REKLAMA

Mennica Skarbowa rozważa przejście na rynek główny GPW

2020-11-12 13:04
publikacja
2020-11-12 13:04

Notowana obecnie na rynku NewConnect Mennica Skarbowa rozważa przejście na rynek główny GPW, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie do połowy 2021 r. - poinformował PAP Biznes prezes spółki Jarosław Żołędowski.

Mennica Skarbowa rozważa przejście na rynek główny GPW
Mennica Skarbowa rozważa przejście na rynek główny GPW
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

"Myślimy o przejściu na duży parkiet GPW. Przy porównywalnych obowiązkach taka zmiana może dać więcej korzyści dla spółki - stabilizację kursu akcji, zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych i potencjalnie większe szanse na zdobycie kapitału na rozwój Mennicy Skarbowej. Analizujemy tę kwestię, ostateczną decyzję podejmiemy do końca pierwszej połowy 2021 r." - powiedział PAP Biznes Jarosław Żołędowski.

Od maja 2012 roku Mennica Skarbowa jest notowana na rynku NewConnect.

Spółka podała w czwartek, że jej zysk netto w III kwartale wyniósł 6,9 mln zł, czyli był o 282 proc. wyższy niż rok wcześniej. Zysk netto za trzy kwartały 2020 roku wyniósł 15,2 mln zł, co w porównaniu do wyniku za trzy kwartały roku ubiegłego oznaczało wzrost o 433 proc.

Prezes poinformował, że byłby za wypłatą dywidendy, jednak pandemia pokrzyżowała plany spółki w tym zakresie.

"Osobiście jestem za uchwaleniem polityki dywidendowej i podzieleniem się przynajmniej częścią zysku z inwestorami" - powiedział Żołędowski.

"Gdyby nie pandemia zarząd rekomendowałby wypłatę dywidendy. Ale zawirowania na rynkach związane z koronawirusem nie pomagają w podjęciu takiej decyzji. Mamy sporo środków w spółce dzięki generowanym zyskom, minimalne zadłużenie, ale tak naprawdę nikt nie wie, jak długo potrwa pandemia i jakie będą jej skutki. Na razie zysk zostawiamy więc w spółce, bo chcemy systematycznie zwiększać udział w rynku" - dodał.

Spółka podała, że osiągnięte w III kwartale wyniki były najlepsze w jej historii i na wyniki te wpływ miał przede wszystkim zwiększony popyt na złoto.

W trzecim kwartale 2020 roku Mennica Skarbowa wygenerowała 135,5 mln zł przychodów, co oznaczało 82-proc. wzrost rok do roku. Przychody spółki za trzy kwartały 2020 r. wyniosły 345 mln zł, co rok do roku stanowiło wzrost o 110 proc.

Około 96 proc. przychodów spółki pochodzi z obrotu złotem.

Mennica Skarbowa podała, że w okresie trzeciego, podobnie jak i drugiego kwartału 2020 roku, wzrost przychodów spółki był wzmocniony popytem na złoto wywołanym pandemią COVID-19.

Spółka ocenia, że niepewna sytuacja na światowych rynkach stymulowała w ostatnim czasie kurs złota i wraz ze zmniejszaniem się stopy zwrotu z innych inwestycji, zwiększało się zainteresowanie złotem jako lokatą kapitału.

"Obecnie cena złota za uncję utrzymuje się na poziomie 1800-1900 USD. Jednak ja jestem przekonany, że w okresie średnioterminowym, powiedzmy kilku kwartałów, może ponownie przebić barierę 2000 USD i podążyć do poziomu 2500-2800 USD" - powiedział Żołędowski.

Mennica podała, że obecnie skupia się na gromadzeniu złota inwestycyjnego, uzupełniając zapasy sztabek i monet, co w przypadku wprowadzenia dalszych obostrzeń związanych z pandemią ma jej ułatwić prowadzenie działalności handlowej.

Spółka zapowiedziała uruchomienie nowej usługi - przechowywania złota w skrytce depozytowej. Mennica pracuje także nad giełdą złota online, która powinna ruszyć do końca I półrocza 2021 r.

Zysk z działalności operacyjnej Mennicy Skarbowej w III kwartale wyniósł 5,6 mln zł, co stanowiło wzrost o 183 proc. w porównaniu do III kwartału 2019 r.

EBITDA wyniosła 5,7 mln zł, podczas gdy w III kwartale roku ubiegłego wyniosła 2 mln zł. EBITDA w ujęciu narastającym wyniosła 16 mln zł, co w zestawieniu z trzema kwartałami 2019 roku oznaczało wzrost o 379 proc.

Mennica Skarbowa jest dilerem złota inwestycyjnego, a także srebra i innych metali oraz kamieni szlachetnych. Zajmuje się sprzedażą, skupem i przechowaniem produktów inwestycyjnych oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

W trzecim kwartale 2020 roku Mennica Skarbowa sprzedała ponad 0,5 t złota, a w sumie od początku 2020 roku ok. 1,5 tony, czyli o 70 proc. więcej niż przez pierwsze trzy kwartały 2019 roku.

Obecnie największą popularnością cieszą się sztabki i monety bulionowe o wadze 1 uncji (31,1 grama), a także sztabki 100-gramowe.

Spółka posiada w całej Polsce 14 oddziałów.

Sebastian Karbarczyk (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki