REKLAMA

Mazurek: PiS poprze Tuska, jeśli ten nie będzie szkodził Polsce

2016-05-09 13:39
publikacja
2016-05-09 13:39

Donald Tusk uzyska poparcie Prawa i Sprawiedliwości na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej, jeżeli były premier swoją postawą nie będzie szkodził Polsce - zapowiedziała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.

fot. Yannis Kourtoglou / / Reuters

"Z całą pewnością nie będziemy uprawiać polityki rewanżu, nie będziemy zachowywać się tak jak Platforma Obywatelska wobec Janusza Wojciechowskiego. Podkreślaliśmy to wielokrotnie i podtrzymujemy to, że polityków polskich na arenie międzynarodowej trzeba wspierać. Jeśli Donald Tusk nie będzie szkodził Polsce, to takie poparcie od nas uzyska" - powiedziała Mazurek w Sejmie dziennikarzom.

Pytana, czy Tusk swoimi dotychczasowymi działaniami szkodził Polsce, odparła, że "wypowiedzi Donalda Tuska można było rożnie interpretować" oraz dodała, że były premier nie zaangażował się też w poparcie kandydata PiS Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

"Obserwujmy to, co będzie robił do 2017 roku, kiedy będą te wybory. Jeśli okaże się, że jego postawa nie będzie szkodziła Polsce, to takie poparcie od PiS uzyska" - powiedziała rzeczniczka klubu PiS.

Dopytywana, czy PiS deklaruje w takim razie warunkowe poparcie dla Tusk, powiedziała: "nie ma jeszcze wyborów, więc trudno mówić o poparciu pełnym czy warunkowym". "Na pewno jest tak, że polityki rewanżu nie stosujmy i na pewno jest tak, że popieramy Polaków" - podkreśliła.

Pytana, co w tym kontekście z postulatami postawienia byłego premiera przed Trybunałem Stanu w związku z katastrofą smoleńską, odparła: "Nie mówimy na razie o Trybunale Stanu. Mówimy realnie o tym, co w Polsce jest ważne. Mamy spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, spór polityczny, który chcemy rozwiązać. Poczekajmy na wynik spotkania z liderami partii politycznych. Zajmujemy się realizacją naszego programu. O tym, czy będziemy kogoś stawiać przed TS, to naprawdę, jak wniosek się sformalizuje, jak będziemy o tym mówić, będziecie państwo poinformowani".

Jak dodała, "to nie jest kwestia tylko TS, ale też kwestia komisji śledczych".

W czerwcu 2017 roku mija pierwsza 2,5-letnia kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa RE. Były premier może ponownie zostać wybrany na tę funkcję na kolejne 2,5 roku, jeśli poparcia udzielą mu wszystkie państwa członkowskie, reprezentowane przez prezydentów lub premierów.

Szef MSZ: polska dyplomacja popierała i będzie popierać Polaków na stanowiskach międzynarodowych

- Dziś jest za wcześnie, by deklarować poparcie rządu dla drugiej kadencji Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Zapewnił przy tym, że polska dyplomacja popierała i będzie popierać Polaków na stanowiskach międzynarodowych.

"Polska dyplomacja popiera Polaków i będzie popierała nadal. Natomiast dzisiaj jeszcze za wcześnie jest deklarować, ponieważ wybory na następną kadencję będą gdzieś chyba za rok, więc jeszcze wiele może się zdarzyć. Natomiast my oczywiście zawsze deklarujemy poparcie dla Polaków na wysokich stanowiskach międzynarodowych" - zapewnił minister spraw zagranicznych.

(PAP)

mzk/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (53)

dodaj komentarz
~Tom
Don Tusk jest akurat ostatnią osobą, którą kaczysci chcieliby widziec w Polsce za ich rządow. Dla nich Tusk w PL oznacza koniec rzadzenia.
~Ogr
Tusk jest NASZ, z krwi i kosci Polak, Kaszub,Pomorzanin i Patriota. Zaden podworkowy zulik z Zoliborza nie rowna sie jemu. I Tusk wygrywa bo ma nasze poparcie.
~Michał_
Tusk może być niebezpieczny dla pis wiec nich nie wraca mówi pis
a my nie chcemy długopisu niech wraca wódz na białym koniu
~jarek
https://www.youtube.com/watch?v=LSrs_zNV3tk
~Aktos
K**** mac jak ja czytam te artykuly to mnie szlag trafia. Kto to pusze?!?! Ile razy mozna powtarzac ta sama tresc w tak krotkim artykule. Kto to zatwierdza?
Jakosc tresci na tej stronie spada dosc czesto do poziomu szkoly podstawowej.
~mkjb
PIS poprzez Tuska z własnego dobrze pojętego interesu. Jak Tusk zostanie w Brukseli, to nie wróci do Polski, nie przejmie kierownictwa PO, ani nie będzie kandydował na prezydenta. Tak więc PISowi będzie łatwiej w Polsce. Na temat zdrad Donalda Tuska wyrażałbym się spokojnie, bo nie jeden polityk PIS, albo były europoseł PISu swoim PIS poprzez Tuska z własnego dobrze pojętego interesu. Jak Tusk zostanie w Brukseli, to nie wróci do Polski, nie przejmie kierownictwa PO, ani nie będzie kandydował na prezydenta. Tak więc PISowi będzie łatwiej w Polsce. Na temat zdrad Donalda Tuska wyrażałbym się spokojnie, bo nie jeden polityk PIS, albo były europoseł PISu swoim zachowaniem mogą bez problemu zarobić na Trybunał Stanu.
~Marta
Donek i PO i tak juz sa nieodwracalnie skonczeni. Teraz beda pchac sie do wladzy Nowoczesne i inne KODotwory, ktore pewnie zarejestruja partię do tego czasu
~ANTY_ryży_kutong
im dalej ryży od Polski tym lepiej, kaczorek o tym wie i specjalnie go poprą ;)
~Patriotycznapl
Tego zdrajcę Tuskola to trzeba pod trybunał stanu a potem za kraty. panie Tusek życzymy uczciwego procesu i sprawiedliwego wyroku

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki