Mamy wzrost gospodarczy na piątkę

Po raz pierwszy od sześciu lat roczna dynamika produktu krajowego brutto Polski przekroczyła 5%. To prawdopodobnie zasługa wciąż mocnej konsumpcji oraz długo wyczekiwanego odbicia w inwestycjach.

W czwartym kwartale 2017 roku PKB Polski był realnie o 1,0% wyższy niż kwartał wcześniej oraz o 5,1% wyższy niż w IV kw. roku poprzedniego. To najwyższa roczna dynamika polskiego PKB od czwartego kwartału 2011 r.

(GUS.)

Ekonomiści spodziewali się odczytu w przedziale 5,0-5,4%, przy średniej na poziomie 5,2%. Kwartał wcześniej dynamika PKB Polski wyniosła 1,1% kdk i 4,9% rdr.

Na przesadny optymizm nie pozwalają jednak dane wyrównane sezonowo – czyli uwzględniające m.in. różnice w liczbie dni roboczych. Po uwzględnieniu sezonowości roczna dynamika polskiego PKB obniżyła się z 5,3% w trzecim kwartale do 4,3% w czwartym. I to właśnie ten wynik będziemy brali pod uwagę porównując statystyki PKB dla krajów Unii Europejskiej, jakie o 11:00 zaprezentuje Eurostat.

Główny Urząd Statystyczny zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i mogą ulec rewizji. Pierwszy, „regularny” szacunek PKB poznamy 28 lutego.

Jednakże już dwa tygodnie temu GUS przedstawił wstępne szacunki dotyczące całego 2017 roku. Według nich w ubiegłym roku polska gospodarka urosła o 4,6%, a więc najszybciej od 6 lat. Wzrost napędzała przede wszystkim konsumpcja, która dodała 2,8 pkt. proc.

(GUS.)

Ale dane roczne pokazały silną kontrybucję inwestycji (+1 pkt. proc.) i na podstawie tych wyników ekonomiści szacowali, że w samym czwartym kwartale inwestycje rosły w dwucyfrowym tempie. Lecz na potwierdzenie tych szacunków musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.

"W świetle wstępnych danych oceniamy, że najwyższy wpływ na inwestycje w IV kwartale miały inwestycje w sektorze rządowym i samorządowym" - poinformowała dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach.

Prognozy ekonomistów na najbliższe dwa kwartały zakładają, że dynamika PKB osiągnięta w drugiej połowie 2017 roku nie zostanie już przekroczona. Jeśli eksperci mają rację, może to oznaczać, że właśnie minęliśmy szczyt cyklu koniunkturalnego i że w następnych kwartałach polska gospodarka będzie prędzej lub wolniej zmierzała w stronę cyklicznego spowolnienia lub recesji.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 21 antypropaganda

A jeszcze nie tak dawno wyznawcy opozycji totalnej, tłumaczyli że wzrost jest dzięki ograniczeniu poziomu inwestycji. Teraz inwestycje mocno rosną, jak więc ten wzrost tłumaczy wam obecnie propaganda z Czerskiej?

! Odpowiedz
11 15 sonmi451

równie ważne jak wysokość wzrostu jest jego jakość, a konkretnie nie-oparcie o kredyt i zadłużenie

! Odpowiedz
10 5 hfjdj

Bo?

! Odpowiedz
6 3 open_mind odpowiada hfjdj

Pisze się Boa można dodać dusiciel !

! Odpowiedz
2 3 hfjdj odpowiada open_mind

Mozna tez poprawnie z malej litery napisac.

! Odpowiedz
1 7 open_mind odpowiada hfjdj

Jeśli piszesz o dużym wężu to przez duże B dla nadania powagi.

! Odpowiedz
3 1 hfjdj odpowiada open_mind

Takie tlumaczenie to nawet w podstawowce na kartkowce by ci nie przeszlo. Tylko szkola specjalna.

! Odpowiedz
8 7 pluto85md

silvio-gesell...akurat program 500+ wygasil swoj wplyw na gospodarke z przyczyn statystycznych. O ile w III kw. 500+ dzialalo, bo w pierwszym roku niektorzy I swiadczenia dostali pod koniec sierpnia, wrzesnia czy pazdziernika. O tyle w IV kw. 2016 juz kazdy beneficjent 500+ otrzymywal, podobnie w IV kw. 2017. Efekt widoczny w danych wyrownanych sezonowo. Efelt obnizki wieku widoczny bedzie raczej od II kw. 2018, bo czesc perzeszla z kancem pazdziernika, ale pracujacy glownie z koncem grudnia. Pobierajac jednoczesnie wynagrodzenie jak i emeryture w styczniu br.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 silvio_gesell

Nie, program 500+ nie wygasił swojego wpływu statystycznego na wzrost PKB, bo przez 2 lata w dużej części służył do spłaty zadłużenia rodzin, a wraz ze zmniejszeniem zadłużenia coraz więcej środków z tego programu zwiększa konsumpcję.

! Odpowiedz
24 7 do_niczego

Niech sobie POLITYCY wypłacą po MILIONIE na łebka nagród za te niby sukcesy przecież oni tacy BIEDNI.Nie dziwie się że są zamachy terrorystyczne może ktoś w wiejska powinien uderzyć.

! Odpowiedz