REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Mieszkania jednostronne mniej atrakcyjne. Sprawdzamy, jak i czy w ogóle można zniwelować ich mankamenty

2021-11-28 06:00
publikacja
2021-11-28 06:00
Mieszkania jednostronne mniej atrakcyjne. Sprawdzamy, jak i czy w ogóle można zniwelować ich mankamenty
Mieszkania jednostronne mniej atrakcyjne. Sprawdzamy, jak i czy w ogóle można zniwelować ich mankamenty
fot. Bartosz Zakrzewski / / Shutterstock

Mieszkania z oknami umiejscowionymi tylko po jednej stronie uważane są za mało atrakcyjne. Nic dziwnego. Lokale jednostronne są często niedoświetlone lub też wystawienie na słońce jest zbyt duże. W takich mieszkaniach są też często problemy z wietrzeniem. Co robić w takiej sytuacji? 

Jeszcze kilkanaście lat temu kwestia umiejscowienia nieruchomości i okien względem stron świata była traktowana przez kupujących jako sprawa drugorzędna. Liczyły się inne, modne wówczas zagadnienia - np. takie czy osiedle będzie grodzone, czy nie. Zamknięte osiedla traktowano wówczas jako nowoczesne i prestiżowe. Dziś grodzenie nikogo już nie zachwyca, za to często się wskazuje na liczne wady takich rozwiązań.

Klienci rynku mieszkaniowego zwracają uwagę za to w większym stopniu na kwestie “miękkie”, które kiedyś lekceważono. Zaliczymy do nich sprawy związane z energooszczędnością mieszkania czy choćby właśnie usytuowaniem względem stron świata, co zresztą jest powiązane.

Strony świata a komfort życia

Od tego, na którą stronę skierowane są okna w pomieszczeniu, zależy, kiedy będzie w nim najwięcej naturalnego światła. Im go więcej, tym oczywiście mieszkanie jaśniejsze - co ma swoje zalety w postaci oszczędności energii elektrycznej, a także cieplnej, bowiem nasłonecznienie wpływa też na temperaturę w pomieszczeniach. Więcej światła w okresie jesienno-zimowym sprzyja poprawie naszych nastrojów i utrzymaniu ciepła w mieszkaniu, jednak zbyt duża ekspozycja na “słoneczne” strony świata może być wyjątkowo męcząca latem, bowiem drażniące światło słoneczne może utrudniać przebywanie w pomieszczeniu, zwłaszcza że pod wpływem wystawienia na słońce będzie tam gorąco.

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest takie umiejscowienie okien, by korespondowało ono z dostarczaniem światła odpowiedniego do przeznaczenia i pór aktywności w danym pomieszczeniu.

Poranne słońce mocno wpada do mieszkania przez okna skierowane na wschód, więc jeśli chcemy pospać nieco dłużej, nie warto w takim pomieszczeniu aranżować sypialni. Może się za to sprawdzić z powodzeniem, jeśli jesteśmy rannymi ptaszkami i lubimy wstawać o wczesnej porze lub np. mamy gabinet do porannej pracy. Dobre nasłonecznienie rano pomoże “zebrać się” do codziennych obowiązków. Wschodnie słońce może być też dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kuchnię. Poranne słońce będzie oświetlało pomieszczenie w porze śniadaniowej, ale nie będzie go zbytnio nagrzewało, jak miałoby to miejsce w przypadku okien z ekspozycją zachodnią.

Niezbyt popularnym rozwiązaniem są okna na północ. Ta strona świata “dostarcza” mało światła. Pomieszczenia z oknami na północ są stosunkowo ciemne cały dzień, tak więc najlepiej gdy na tę stronę skierowana jest łazienka, hol, przedsionek itp.

Z kolei najdłużej w ciągu dnia światło słoneczne wpada do mieszkania przez okna skierowane na południe. Ekspozycje na południe, południowy-zachód, południowy-wschód to najpopularniejsze rozwiązania dla tzw. strefy dziennej aktywności. Chodzi o pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Może być to salon, może być gabinet itd. Takie pomieszczenia nie będą “cierpiały” na brak słońca, jednak - zwłaszcza latem - mocne nasłonecznienie może być męczące. Pokoje będą się mocno nagrzewać, a ostre słońce może irytować. Dlatego potrzebne będą żaluzje/ rolety, które ograniczą dostęp światła. To samo dotyczy ekspozycji zachodniej - popołudniu silne światło słoneczne zacznie wpadać do pokoju i może utrudniać nam przebywanie w nim, dlatego rolety będą nieodzowne.

Tak w dużym uproszczeniu przedstawia się charakterystyka pomieszczeń pod względem nasłonecznienia i ekspozycji na strony świata. Jasne mieszkanie zapewni nam w największym stopniu ekspozycja południowa, jednak jeśli chcemy, by słońce inteligentnie towarzyszyło nam przez cały dzień, powinniśmy szukać mieszkania wielostronnego.

Światło z jednej strony

Co w sytuacji, gdy mamy mieszkanie jednostronne? Taki wariant najczęściej dotyczy małych lokali. Czy da się zrobić coś, co przynajmniej częściowo zniwelowałoby mankamenty?

Mówiąc szczerze - możliwości w tym zakresie są ograniczone. Mieszkanie jednostronne ciężko będzie porządnie przewietrzyć, a dopływ światła będzie ograniczony tylko do niektórych pomieszczeń. Wszystko oczywiście zależy od tego, na którą stronę świata są skierowane okna.

Można postarać się, by choćby optycznie mieszkanie wydawało się jaśniejsze. W tym celu warto je “odgracić”, usunąć część niepotrzebnych mebli i innego wyposażenia. Drugim rozwiązaniem będzie przemalowanie pomieszczenia na jaśniejsze barwy. Efekt natężenia światła daje stopniowanie odcieni jasnego koloru, którym pomalujemy ściany. Wzdłuż okien odcień może być najciemniejszy, po bokach nieco jaśniejszy, natomiast najjaśniejszy na przeciwległej ścianie, gdzie pada światło.

Wnętrze rozjaśni też jasna podłoga, odpowiednio dobrane meble (najlepiej jasne, o lakierowanych powierzchniach), oświetlenie punktowe ciemnych miejsc. Oczywiście pewnym rozwiązaniem mogą być tricki optyczne z lustrami. Duże lustra powinny być ustawione na ścianie po przeciwnej stronie okna. Po pierwsze lustro będzie powodować iluzję większego pomieszczenia, po drugie będzie odbijać światło.

Wszystkie te rozwiązania mogą w pewnym stopniu ograniczać deficyty światła w naszym mieszkaniu, a przynajmniej umiejętnie je maskować.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki