpowiednie dla realizacji ambitnego programu inwestycyjnego przy utrzymaniu stabilności finansowej. Obok pozyskania kredytu konsorcjalnego na kwotę 10 mld zł, podwyższenie ratingu jest kolejnym dowodem na to, że nasze podejście do zarządzania PGNiG jest dobrze odbierane przez rynek finansowy" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes PGNiG Michał Pietrzyk.

Moody's podał, że wpływ na podwyższenie oceny miały także czynniki pozafinansowe, takie jak: pozycja grupy na krajowym rynku gazu, rozwój portfela własnych zasobów węglowodorów oraz działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu.

"Rozwój własnego wydobycia i zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz poprzez dywersyfikację kierunków dostaw i dostawców to filary strategii spółki. Jest ona dobrze oceniana przez niezależne instytucje finansowe, czego dowodem jest podniesienie ratingu PGNiG do Baa2 przez Moody’s" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGNiG Piotr Woźniak. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
histeryk
Baa2 to "lower medium grade" - jeden poziom powyżej non-investment grade, speculative.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki