REKLAMA

Marcowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych na poziomie z lutego

2021-02-22 20:40
publikacja
2021-02-22 20:40
fot. imred / Shutterstock

Oprocentowanie marcowych obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa utrzymano na poziomie z lutego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Np. dla obligacji 3-miesięcznych będzie to 0,5 proc. , a rodzinnych - 1,5 proc. i 2 proc.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie resortu wiceminister finansów Sebastian Skuza, warunki marcowej oferty oszczędnościowych obligacji skarbowych się nie zmieniły. "Oznacza to możliwość uzyskania oprocentowania w wysokości od 0,50 proc. do 1,70 proc. – dla standardowej oferty, oraz 1,50 proc. i 2,00 proc. w przypadku zakupu obligacji rodzinnych" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, osoby fizyczne mogą rozpocząć oszczędzanie w każdej chwili od kwoty 100 zł, kupując obligacje przez internet w serwisie zakup.obligacjeskarbowe.pl. Dodał, że serwis ten jest prowadzony dla klientów bezpłatnie.

Jak wskazało Ministerstwo Finansów, oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,5 proc. w skali roku, a 2-letnich - 1 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym są oprocentowane odpowiednio: 1,1 proc. dla 3-latek; 1,3 proc. dla 4-latek oraz 1,7 proc. dla 10-latek.

Dodano, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” są oprocentowane odpowiednio" 1,5 proc. i 2 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Resort wyjaśnił, że oprocentowanie obligacji 3-letnich jest wyliczane co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie "sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75 proc.". Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1,00 proc. - zaznaczono.

Z kolei oprocentowanie obligacji rodzinnych, "ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki