Maliszewski: Na rynkach trwa strzyżenie owiec

Zwierzęce symbole i analogie są głęboko zakorzenione w języku, jakim posługują się finansiści. O strzyżonych owcach, pożeranych rybkach i żarłocznych rekinach opowiada Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK.

- Krótkoterminowi traderzy na rynku walutowym próbują ogrywać niedzielnych inwestorów. Po czym przychodzi większy ruch i ci traderzy, którzy nie stosują zarządzania ryzykiem, oddają ten zysk z nawiązką i ktoś ich połyka. Na końcu i tak przychodzi rekin, który połyka wszystkich. To nazywam strzyżeniem owiec - mówi Maliszewski.

Kreśląc "rynkowy łańcuch pokarmowy", ekonomista na jego końcu umieszcza amerykańskie banki, które - z małymi wyjątkami - wychodzą z kryzysów bez szwanku.

- Są banki amerykańskie, które zawsze spadają na cztery nogi. Jeżeli tylko ktoś się próbuje wybić ponad ta wielka czwórkę, to kończy jak Lehman Brothers. Natomiast cała reszta idzie ramie w ramie i robią to umiejętnie. Co mniej więcej 7 lat w jakiejś części świata pozwalają się wszystkim utłuc, a potem wszystkich ubijają na ruchu, który ma miejsce w chwilach paniki - dodaje.

Według Maliszewskiego, do "strzyżenia owiec" dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy na rynku stóp procentowych zmienia się trend długoterminowy.

- Musicie Państwo pamiętać, ze wszystkie rynki finansowe - akcyjny, obligacyjny, walutowy, surowcowy - są maleńkimi rynkami w porównaniu do rynku pieniężnego. Największym rynkiem na świecie jest rynek pieniężny i rynek instrumentów pochodnych na instrumenty pieniężne: stopę procentową LIBOR, EURIBOR itp. - powiedział Maliszewski.

W dalszej części wypowiedzi ekonomista na przykładzie frankowców i "toksycznych opcji" pokazuje, jak "strzyżenie owiec" odbywało się w ostatnich latach w Polsce.

Wszystkie wypowiedzi pochodzą z panelu poprowadzonego przez Jacka Maliszewskiego w czasie 19-tej konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, która odbyła się w dniach 29 - 31 maja 2015 r. w Karpaczu.

Bankier.pl był patronem medialnym i technologicznym konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~franek

Polecam ksiazke: Józef Białek: Jak dobijano polską przedsiębiorczość
https://www.youtube.com/watch?v=dfKAqrPkdF8#t=316

! Odpowiedz
2 5 ~Adam

Na jednym, polskim, tylko to nie strzyzenie to tylko jak zwykle kalectwo,nieudacznictwo wieczny ogon europy

! Odpowiedz
5 9 ~Sensei

Narazie to strzyżeni są Ci co wieszczą zagładę od kilku lat i obstawiają spadki.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 13 ~Sven

Maliszewski: Na rynkach trwa strzyżenie owiec

..... o kredytobiorcach frankowych piszą?

! Odpowiedz
2 41 ~Cash

Globalny PKB = 70 bln USD, globalny dlug bez derywatow = 4x PKB, zadluzenie z tytulu derywatow = 10xPKB, zadluzenie calego systemu = 14x globalny PKB

Wszystkie banki maja zobowiazania z tytulu instrumentow pochodnych (na LIBOR, WIBOR, talon, balon, etc) na poziomie od kilkunastu do kilkudziesieciu razy ich suma bilansowa.

Jesli jakikolwiek bank centralny twierdzi, ze troszczy sie o wzrost PKB, poziom zatrudnienia i wysokosc inflacji, to ja Wam mowie, ze tylko inflacja moze ich wybawic, aby zmonetyzowac ten ocean dlugu (albo reset - vide Grecja). Nim to sie zdarzy, "bedzie zabawa, bedzie sie dzialo". Dla wiekszosci niestesty bedzie to zabawa w "schylanie sie po mydlo pod prysznicem"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~franek

Problem polega na tym ze panowie od finansowej ruletki przyjmują zastawy mając wszystkie asy w rękawie. 11:10 Lord James of Blackheath $15,OOO,OOO ... - YouTube
www.youtube.com/watch?v=eL5hqvTWkYg
Kryzys wybuchnie wtedy kiedy panom bedzie to sie najbardziej opłacalne bankierom. Tak było podczas Rewolucji Francuskiej gdzie nagle zabrakło chleba i Ludwik XVI stracił głowę. Potem byl największy zbrodniarz Europy –Napoleon Bonaparte i kolejne wojny. Dlatego wojna jest najlepszym biznesem .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Coroner

Walka owiec z bankami przypomina to video gdzie wesoły wiatr to banki.
https://www.youtube.com/watch?v=OUZQk0ui_QA

! Odpowiedz
3 50 ~Coroner

Przypominam Bankowość to instytucja usługowa! Niestety banksterzy wkradli się w politykę światową i ludność używają obecnie jak swoich niewolników. Tylko globalny upadek ekonomiczny świata który obecnie jest w zaawansowanej formie może te proporcje odwrócić.

! Odpowiedz
0 0 ~Jan

No nie koniecznie upadek, wystarczy zmienić konwencje. Jak mawia klasyk; żaden nawet najbogatszy i najbardziej przebiegły bankier nie jest w stanie złapać kuli lecącej w kierunku jego głowy"

! Odpowiedz
USD/PLN -0,23% 3,8504
2019-05-23 20:41:00
EUR/PLN 0,04% 4,3061
2019-05-23 20:40:00
EUR/USD 0,26% 1,1182
2019-05-23 20:41:00
CHF/PLN 0,49% 3,8408
2019-05-23 20:40:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil