REKLAMA

Maląg przedstawia założenia polityki społecznej na najbliższy czas

2021-08-18 21:15
publikacja
2021-08-18 21:15

Projekt ustawy o gwarancji przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania dla małżeństw do 40. roku życia w IV kwartale br. powinien być przedstawiony do konsultacji - powiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg.

Maląg przedstawia założenia polityki społecznej na najbliższy czas
Maląg przedstawia założenia polityki społecznej na najbliższy czas
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Szefowa resortu rodziny pytana była w TVP Info o projekt ustawy o gwarancji przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania dla małżeństw do 40. roku życia.

"W piramidzie potrzeb młodych ludzi mieszkania są na pierwszym miejscu" - powiedziała minister Maląg. Przypomniała, że premier zlecił Rządowemu Centrum Legislacji oraz Ministerstwu Rozwoju i Technologii, przy współpracy pełnomocnik rządu ds. demografii, natychmiastową pracę nad całościowym, obejmujący wszystkie aspekty projektem ustawy.

"W czwartym kwartale - zgodnie z zapowiedziami w harmonogramie wdrażania Polskiego Ładu - ten projekt ustawy powinien być przedstawiony do konsultacji, by jak najszybciej zostało wprowadzone rozwiązanie, by polityka mieszkaniowa ruszyła" - oświadczyła szefowa MRiPS.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że projekt ustawy może trafić pod obrady Sejmu we wrześniu.

Minister Maląg powiedziała też, że innym ułatwieniem dla rodzin w Polskim Ładzie jest wprowadzenie możliwości budowy domu jednorodzinnego do 70 m2 bez pozwolenia i nadzoru". "Ten program ma zapewnić stabilizację rodzinom oraz poczucie, że państwo zgodnie z Konstytucją RP, je wspiera" - zaznaczyła.

Pytana, czy program 500+ wpłyną realnie na dzietność w kraju, szefowa resortu rodziny powiedziała, że "Polska jest obecnie w tzw. pułapce demograficznej", która wynika z "zaniedbań poprzedników". "Wprowadzenie programu 500+ to był ostatni dzwonek, żeby wdrożyć skuteczne rozwiązania. Bez niego sytuacja demograficzna byłaby gorsza" - oceniła.

Dodała, że konsultowana obecnie szeroko Strategia Demograficzna, będzie przyjęta przez rząd jeszcze jesienią tego roku. "Zakładamy, że jeżeli szczęśliwie przeprocedujemy zaplanowane procesy w ramach Polskiego Ładu, to w roku 2040 wskaźnik dzietności w naszym kraju powinien osiągnąć 1,8. Obecnie wynosi on 1,38. To znaczy, że czeka nas bardzo ciężka praca. Mamy pełną determinację" - zapewniła.

Minister Maląg przedstawiła także założenia przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie ma być wypłacane od stycznia 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. "W przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie ma kryterium dochodowego. Jedynym kryterium jest wiek dziecka oraz to, czy jest ono drugim lub kolejnym dzieckiem w rodzinie" - zaznaczyła. Szefowa MRiPS przypomniała, że rodzice będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie - przez rok. "Dajemy rodzicom wybór, na co przeznaczą to rządowe wsparcie" - dodała. W 2022 r. z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego korzystać będzie ok. 615 tys. dzieci.

Projekt przewiduje również wprowadzenie - dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym - dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie to będzie przysługiwało – na wniosek – rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Dofinansowanie będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt (bez wyżywienia).

Dofinansowanie będzie przysługiwać: na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie; na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, a także na dziecko w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia.

Dofinansowanie będzie wynosić do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie więcej jednak, niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (27)

dodaj komentarz
samsza
Krótko podsumowując przekaz "mamy dla was same dobre wiadomości", z uśmiechem...

klasyka przekazu liberalno-demokratycznego, choć odbiorcy to nie LGBT i inni pupile.
jas2
Najlepszy i skuteczny pomysł na politykę prorodzinną:

Wysokość emerytury proporcjonalna do ilości dzieci
Prawo głosu w wyborach dla rodziców w imieniu swoich nieletnich dzieci.
demeryt_69
Świat jest mocno przeludniony - amok!
jas2 odpowiada demeryt_69
Przeludniony?
Na Ziemi może żyć bilion ludzi i nawet nie zauważysz różnicy.

Więcej ludzi to większy potencjał ludzkości. Czy myślisz, że powstałyby komputery, loty w kosmos, gdyby na Ziemi było tylko milion ludzi?
demeryt_69 odpowiada jas2
Polecam przechadzkę po Kalkucie :)

jas2 odpowiada demeryt_69
Ludzie z jakiegoś powodu lubią tłok...
Prawdopodobnie dlatego, że im więcej ludzi w jednym miejscy, tym żyje im się lepiej.
Większość ludzi marzy o życiu w Warszawie czy Nowym Jorku a nie o życiu w Koziej Wólce, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni i dwa domy na krzyż.
demeryt_69
Czy w tej ekipie jest choć jedna osoba o słowiańskich korzeniach?

ekwador15
przecież to juz było. dają 12 tys na drugie dziecko a tak samo zaczynal sie demograficzny program 500+. na drugie i kolejne dziecko dawali i jakos demografia sie nie poprawila a pogroszyla
zzibi2
sądzisz że te programy rozdawnictwa mają coś wspólnego z demografią?
ameba1
Bo to od początku nie był program służący poprawie demografii :) Oni sami to kilka razy przyznali. Chodziło tylko i wyłącznie o wygranie wyborów. Zagłosuj na mnie, a dostaniesz cukierka.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki