REKLAMA
WEBINAR

Młodzi Polacy nie planują dzieci ze względu na sytuację materialną

2014-11-12 12:57
publikacja
2014-11-12 12:57
Młodzi Polacy nie planują dzieci ze względu na sytuację materialną
Młodzi Polacy nie planują dzieci ze względu na sytuację materialną
fot. Fuse / Thinkstock / / Thinkstock

Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Małopolskich Targów Ślubnych wynika, że większość młodych Polaków nie planuje posiadania dzieci w ciągu nadchodzących 10-15 lat. Główną przyczyną jest obawa przed utratą pracy i brak środków finansowych.

Większość młodych Polaków nie planuje posiadania dzieci w ciągu nadchodzących 10-15 lat (fot. Fuse / Thinkstock)

Aż 80% młodych Polaków biorących udział w badaniu zadeklarowało, że w ciągu 10-15 lat zdecydowanie nie chce mieć dzieci lub raczej nie chce. Tylko 12% osób stwierdziło, że planuje posiadanie dzieci (odpowiedzi: Raczej tak/Zdecydowanie tak).

Z badań wynika, że młodzi i dobrze wykształceni Polacy boją się mieć dzieci, ponieważ borykają się z wieloma problemami. Najbardziej obawiają się utraty stałej pracy zarobkowej, w drugiej kolejności wskazują na brak własnego mieszkania oraz oszczędności. Zaskoczeniem jest fakt, że respondenci nie skarżyli się na brak pomocy ze strony państwa. Co ciekawe, tylko 1% respondentów wskazał na problem związany z opieką nad dziećmi, co prawdopodobnie wiąże się głównie ze zbyt małą liczbą żłobków i przedszkoli. To wszystko sprawia, że Polacy odkładają planowanie powiększenia rodziny na zdecydowanie późniejszy okres lub w ogóle rezygnują z posiadania dzieci.

Reklama

Ta sama grupa ankietowanych osób, która wcześniej odpowiedziała, że nie planuje posiadania dzieci w ciągu 10-15 lat dzieci (odpowiedzi: Raczej nie/Zdecydowanie nie) na pytanie, ile chcieliby mieć dzieci, gdyby problem został usunięty, prawie połowa ankietowanych (49%) odpowiedziała, że pragnęłaby mieć dwójkę dzieci, 17% jedno dziecko i 4% troje. Natomiast aż 28% respondentów wskazało, że trudno powiedzieć, co można odczytywać jako informację, że w ogóle nie planują dzieci lub się mocno wahają.


- Z naszej kilkuletniej obserwacji wynika, że jednym z ważniejszych powodów tej sytuacji jest również spadająca liczba zawieranych związków małżeńskich. Ponadto młodzi Polacy boją się pogorszenia sytuacji materialnej w wyniku utraty stałej pracy, często nie mają własnego mieszkania. Dodatkowo kobiety obawiają się, że po roku urlopu macierzyńskiego pracodawca nie zechce przyjąć je z powrotem. Dlatego ważna jest również polityka państwa, która poprzez odpowiednie regulacje prawne i programy byłaby w stanie pomóc tym młodym ludziom. Inaczej za kilkanaście lat Polska będzie krajem - biednych i starych ludzi, mówi Sławomir Klekowski, dyrektor Małopolskich Targów Ślubnych w Krakowie.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę doradczą UnitedCast Entertainment Oddział w Polsce na próbie 1000 młodych osób, powyżej 21 roku życia. W badaniu wzięły udział wyłącznie osoby, które wyraźnie zadeklarowały, że jeszcze nie posiadają dzieci, przy czym od co najmniej 2 lat pozostają w związku małżeńskim lub w związku nieformalnym. Respondenci w zdecydowanej większości (aż 90%) pochodzą z miast powyżej 50 tys. mieszkańców, 45% z nich ma wyższe wykształcenie.

/ MondayNews.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~zgred
Zawsze to być, czy mieć. Teraz raczej jest alternatywa nie ma dzieci w społeczeństwie to się pracuje do lat 75. A później spalanko i do słoika.
~ll
dlaczego tusk opóscił tuskolandie?
~dr-Zaraza
spie......l bo zadluzyl Polskę i Polaków okradl nas z ich pieniędzy w ofe i nie zlikwidowal hodowli uprzywilejowanych
~mmmm
Bo w Pl opłaca sie tylko płodzić bękarty. Małżeństwa nie mają szans na to by dziecko dostało miejsce w żłobku czy przedszkolu (bo trzeba przeciez wspierac patologie). Do tego dochodzi 30letni kredyt hipoteczny, nieksie zarobki w stosunku do cen i fatalna opieka połoznicza w szpitalach, brak możliwości rodzenia ze znieczuleniem. Tu Bo w Pl opłaca sie tylko płodzić bękarty. Małżeństwa nie mają szans na to by dziecko dostało miejsce w żłobku czy przedszkolu (bo trzeba przeciez wspierac patologie). Do tego dochodzi 30letni kredyt hipoteczny, nieksie zarobki w stosunku do cen i fatalna opieka połoznicza w szpitalach, brak możliwości rodzenia ze znieczuleniem. Tu w Pl dziecka na pewno nie urodzę.
~szefuf
Pomijając fakt, że jak ktoś nie jest w stanie zarobić dość, aby spłacić ten kredyt w maks 10 lat, to w ogóle nie powinien go brać, to masz racje. Ja obserwując jakiś czas co się dzieje dochodzę do wniosku, że lewica ma racje z pomocą, ale robi to źle - należy pomagać młodym bardzo - tak żeby mieli dobry start - a jak zmarnują tą Pomijając fakt, że jak ktoś nie jest w stanie zarobić dość, aby spłacić ten kredyt w maks 10 lat, to w ogóle nie powinien go brać, to masz racje. Ja obserwując jakiś czas co się dzieje dochodzę do wniosku, że lewica ma racje z pomocą, ale robi to źle - należy pomagać młodym bardzo - tak żeby mieli dobry start - a jak zmarnują tą szansę to ich problem, potem już im nie pomagać tylko cała kasa w dzieci i ludzi młodych.
~endi
W Polsce nie ma pojęcia " stała praca " , odpowiadając koledze Piotrowi poniżej powiem tak : za komuny istniał obowiązek pracy , kto nie chciał pracować szedł do więzienia , wszystko się dostawało : mieszkanie , samochód , meblościankę - trzeba było tylko trochę poczekać , państwo dawało chłopom ziemię , była darmowa opieka W Polsce nie ma pojęcia " stała praca " , odpowiadając koledze Piotrowi poniżej powiem tak : za komuny istniał obowiązek pracy , kto nie chciał pracować szedł do więzienia , wszystko się dostawało : mieszkanie , samochód , meblościankę - trzeba było tylko trochę poczekać , państwo dawało chłopom ziemię , była darmowa opieka zdrowotna , darmowa szkoła , wszyscy mieli po równo . Dzisiaj młody człowiek jak nie jest w czepku urodzony nie ma w tym kraju praktycznie nic
~szefuf
"wszyscy mieli po równo" - większej ściemy dawno nie słyszałem. Miałem partyjnych w rodzinie i widziałem jak było po równo.
~endi odpowiada ~szefuf
masz rację czerwoni mieli dużo więcej , ale generalnie były warunki do posiadania i wychowania potomstwa , było biednie ale bezpiecznie , dzisiaj pracę możesz stracić z dnia na dzień
~dr-Zaraza odpowiada ~endi
Ja od tej piieeerdolonej konuny nic nigdy nie dostałem sam musiałem na wszystko ciężko zapracować. Jezeli cokolwiek od nich dostałeś to musiales im:sluzyc.
~kasia
Ja bez dzieci sobie nie wyobrażam dziecka. Wiem jaki jest to wydatek dlatego systematycznie staram się na lokatach w getin banku odkłądać. MOże nie ma tego nie wiadomo ile ale coś już na szczęście się udało osłożyć

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki