Mitsubishi Motors grozi grzywna w wysokości ponad 4 mln USD

Japoński koncern motoryzacyjny Mitsubishi Motors może zostać ukarany grzywną w wysokości 4,2 mln dolarów za podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących wyników zużycia paliwa jego aut - podała w czwartek agencja Kyodo.

(fot. Iseei Kato / FORUM)

Według Kyodo japońska Agencja ds. Konsumentów ogłosi najprawdopodobniej w piątek, że Mitsubishi będzie musiał zapłacić grzywnę za niewłaściwie "etykietowanie swych produktów". Ma to związek z wprowadzeniem w życie w kwietniu ubiegłego roku nowych przepisów dotyczących rozpowszechniania informacji na temat jakości sprzedawanych produktów.

Jak przypomina Kyodo, japoński producent aut przyznał w kwietniu 2016 roku, że podawał nieprawdziwe dane na temat zużycia paliwa czterech modeli swych aut małolitrażowych. Pokazywały one, że są bardziej ekonomiczne niż wynikało to z rzeczywistych osiągów. Jakiś czas potem wyszło na jaw, że koncern dopuszczał się manipulowania informacjami na temat spalania również innych modeli.

W katalogach i reklamach tych aut przedstawiał bowiem dane świadczące o lepszych wynikach spalania niż wskazywały na to rzeczywiste pomiary.

Według źródeł, na które powołuje się Kyodo, Agencja ds. Konsumenckich uznała, że Mitsubishi naruszył prawo, bo "rzeczywista jakość" jego produktów "nie odpowiadała informacjom, jakie na ich temat przedstawiał".

Jak podaje Kyodo grzywna będzie dotyczyła modeli sprzedawanych od 1 kwietnia 2016 roku, gdy weszły w życie znowelizowane przepisy, do końca kwietnia, kiedy Mitsubishi przyznał, że manipuluje informacjami na temat jakości swych aut małolitrażowych oraz innych modeli sprzedawanych do końca sierpnia, gdy ujawniono, że nieprawdziwe dane dotyczą nie tylko samochodów małolitrażowych. (PAP)

maja/ pb/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~awa

Pracuje place podatki i inne oplaty z niczym nie zalegam , place nawet abonament rtv chociaz nie ogladam rezimowej tv, dlatego tez chce 500 na samochod

! Odpowiedz
0 0 ~wwff

Dawać to Mitsubishi. Z każdego auta potrafię wycisnąć zużycie rzeczywiste, jak w danych katalogowych. To naprawdę da się zrobić nie będąc mistrzem kierownicy.

Straty spowodowane duszeniem silnika na niskich obrotach, częstszymi zmianami biegów, itp. to już inna sprawa.

! Odpowiedz
0 5 ~takitamzdaleka

Których modeli dotyczy problem?...
Na jakim rynku? Europejskim? Azjatyckim? Amerykańskim? Innym?...
Kto skorzysta na tej karze?... Bo jak widzę - suma nie zostanie oddana właścicielom aut lecz ktoś sobie po prostu zajuma całość kasiorki, czyż nie?
Generalnie ciekawe jest, że kary są wymierzane dla firm za nieprawidłowości, ale sama kara wcale do poszkodowanego nie trafia, lecz do czarnej dziury aparatu fiskalnego państwa. To oznacza, że jest to dobre narzędzie nacisku na firmy, a może i całe państwa, aby sztorcować ich za takie lub inne działania (o których powszechnie się nie mówi). Ale to dyskusja na osobny wpis.

Nie mniej - artykuł jest niekompletny i za bardzo nie wyjaśnia sprawy. A może taki był cel?... Albo dziennikarz amator?...
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

A jeszcze kłeszczyn taki - gdzie? W USA? Bo podane w dolarach.

! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms

Robić to samo jeśli były oferowane na naszym rynku.

! Odpowiedz
2 5 ~autor

Miliona? Pewnie miliarda tylko znowu Google translator źle przetłumaczył dla Bankiera.

! Odpowiedz
1 5 ~Europejski

Kraj honoru i samurajów........he,he,he

! Odpowiedz
0 3 ~kkkk

4.2 mln USD? co to jest dla takiej firmy jak mitsubishi?

! Odpowiedz
0 4 ~fdgfdz

I szogunów Pana bula

! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms odpowiada ~kkkk

Jednej premii prezes nie dostanie. Troszkę stracą luksusowe prostytutki. Tak to mniej więcej będzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia