MPiT: Emilewicz "nie forsuje" włączenia nauczycieli do służby cywilnej

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie pracuje nad kodeksem urzędniczym, a minister Jadwiga Emilewicz "nie forsuje" rozwiązania dotyczącego włączenia nauczycieli do służby cywilnej - poinformował w czwartek resort.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

MPiT zdementował publikacje środowego "Dziennika Gazety Prawnej" i czwartkowego "Super Expressu". "DGP" napisał m.in., że Emilewicz forsuje rozwiązanie, zgodnie z którym nauczyciele zostaliby włączeni do służby cywilnej. Podobne doniesienia znalazły się w "SE", gdzie również napisano o forsowaniu takiego pomysłu przez szefową MPiT.

Resort w czwartek oświadczył, że wszelkie informacje na temat zaangażowania Emilewicz i MPiT w tę "domniemaną inicjatywę" nie są prawdziwe.

"Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie pracuje nad kodeksem urzędniczym. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz nie "forsuje", jak to ujęto w publikacjach, rozwiązania dotyczącego włączenia nauczycieli do służby cywilnej" - głosi komunikat MPiT.

Resort wskazał, że podawane w mediach informacje są niezgodne z prawdą i wprowadzają w błąd. Zwrócił się też z prośbą, aby nie powielać tych treści.

Sama Emilewicz zdementowała te informacje w środę na spotkaniu z przedsiębiorcami w Kielcach. "W jednym z wywiadów powiedziałam, że jeśli mówimy o podniesieniu płac dla nauczycieli, to powinniśmy rozmawiać w sposób bardziej systemowy. Powinniśmy rozmawiać o ich miejscu i roli, o ścieżce awansu. Mówiłam także o tym, że powinniśmy przemyśleć moment wejścia do tego zawodu. Czy każdy, kto skończy uczelnię wyższą pedagogiczną, na pewno spełnia wszystkie kryteria do tego, aby być nauczycielem" – wyjaśniła minister.

Dodała, że mówiła o różnych modelach obowiązujących w Europie. "Jeden z nich, model niemiecki, gdzie nauczyciele są urzędnikami służby cywilnej, co oznacza, że na wejściu do tego zawodu zdają egzamin państwowy. A zatem nie tylko ukończenie studiów, ale także egzamin państwowy, który kwalifikuje nauczyciela do danego zawodu" – podkreśliła Emilewicz.

Zaznaczyła, że "daleka jest od forsowania jakiegokolwiek rozwiązania. "Zwłaszcza że te rozwiązania z zakresu edukacji mają być przygotowane pod kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej" - powiedziała.

agzi/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.