Łotwa i Estonia liczą na pomoc NATO

Kraje bałtyckie zabiegają o zwiększenie obecności sił NATO na swoich terytoriach. Zarówno na Łotwie, jak i w Estonii czynione są przygotowania do budowy infrastruktury umożliwiającej zwiększoną obecność wojsk Sojuszu w granicach obu państw.

(fot. selensergen / Thinkstock)

W kwietniu ubiegłego roku wzmocniono misje Air Policing, czyli misję ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. NATO zwiększyło także obecność swoich okrętów wojennych na Morzu Bałtyckim. Oceniając obecność sił NATO w regionie bałtyckim minister obrony Łotwy Raimonds Vejonis powiedział Polskiemu Radiu, że jest to silny sygnał wysłany w kierunku Rosji, świadczący o tym, że kraje bałtyckie nie są osamotnione. "Ma to także efekt psychologiczny istotny dla naszego społeczeństwa. Świadczy, że jesteśmy razem z naszymi partnerami, ze Stanów Zjednoczonych" - powiedział Vejonis.

Również sąsiednia Estonia liczy na obecność żołnierzy natowskich na swym terytorium. Władze w Tallinie przeznaczyły 40 milionów euro na rozbudowę infrastruktury umożliwiającej przyjęcie sił NATO na wypadek konfliktu z Rosją. Premier tego kraju podkreślił ostatnio, iż rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła zasadniczo sytuację w zakresie bezpieczeństwa w całej Europie.

Krzysztof Renik, Ryga, Polskie Radio/IAR/jp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 0 ~asd

Powaliło tych ludzi z ich zabiegami; przecież jedyną 'ochronę' może im zapewnić armia rosyjska, w której to strefie wpływów i działań znalazły się te kraje po uzgodnieniach Niemców z sowietami/Rosjanami jeszcze u schyłku ZSRR. Każda inna opcja to wojna na ich terytorium. Trzeba brać przykład z Finów i się z Ruskimi dogadać a nie liczyć na Wehrmacht tj. Bundeswehrę - mimo historycznego braterstwa broni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~antykomuch

jedyne wsparcie jakie może udzielić obecnie nato to wsparcie moralne i klepanie po pleckach, niestety

! Odpowiedz
0 0 ~kra

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil