REKLAMA

MFW: Odbicie gospodarcze będzie wolniejsze, niż wcześniej sądzono

2020-06-24 15:00, akt.2020-06-24 17:02
publikacja
2020-06-24 15:00
aktualizacja
2020-06-24 17:02
fot. REMO CASILLI / Reuters

Pandemia ma więcej negatywnych skutków dla gospodarki niż dotychczas prognozowano, a odbicie gospodarcze będzie wolniejsze niż wcześniej sądzono - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w czerwcowej edycji World Economic Outlook.

"Prognozuje się, że globalny spadek PKB wyniesie 4,9 proc. w 2020 r., o 1,9 pp. poniżej prognozy z kwietnia 2020 r. (…) Przewiduje się, że ożywienie będzie bardziej stopniowe niż wcześniej przewidywano. W 2021 roku globalny wzrost prognozowany jest na 5,4 proc.” – napisano w raporcie MFW.

"Oczekuje się, że globalna aktywność zmaleje w drugim kwartale 2020 r., a następnie wzrośnie. (…) Wydaje się, że konsumpcja będzie stopniowo rosła w przyszłym roku i oczekuje się, że inwestycje również wzrosną, ale pozostaną nadal na niskim poziomie. Prognozuje się, że globalny PKB w całym roku 2021 przekroczy poziom z 2019 r." – dodano.

MFW podał, że jest bardzo prawdopodobne, iż w tym roku światowa gospodarka doświadczy najgorszej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu.

"Przewiduje się, że spadek PKB w gospodarkach rozwiniętych wyniesie 8,0 procent w 2020 r. Wydaje się, że w pierwszej połowie roku nastąpił większy niż oczekiwano spadek aktywności gospodarczej, z oznakami dobrowolnego dystansowania jeszcze przed wprowadzeniem środków dystansowania społecznego. Sugeruje to również bardziej stopniowe ożywienie w drugiej połowie roku, ponieważ strach przed zarażeniem prawdopodobnie będzie trwał” – napisano w projekcji.

"W przypadku rynków wschodzących i rozwijających się spadek działalności gospodarczej, spowodowany zakłóceniami krajowymi wpisuje się w pesymistyczny scenariusz z kwietniowej prognozy. Obniżenie prognozy wzrostu PKB odzwierciedla również większe skutki uboczne wynikające ze słabszego popytu zewnętrznego” – dodano.

MFW podał, że prognozy są obarczone dużą dozą niepewności.

„Prognoza zależy od głębokości spowolnienia w II kw. 2020 r., a także od wielkości i trwałości niekorzystnego szoku. (…) Fundamentalna niepewność związana z rozwojem pandemii jest kluczowym czynnikiem kształtującym perspektywy gospodarcze i utrudniającym scharakteryzowanie bilansu ryzyka” - wskazywano w raporcie.

„Ogniska pandemii mogą się pojawiać się w miejscach, które wydają się mieć szczyt infekcji za sobą, wymagając ponownego nałożenia przynajmniej niektórych środków ograniczających rozprzestrzenianie koronawirusa. (...) Natomiast pogorszenie koniunktury może być mniej dotkliwe niż przewidywano, jeżeli normalizacja gospodarcza będzie postępować szybciej niż obecnie oczekuje się w krajach, które zostały ponownie otwarte” - dodano.

Analitycy wymienili w WEO wiele czynników ryzyka dla prognozy, wśród nich m.in.:

  • bankructwa firm i bezrobotnych, którzy trwale mogą opuścić rynek pracy;
  • globalna rekonfiguracja łańcuchów dostaw, która może wpłynąć na wydajność;
  • oddzielenie między wycenami aktywów a perspektywami dla działalności gospodarczej;
  • dobrowolne dystansowanie społeczne, które może wpłynąć na wydatki.

W publikacji MFW opublikowano dwa alternatywne scenariusze dla bazowej prognozy.

„W alternatywnym scenariuszu, w którym środki dystansowania społecznego w drugiej połowie 2020 r. skutecznie powstrzymają rozprzestrzenianie się wirusa, pojawi się większe zaufanie i szybszy powrót do normalności, a globalny wzrost PKB poprawi się w stosunku do linii bazowej o około pół punktu procentowego w 2020 r." - podano w WEO.

„W przypadku drugiej fali pandemii, wprowadzenie ponownie środków ograniczających będzie prowadzić do zmniejszenia światowego PKB o około 4,9 proc. w 2021 r. w stosunku do stanu początkowego" - dodano.

Prognoza z VI'20 Różnica vs prognozy z IV '20
2020 2021 2020 2021
Świat -4,9 5,4 -1,9 -0,4
Gospodarki rozwinięte -8 4,8 -1,9 0,3
USA -8 4,5 -2,1 -0,2
Strefa euro -10,2 6 -2,7 1,3
Japonia -5,8 2,4 -0,6 -0,6
Gospodarki rozwijające się i rynki wschodzące -3 5,9 -2 -0,7
Rosja -6,6 4,1 -1,1 0,6
Rozwijająca się Azja -0,8 7,4 -1,8 -1,1
Chiny 1 8,2 -0,2 -1
Indie -4,5 6 -6,4 -1,4

MFW podtrzymuje prognozy dynamiki PKB Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał w czerwcowych prognozach, że PKB Polski w 2020 r. spadnie o 4,6 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 4,2 proc., w obu przypadkach bez zmian względem prognoz z kwietnia br. Jednocześnie MFW mocno obniżył prognozy globalnego wzrostu i w największych gospodarkach.

Raport nie zawiera innych wskaźników makro dla Polski, ani uzasadnienia dla prognoz PKB.

Dla gospodarki globalnej MFW zrewidował prognozę recesji na 2020 r. do -4,9 proc., o 1,9 pkt. proc. niżej względem prognozy z kwietnia 2020 r., a w 2021 roku prognozuje odbicie do +5,4 proc. (-0,4 pkt. proc.). (PAP Biznes)

kkr/ ana/ tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
bt5
Zbadanie dosłownie każdego kryzysu światowego poczawszy od 1870 roku , poprze 1900 rok, dalej 1929, 1973, 1980, 1990. 1997, 2008 , wykazuje że na teren Polski przychodzi kryzys z pewnym opóżnieniem ( bez względu na to czy akurat były zabory czy komuna), i wychodzenie trwa bez wyajtku 203 lata dłużej niż w innych krajach.Zbadanie dosłownie każdego kryzysu światowego poczawszy od 1870 roku , poprze 1900 rok, dalej 1929, 1973, 1980, 1990. 1997, 2008 , wykazuje że na teren Polski przychodzi kryzys z pewnym opóżnieniem ( bez względu na to czy akurat były zabory czy komuna), i wychodzenie trwa bez wyajtku 203 lata dłużej niż w innych krajach. Dlatego całkowicie niepowazne sa prognozy PKB przykładowo pani Emilewicz wyrażone z dokładnościa d 0.1 %. Już teraz Allianz prognozuje że w Europie plajta dopiero się rozkręci gdy rzady beda się wycofywać z podtrzymywania posad zombie. W Europie się podtrzymuje fikcyjne zatrudnienie bo Europa to nie USA gdzie można w przypadku ożywienia dostać robotę na drugi dzień i jeszcze zmienić zawód. Ale ta europejska metoda płacenia postojowego, Kurzarbeitów, . itp. , niczego nie rozwizuje powodujac tylko bezproduktywne wydatki. Lepiej już by było za te obecnie wyrzucone w błoto pieniadze pobudoważ państwowe mieszkania to taniego najmu.
santoriusz
cóż za odkrywcze tezy ludzi nie mających nic wspólnego z normalną gospodarką. Ja po podstawówce mogę Wam lepsze prognozy smarować za połowę gaży tych pseudo expertów od 7 boleści. Strach i niepewność będą królować jeszcze długo o ile nie bardzo długo a to nie jest dobry prognostyk dla żadnej dziedziny gospodarki cóż za odkrywcze tezy ludzi nie mających nic wspólnego z normalną gospodarką. Ja po podstawówce mogę Wam lepsze prognozy smarować za połowę gaży tych pseudo expertów od 7 boleści. Strach i niepewność będą królować jeszcze długo o ile nie bardzo długo a to nie jest dobry prognostyk dla żadnej dziedziny gospodarki wyłączając z tego kilka niezbędnych do życia dziedzin. Więc niby jak ma nastąpić to odbicie? i w czym? czeka nas mroczna najbliższa przyszłość w której trzeba się po prostu jakoś odnaleźć.
hfjdj
Ja nie wiem kogo czeka ta mroczna przyszłość. Ja normalnie funkcjonuje, chodze do restauracji codziennie, spotykam się z ludźmi i wszystko robie jak dawniej. Jedynie co to zdrowiej się odżywiam i mniej obciążam organizm alkoholem i wysiłkiem fizycznym. A tak to luz bluz, w restauracjach luźno, na pływalni luźno, lokum Ja nie wiem kogo czeka ta mroczna przyszłość. Ja normalnie funkcjonuje, chodze do restauracji codziennie, spotykam się z ludźmi i wszystko robie jak dawniej. Jedynie co to zdrowiej się odżywiam i mniej obciążam organizm alkoholem i wysiłkiem fizycznym. A tak to luz bluz, w restauracjach luźno, na pływalni luźno, lokum taniej i co tutaj takiego mrocznego? Jak zachoruje to i tak nie umre przecież to tylko mocniejsza wersja grypy a mnie słabsza tak brała przez ostatnie 10 lat że od lekkiego kaca nie odróżniałem.
adam.1983
Ja tam nie widzę tego strachu w społeczeństwie, jasne zawsze ktoś się czegoś boi ale popatrz na ulice większość ludzi żyje normalnie, jeśli tylko media i rząd nie będzie robił ludziom papki z mózgu i straszył albo na siłę zamykał w domach to ludzie szybko wrócą do normalności i naucza się żyć z korona jak z grypą
santoriusz odpowiada adam.1983
bo Wy tak patrzycie przez pryzmat swoich niepranych skarpetek i stąd te zafałszowane wnioski. Tylko jeden przykład abyś jeden z drugim zrozumiał. Byłem sobie w ostatnim tygodniu w górach, w bardzo znanej miejscowości i po raz pierwszy w historii zobaczyłem na hotelu kartkę na której pisało: zapraszamy do negocjacji na bo Wy tak patrzycie przez pryzmat swoich niepranych skarpetek i stąd te zafałszowane wnioski. Tylko jeden przykład abyś jeden z drugim zrozumiał. Byłem sobie w ostatnim tygodniu w górach, w bardzo znanej miejscowości i po raz pierwszy w historii zobaczyłem na hotelu kartkę na której pisało: zapraszamy do negocjacji na temat najmy długoterminowego! wiesz co to oznacza? żę hotelarze nijak nie widzą perspektyw na jakiekolwiek odbicie a to głównie z powodu tego że ludziom nie w głowie odwiedzanie hoteli. I tyle na temat tych Waszych rewelacji obserwatorzy swoich czubków butów.
analizy
Jeżeli wygra A. Duda to historia się powtórzy na jakiś czas. Jeżeli wygra R. Trzaskowski to giełda ruszy do góry, ale też tylko na jakiś czas w zależności jak potoczy się współpraca jego z rządem i jak będą z tej współpracy szły sprawy gospodarcze. Jeżeli źle, to wcześniejsze wybory i przed wyborami indeksy Jeżeli wygra A. Duda to historia się powtórzy na jakiś czas. Jeżeli wygra R. Trzaskowski to giełda ruszy do góry, ale też tylko na jakiś czas w zależności jak potoczy się współpraca jego z rządem i jak będą z tej współpracy szły sprawy gospodarcze. Jeżeli źle, to wcześniejsze wybory i przed wyborami indeksy polecą w dół. Jak po wyborach wygra PiS to giełda pozostanie w marazmie. Jak wygra PO to poleci mocno do góry tak jak w 2009r. No niestety ten typ tak ma.....

https://www.bankier.pl/wiadomosc/5-lat-temu-wybory-wstrzasnely-GPW-Jak-bedzie-teraz-7910093.html

Póki będzie istniała epidemia to ni ma co liczyć na poprawę gospodarki w Polsce, ale także i na świecie. To taka choroba, cały czas trawiąca organizm... Jak zostanie wyprodukowana szczepionka wszystko wróci na swoje dawne dobre a może nawet jeszcze lepsze tory, ale czy to będzie za rok czy za 5, 10 lat, nikt nie wie. Chyba w najgorzej sytuacji, z największą stratą teraz jest PKP CARGO S.A., więc nie ma co liczyć na dywidendę, ale w 2021 r. chyba niewiele dużych spółek wypłaci dywidendę.
sammler
A co na to złotousty Mateusz? On nigdy się nie myli i nigdy nie kłamie.
reinonak
Odrobimy ok. 6% do strefy Euro a nawet 8% do Francji, UK. Przed pandemią było to 2-3%. Jeśli przyjąć zasadę że im gorzej tam tym lepiej tutaj to opłaca nam się ta pandemia. Taki malutki reset gospodarek.
sammler
Jak odrobimy? Przecież poza produkcją żywności, którą produkujemy na własne potrzeby, ale też faktycznie eksportujemy "endogenicznie", tzn. dlatego, że jest na nią realne zapotrzebowanie, reszta produkcji (i eksportu) to zamówienia ze strony odbiorców zagranicznych, którzy popyt albo zgłaszają, albo nie. Jak odrobimy? Przecież poza produkcją żywności, którą produkujemy na własne potrzeby, ale też faktycznie eksportujemy "endogenicznie", tzn. dlatego, że jest na nią realne zapotrzebowanie, reszta produkcji (i eksportu) to zamówienia ze strony odbiorców zagranicznych, którzy popyt albo zgłaszają, albo nie. Jesteśmy montownią Zachodu. No może jeszcze okna i bombki choinkowe to nasza domena.

A co robi takie BMW? Zwalnia nawet 10 tys. pracowników: https://www.bankier.pl/moto/czystki-w-bmw-koncern-zwolni-tysiace-pracownikow-7573/

Podaję przykład producenta samochodów, bo my jesteśmy głównie montownią aut.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki