REKLAMA

Maksymalna cena węgla. Ustawa z podpisem prezydenta

2022-07-12 11:03
publikacja
2022-07-12 11:03
Maksymalna cena węgla. Ustawa z podpisem prezydenta
Maksymalna cena węgla. Ustawa z podpisem prezydenta
fot. Taida Tarabula / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych przewiduje, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany węgiel może być tańszy. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym. Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Podczas zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (48)

dodaj komentarz
minekminka134
Teraz jest węgiel po 960 zł. Nie jest winą rządu że go niema a nie ma go bo jest po 960.
zops
Na razie jeszcze nie minęły dwa miesiące od podpisania umowy o rafinerię gdańską między Arabią Saudyjską a Anglią.
zoomek
Ej!
To tera maksymalna cena chleba, prundu,wody z kranu i gazowanej...
Owszem - cena maksymalna ale nie kupisz w tej cenie. Taki q-wa klimat!
eunuchy_z_ue
komunizm w czystej postaci walczyliśmy o wolny rynek a mamy to co mamy
midas69
Strategia ma sens. Co prawda węgla nie będzie ale nie będzie go po niższej cenie. I to sa te małe sukcesy które trzeba doceniać XD
inwestor.pl
Czy Twoim zdaniem PiS wprowadzi w 2023 maksymalną cenę chleba jak piekarze dostaną 300% podwyżki za gaz i podniosą cenę chleba?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA CENTRALNIE STARANOWANA)
endes
Ustawowo uregulujcie jeszcze cenę max podpasek i czosnku!…
zoomek
to bardzo koszerna propozycja!
Tylko nie wolno zrywać czosnku w sobotę!
andriej_duda
no to teraz przynajmniej juz wiadomo ze nie bedzie W OGÓLE legalnie do kupienia węgla w skupie! jade szybko się zaopatrzyć w to co tam jest zanim ustawa wejdzie i będzie po 5 tys na czarnym rynku!
bgiem
Ustawa o maksymalnej cenie węgla. Polska, 2022r.
Tak, Anżej podpisał.
(niekoloryzowane)

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki