REKLAMA

Media: po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji około 700 tys. osób

2022-10-04 17:23
publikacja
2022-10-04 17:23

W ciągu niecałych dwóch tygodni od ogłoszenia mobilizacji przez Władimira Putina Rosję opuściło około 700 tys. osób, z czego 200 tys. wyjechało do Kazachstanu – poinformował we wtorek w swym rosyjskim wydaniu magazyn „Forbes”. Nie wiadomo ile osób planuje wrócić.

Media: po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji około 700 tys. osób
Media: po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji około 700 tys. osób
fot. JANIS LAIZANS / / Reuters

„Forbes” przytacza te dane powołując się na pragnącego zachować anonimowość rozmówcę z administracji prezydenta Rosji. Inny informator, powołujący się na źródła na Kremlu, powiedział, że można mówić nawet o milionie osób, które wyjechały z Rosji po 21 września, czyli po ogłoszeniu „częściowej” mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

Od razu po jej ogłoszeniu na niektórych przejściach granicznych, np. z Gruzją czy Kazachstanem, utworzyły się gigantyczne kolejki, w których osoby chcące wyjechać z Rosji stały po 4-5 dni. Obecnie kolejki te rozładowały się i ruch odbywa się płynnie.

Źródła, na które powołuje się "Forbes", nie mówią jednak, do jakich krajów udała się tak duża liczba uciekających przed mobilizacją. Magazyn podaje jednak dane z niektórych państw, powołując się na ich oficjalne źródła. Minister spraw wewnętrznych Kazachstanu Marat Achmetżanow poinformował we wtorek, że od 21 września do jego kraju wjechało 200 tys. rosyjskich obywateli, lecz już 147 tys. opuściło Kazachstan.

MSW Gruzji podało natomiast, że przez pierwszy tydzień od ogłoszenia mobilizacji przyjechało tam 53 tys. Rosjan. W tym samym tygodniu do Finlandii wjechało ich 60 tys., spośród których 80 proc. potraktowało ten kraj jedynie jako tranzytowy; do innych państw UE przyjechało około 66 tys. - pisze "Forbes".

21 września ogłoszono w Rosji mobilizację na wojnę z Ukrainą, a prezydent Putin zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnych mediów rosyjskich mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn.

Po ogłoszeniu mobilizacji w wielu rosyjskich miastach rozpoczęły się protesty, które jednak szybko zostały stłumione. Mobilizacja przeprowadzana jest masowo, lecz często chaotycznie. Wezwania dostają niepełnosprawni, osoby w podeszłym wieku, a nawet ludzie nieżyjący. Odnotowywane są ataki na wojskowe komendy uzupełnień. (PAP)

sm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
polonu
to ich sprawa . niech każdy pilnuje siebie , niszczy się ciężką prace robotnika , co amerykański robotnik ,spawał pracował ciężko , aby ułożyć ten rurociąg ,a kto go wysadza w powietrze , nie niszcz niczyjej pracy , nikt nikogo nie zmuszał aby kupował gaz ale czemu niszczysz czyjąś pracę .i to jest obiektywna prawda ,sprawiedliwość to ich sprawa . niech każdy pilnuje siebie , niszczy się ciężką prace robotnika , co amerykański robotnik ,spawał pracował ciężko , aby ułożyć ten rurociąg ,a kto go wysadza w powietrze , nie niszcz niczyjej pracy , nikt nikogo nie zmuszał aby kupował gaz ale czemu niszczysz czyjąś pracę .i to jest obiektywna prawda ,sprawiedliwość ludzka a nie propaganda polityczna . nie robiłeś a jeszcze niszczyć to co ktoś się przy tym narobił jak głupi .
_xyz
kraj tchórzy, pijaków, bandytów i głupków
antydzban
Wczoraj było jeszcze koło 300 tysięcy xD
Ach szybko rosną te liczby xD
_xyz
Bo u ruskich nawet w dumie oddaje się więcej głosów niż jest głosujących.
polonu
Nikt ich nie zatrzymuje i nie zabrania uciekać ,oni nie uciekają od systemu politycznego , uciekają bo się boją być zmobilizowanym mają takie prawo , jest to zrozumiałe każdy się boi , i jest to uszanowane , opuszczasz kraj w potrzebie , opuszczaj , tylko jak sam będziesz w potrzebie ,to nie oczekuj że kraj ci wtedy pomoże. Ich sprawa Nikt ich nie zatrzymuje i nie zabrania uciekać ,oni nie uciekają od systemu politycznego , uciekają bo się boją być zmobilizowanym mają takie prawo , jest to zrozumiałe każdy się boi , i jest to uszanowane , opuszczasz kraj w potrzebie , opuszczaj , tylko jak sam będziesz w potrzebie ,to nie oczekuj że kraj ci wtedy pomoże. Ich sprawa niech wyjeżdżają . Nikt nikogo na siłę nie będzie uszczęśliwiał , Jak ktoś woli demokrację, wolność Amerykańską ten ich dobrobyt , droga otwarta , Rosja podążą inną drogą , zrównoważonego rozwoju , gdzie wytworzone dobra są dzielone w sposób sprawiedliwy ,zrównoważony a nie taki gdzie Pan zje chleb a okruchy zmiecie na ziemię dla hołoty . o to chodzi .Rosja nie chce Amerykańskiej wolności czy to tak trudno zrozumieć , Ta część Ukrainy co opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji jest za systemem biedny dom ,Reszta Ukrainy chce mieć bogaty dom Amerykański niech go ma nikt im nie broni ,droga otwarta . niech zaznają tej dobroci i wolności Amerykańskiej A ze wschodu Ukrainy mają odejść w spokoju i dobrowolnie , a nie na siłę kogoś uszczęśliwiać po Amerykańsku , taka wola ludu mają takie prawo , Nie wolno ich mordować . Tak robiły tajne bojówki , przebrane po cywilnemu pułku Azow . wprowadzali wolność i demokracje Amerykańską. W Kijowie nie muszą tego robić niech sobie zabiorą resztę Ukrainy a tym ludziom na wschodzie niech wreszcie dadzą święty spokój dość tych mordów .
ebm242
hahhahaha ale ty masz chłopie zryty łeb od tej ruskiej propagandy. Zrównoważony rozwój ? Świetny przykład dają wasi Oligarchowie. Obracają milionami dolarów i kupują nieruchomości w krajach zachodnich oraz wysyłają swoje dzieci na zachód a wy szare masy siedzicie w tych posowieckich blokowiskach i nie macie, co do garów włożyć. Po hahhahaha ale ty masz chłopie zryty łeb od tej ruskiej propagandy. Zrównoważony rozwój ? Świetny przykład dają wasi Oligarchowie. Obracają milionami dolarów i kupują nieruchomości w krajach zachodnich oraz wysyłają swoje dzieci na zachód a wy szare masy siedzicie w tych posowieckich blokowiskach i nie macie, co do garów włożyć. Po za Moskwą i Petersburgiem bieda aż piszczy.
Ale mnie rozbawiłeś ruski kacapie z tym zrównoważonym rozwojem :-)
faramir_z_gondoru
A ilu setek tysięcy Ukraińców w wieku poborowym zwiało do Polski po rozpoczęciu konfliktu? Ciiii, nie wolno o tym mówić.
broiniac
"Uchodźcy to przede wszystkim kobiety (prawie 90 proc.), z których ponad 60 proc. przyjechało razem z dziećmi. Tylko 24 proc. przyjechało samotnie, przede wszystkim tych najmłodszych i najstarszych. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 30–44 lat, czyli w wieku największej aktywności zawodowej. Relatywnie wysoki jest także "Uchodźcy to przede wszystkim kobiety (prawie 90 proc.), z których ponad 60 proc. przyjechało razem z dziećmi. Tylko 24 proc. przyjechało samotnie, przede wszystkim tych najmłodszych i najstarszych. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 30–44 lat, czyli w wieku największej aktywności zawodowej. Relatywnie wysoki jest także odsetek osób starszych (60+), które w normalnych warunkach nie decydują się na migrację. "
broiniac odpowiada broiniac
https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8558322,uchodzcy-z-ukrainy-zarys-portretu.html

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki