REKLAMA

Minister finansów Libanu zrezygnował ze stanowiska w związku z wybuchem w Bejrucie

2020-08-10 16:04
publikacja
2020-08-10 16:04
Minister finansów Libanu zrezygnował ze stanowiska w związku z wybuchem w Bejrucie
Minister finansów Libanu zrezygnował ze stanowiska w związku z wybuchem w Bejrucie
fot. MOHAMED AZAKIR / / Reuters

Minister finansów Libanu Ghazi Wazni zrezygnował ze stanowiska w poniedziałek w związku z zeszłotygodniową eksplozją w Bejrucie, w której zginęło ponad 160 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych. To już czwarta taka dymisja w libańskim rządzie.

Wazni miał odegrać kluczową rolę w negocjacjach Bejrutu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie kredytu pomocowego dla kraju, pogrążonego w głębokim kryzysie gospodarczym - podaje Reuters.

Wcześniej w poniedziałek ustąpiła ze stanowiska minister sprawiedliwości Libanu Marie Claude Najm.

Jak komentuje AFP, kolejna dymisja przybliża upadek rządu premiera Hasana Diaba.

W niedzielę ze stanowisk ustąpili minister informacji Manal Abdel Samad i minister środowiska Damianos Kattar.

Tymczasem w poniedziałek rano zaczęły się przesłuchania szefów libańskich agencji bezpieczeństwa. Sędzia Hasan El Chury zaczął przesłuchiwać generała dywizji Tony'ego Salibę - podała libańska agencja państwowa. Więcej szczegółów nie ujawniono, ale kolejni generałowie będą przesłuchiwani w następnej kolejności - informuje AP.

W sobotę miały miejsce wielotysięczne demonstracje, podczas których wzywano do obalenia reżimu i pociągnięcia do odpowiedzialności elity rządzącej krajem. Protesty były kontynuowane w niedzielę, ale były mniej liczne.

Do eksplozji w bejruckim porcie doszło 4 sierpnia. Wybuchło 2750 ton saletry amonowej, która mimo wielu ostrzeżeń przez sześć lat była składowana w portowym magazynie. Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie. Eksplozja zniszczyła zapasy zboża i całą infrastrukturę w głównym porcie kraju, przez który przechodzi większość sprowadzanych dóbr. Ok. 300 tys. osób zostało bez dachu nad głową.

fit/ mal/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki