Ministerstwo Rozwoju rewiduje w dół prognozy dla gospodarki

Ministerstwo Rozwoju zmienia prognozy dotyczące kluczowych wskaźników gospodarczych z PKB na czele. Ostatnie dane pokazały, że gospodarka nie rośnie tak szybko, jak spodziewali się tego rządzący.

Ministerstwo Rozwoju rewiduje w dół prognozy dla gospodarki
Ministerstwo Rozwoju rewiduje w dół prognozy dla gospodarki (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

W najnowszych miesięcznych prognozach ministerstwa obniżono przewidywaną tegoroczną dynamikę wzrostu PKB z 3,8% do 3,5%. Zmiana prognozy nastąpiła cztery dni po tym, jak GUS poinformował, że w drugim kwartale wzrost PKB wyniósł 3,1% wobec 3,0% w pierwszym kwartale. Oba te odczyty były gorsze od oczekiwań rynkowych i ministerialnych analityków. Tymczasem jeszcze w czwartek – dzień przed publikacją danych GUS - wiceminister Jerzy Kwieciński twierdził, że wynik na poziomie 3,8% w tym roku jest możliwy.

Departament Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju zmienił także prognozę tegorocznej inflacji CPI (z -0,4% do -0,5%), produkcji przemysłowej (z 5% do 4%), wzrostu inwestycji (z 4,7% do 1,5%) oraz salda obrotów towarowych (z 7,4 do 5,6 mld euro). Bez zmian pozostała prognoza dotycząca wzrostu spożycia ogółem (3,9%).

W opublikowanych w czerwcu założeniach do przyszłorocznego budżetu rząd założył, że w 2017 r. realne tempo wzrostu PKB w Polsce wyniesie 3,9%, a inflacja wyniesie 1,3%. W lipcu minister finansów Paweł Szałamacha przyznał, że jego resort pracuje nad aktualizacją tych założeń. Projekt przyszłorocznego budżetu mamy poznać jeszcze w sierpniu.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 ~grat

Skąd zdziwienie? zjazd był oczekiwany. Będzie kontynuowany zobaczymy czy 3,5 % ma szanse..
Jeszcze zakażą handlu w niedziele to topnie o kolejne 0,2 %. Na terenach przygranicznych handel w niedziele kwitnie ze względu na obcokrajowców oraz na swojaków wracających na weekend do rodzin z zarobioną kasą i kupujących dla rodziny oraz dla siebie na tydzień życia na obczyźnie. Niestety ale długi przedwyborcze trzeba teraz płacić kosztem społeczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 1 ~xxx

biedne okaleczone na umysle i z powaznymi deficytami POlactwo nie moze sie pogodzic z tym ze to juz koniec sitwy od pieknej i inteligentnej z twarzy ropusze klamczusze i tlumoka analfabety WSIowego speca od skakania po krzeslach buhahahahaha nie mowiac juz o rudym slugusie chorej na leb szwabki co wlasnie rozwala EU :P

! Odpowiedz
3 7 ~SOWA

Minister Zwoju Morawiecki z pustego nie naleje: z głowy pobrany, optymistycznie na wyrost plan starego Morawieckiego, żeby siekierką z domu Dawidowego zastąpić premier Szydło spalił na panewce nieudanych zamachów pałacowych. Rodzinna solidarność wojującego żydostwa Dolnośląskiego bierze w kopf (head( i w D.

ZAMIAST ROZBIJANIA SITWY JEGO
12 pytań do kitu wciskanego Polakom
i swoim jako tzw. Plan Morawieckiego

na które Zjazd PiS-u Kaczyńskiego nie
przyniósł odpowiedzi ukrytego żydostwa

na bezlitosny wyzysk Narodu Polskiego
pod pałą kryptosyjonistycznego Kapo M.

http://sowa-magazyn.blogspot.de/2016/07/12-pytan-do-kitu-wciskanego-polakom-i.html


– Prawo i Sprawiedliwość wbrew zarzutom krytyków jest partią prounijną, ale chce Unii Europejskiej, która jest wspólnotą narodów – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na V Kongresie partii. https://www.scribd.com/document/317390488/Rozszczepienie-osobowosci-Kaczynskiego-PDO355-zamiast-rozbijania-sitwy-jego-FO-von-Stefan-Kosiewski-ZR-CANTO-DCCXLV-20160704-Magazyn-Europejski-SOWA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 6 ~obiektywnie

Nawet jeśli wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,5% to i tak jest to bardzo dobry wynik.

! Odpowiedz
6 12 ~max

Bo zostały miliardy z budżetu rozdane i wydane przez ludzi. Jest to wzrost napędzany gospodarczą patologią, za który przyjdzie zapłacić Polakom w następnych latach ogromny rachunek.

! Odpowiedz
10 7 ~hehe

hehe juz nawet szwaby chwala pis i tylko KODomici w rozsypce :D
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Berliner-Zeitung-o-PiS-dobre-reformy-zlego-rzadu,wid,18466885,wiadomosc.html?ticaid=1178ed

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil