REKLAMA

Kwieciński: Wciąż w 2016 r. możliwy jest wzrost PKB o 3,8 proc.

2016-08-11 10:41
publikacja
2016-08-11 10:41

Wciąż możliwy jest wzrost polskiego PKB o 3,8 proc. w skali całego 2016 r. roku - ocenił w czwartek w czasie spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że dotychczas polska gospodarka pokazywała, że potrafi być bardzo elastyczna.

Kwieciński: Wciąż w 2016 r. możliwy jest wzrost PKB o 3,8 proc. / fot. Krystian Maj / FORUM

Odnosząc się do oczekiwanego w piątek ogłoszenia danych GUS nt. PKB wskazał, że spodziewa się, iż drugi kwartał 2016 r. będzie lepszy od pierwszego, a przyspieszenie gospodarcze nastąpi pod koniec roku.

"Oczekuję, że wzrost gospodarczy za drugi kwartał będzie nieco lepszy niż za pierwszy, ale nie znacząco lepszy" - wyjaśnił wiceminister rozwoju. "Oczekuję silnego przyspieszenia pod koniec trzeciego kwartału" - dodał.

"3,8 proc. jest cały czas możliwe" - przyznał Kwieciński, mimo że, jak tłumaczył, pojawiają się różne ryzyka.

"Cały czas jest możliwe, chociaż przyznam, że to spowolnienie nie tylko jest związane z zahamowaniem inwestycji infrastrukturalnych, ale na to silny wpływ ma też sytuacja międzynarodowa, szczególnie w Unii Europejskiej" - mówił wiceminister.

"Pamiętajmy, że gospodarką w bardzo dużym stopniu rządzą emocje i te emocje, które są związane z Brexitem, z niepewnością, co dalej będzie w Unii Europejskiej, mają wpływ na to, co się dzieje w UE" - zauważył.

Tłumaczył, że przesunięcie towarów i usług z jednego rynku na inny potrzebuje więcej niż jeden czy dwa kwartały.

"Nasza gospodarka do tej pory pokazywała, że potrafi być bardzo elastyczna. Więc my będziemy musieli na pewno szukać dla naszych produktów zbytu nie tylko na rynku europejskim, gdzie sobie radzimy naprawdę nieźle, ale i na rynkach pozaeuropejskich" - zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Według niego zahamowanie inwestycji infrastrukturalnych wiąże się ze zmianą perspektywy budżetowej UE. Przypomniał, że wynikające z tego opóźnienia we wdrażaniu programów operacyjnych sięgają od sześciu miesięcy do nawet około dwóch lat w przypadku inwestycji kolejowych.

"Są to spore opóźnienia, które spowodowały w pierwszej połowie tego roku wyraźne spowolnienie" - podkreślił.

Wzrost Produktu Krajowego Brutto w pierwszym kwartale 2016 r. wyniósł 3,0 proc., podczas gdy w czwartym kwartale 2015 sięgał 4,3 proc.

W piątek Główny Urząd Statystyczny ogłosi szybki szacunek PKB za drugi kwartał 2016 roku.

Ekonomiści o wzroście PKB

Polska gospodarka jest dobrze zrównoważona. Ekonomistów niepokoi jedynie niepewność dotycząca otoczenia politycznego, prawnego i finansowego, która sprawia, że krajowe przedsiębiorstwa wstrzymują inwestycje. Zdaniem Andrzeja Rzońcy, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polski oraz doradcy FOR, w ciągu najbliższych dwóch lat wzrost PKB powinien wynosić nie mniej niż trzy proc.

Zdaniem Andrzeja Rzońcy wzrost gospodarczy Polski mógłby być nawet powyżej 4 proc., gdyby nie zmiana rządów, która wprowadziła element niepewności - czytaj więcej.

(PAP)

zab/ pb/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~amen
po kilku mszach, jak wstaniem z kolan to może wzrośniem (ale w wierze we wzrost)
~SUKCES
zawsze można podkręcić dochody z prostytucji i handlu prochami i będzie 4%
~statystyk
to już wliczone, wliczone są też parówki i cegiełki smoleńskie oraz żebry rydzyka, ale nie wychodzi więcej
~lewak
PO taki wynik osiągała bez wysiłku a dla pisu to sukces
~prawak
prawie 40 mln ludzi pracuje na te wyniki, a nie jakies PO czy PiSy

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki