REKLAMA

MF ma pomysły, jak wesprzeć samorządy, które stracą na "Polskim ładzie"

2021-08-04 10:32
publikacja
2021-08-04 10:32
MF ma pomysły, jak wesprzeć samorządy, które stracą na "Polskim ładzie"
MF ma pomysły, jak wesprzeć samorządy, które stracą na "Polskim ładzie"
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FORUM

Ministerstwo Finansów pracuje nad regulacjami, które mają zapewnić większą stabilizację dochodów samorządów - powiedział podczas środowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Piotr Patkowski. Resort chce przedstawić propozycję w najbliższych tygodniach.

"Wychodzimy z założenia, że samorządy powinny partycypować w korzystnych dla obywateli przedsięwzięciach – takich jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Z drugiej strony jednak dostrzegamy, że samorządy w 2022 r. mogą mieć duże wahnięcie, jeśli chodzi o szokowy ubytek dochodów. Od 2023 r., poprzez dynamiczny wzrost PKB, te dochody będą się wyrównywać, ale 2022 r. może być trudny dla samorządów. Stąd mamy kilka pomysłów" – zaznaczył wiceminister.

Patkowski poinformował, że Ministerstwo Finansów chce wprowadzić m.in. gwarancję comiesięcznych dochodów dla samorządów, które byłyby rozliczane na koniec roku.

"Pierwszy, o którym już od jakiegoś czasu mówimy, to coroczna subwencja inwestycyjna, 3 mld zł, która będzie co roku waloryzowana średniookresowym wskaźnikiem PKB i inflacji. Po drugie, chcemy zmienić systemowo kwestię stabilizacji dochodów samorządów, bo oczywiście uruchamiamy gigantyczny program dla samorządów, już teraz na ponad 20 mld zł, niemniej mamy świadomość tego, że dochody samorządów dzielą się inaczej niż w budżecie centralnym, na bieżące i inwestycyjne i samo zasypanie dochodów inwestycyjnych samorządów nie powoduje realnej poprawy w dochodach bieżących, ona pojawi się dopiero w 2023 r. i w kolejnych” – powiedział wiceminister.

"W związku z czym chcemy wprowadzić zasadę i będziemy to proponowali, po pierwsze żeby samorządy miały dużą pewność, co do miesięcznych wpływów z PIT i CIT, żeby były one stale określone i potem ewentualnie byłyby na koniec roku wyrównywane w górę lub w dół, w zależności od tego jak realnie te dochody by wyglądały. Samorządy już na etapie planowania budżetowego miałyby pewność, w którym poszczególnym miesiącu, ile wpłynie dochodów” – dodał.

Resort finansów pracuje też nad rozwiązaniem wiążącym coroczne dochody samorządów do roku poprzedniego.

"Chcielibyśmy docelowo wprowadzić rozwiązanie, w którym samorządy w każdym kolejnym roku podatkowym nie mogłyby otrzymywać z tytułu udziałów w PIT i CIT mniej, niż otrzymywały w poprzednim roku. To taka reguła gwarantująca, że samorząd, w porównaniu do poprzedniego roku, tych dochodów – przynajmniej nominalnie, tutaj jeszcze trwają dyskusje nad pewnym wskaźnikiem waloryzacji realnej – nie otrzymywałyby mniej niż w poprzednim roku" – powiedział.

"Po trzecie, tutaj jeszcze trwają największe prace, ale pewnie w najbliższych tygodniach będziemy o tym informować, będziemy zastanawiać się nad pomocą dla samorządów, jeśli chodzi o dochody bieżące, w kontekście roku 2022 r. Jeszcze pracujemy nad tym" – dodał. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki