REKLAMA

Lewica chce w latach 2025-2029 wybudować 300 tys. mieszkań komunalnych

2022-05-28 14:21
publikacja
2022-05-28 14:21
Lewica chce w latach 2025-2029 wybudować 300 tys. mieszkań komunalnych
Lewica chce w latach 2025-2029 wybudować 300 tys. mieszkań komunalnych
/ Shutterstock

W latach 2025-2029 chcemy zrealizować narodowy program mieszkaniowy. W ramach tego programu chcemy wybudować 300 tys. mieszkań komunalnych, do taniego najmu - zapowiedział w sobotę we Włocławku współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Zapowiedź programu przedstawiono na spotkaniu, które zainaugurowało cykl konwencji programowych dotyczących mieszkalnictwa "Mieszkanie prawem, nie towarem". Odbyło się ono na budowie osiedla mieszkań komunalnych na wynajem, realizowanym przez włocławski samorząd.

Czarzasty podkreślił, że program przewiduje, iż właścicielami mieszkań budowanych w ramach proponowanego programu będą samorządy. Zaznaczył, że tak sytuacja jest w Wiedniu, a także w Szwecji, gdzie w ciągu 10 lat wybudowano 1 mln takich mieszkań.

"Program, o którym mówimy będzie kosztował około 100 mld zł. Chcemy żeby BGK wyemitował obligacje mieszkaniowe. Chcemy żeby pieniądze z tych obligacji zasiliły samorządy. Chcemy żeby samorządy budowały mieszkania. Chcemy żeby była taka sytuacja, by przy średnim w skali kraju koszcie budowy mniej więcej 330 tys. zł, cały program wybudowania 300 tys. mieszkań komunalnych kosztował około 100 mld zł" - mówił Czarzasty.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że Lewica do 2023 r. przygotuje pakiet ustaw dotyczący programu.

Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus pokreśliła, że w kwestiach budowy mieszkań państwo nie zdało egzaminu, szczególnie w ciągu ostatnich siedmiu lat.. "PiS okłamał Polski i Polaków. Najpierw powiedział, że wybuduje 1 mln mieszkań - okłamał. Powiedział, dopłaty do kredytów - okłamał. I na koniec powiedział, że wybuduje 100 tys. mieszkań, ale to się nie udało, wybudowali tylko około 13 tys. mieszkań. To jest bardzo mało. My jako Lewica nie będziemy obiecywać gruszek na wierzbie, nie powiemy, że wybudujemy 1 mln mieszkań, ale powiemy, jak to realnie zrobić" - powiedziała posłanka.

Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że jej formacja też zadba, aby skończyć z chaosem przestrzennym.

Poseł Adrian Zandberg zapewnił z kolei, że hasło "Mieszkanie prawem, nie towarem" to nie jest "pusta obietnica".

"Każdego roku z budżetu państwa na publiczne budownictwo mieszkaniowe będzie przekazywane 20 mld zł. W skali budżetu to jest ułamek, to kwota, która nie przekracza 1 proc. polskiego PKB. Dla naszego społeczeństwa to będzie rewolucja, pozytywna rewolucja, bo w końcu samorządy dostaną wystarczająco dużo pieniędzy, żeby budować na dużą skalę miejskie mieszkania czynszowe, na wynajem. Wprowadzimy zasadę, że mieszkania, które są budowane z naszych wspólnych pieniędzy - z budżetu, nie podlegają prywatyzacji. To jest uczciwa zasada, chodzi o to, żeby te mieszkania zostały z nami na pokolenia" - powiedział poseł.

Zandberg zaznaczył, że czynsze w takich mieszkaniach będą stabilne, regulowane. Dodał, że po czterech latach rządów Lewicy skończy się patologiczna sytuacja, że jedyną metodą na to żeby zdobyć dach nad głową, trzeba brać z banku kredyt "na paskarskich warunkach".

W czasie konwencji wiceprezydent Włocławka i lider Lewicy w mieście Krzysztof Kukucki zaprezentował budowane przez samorząd osiedle, w którym za kilka tygodni zamieszka 288 rodzin. Znajdą się w nim lokale gotowe do zamieszkania o powierzchni od 27 do 74 m kw. Miesięczna opłata za wynajem będzie wynosić 15 zł za 1 m kw., w której zawarta będzie zaliczka na ogrzewanie. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (24)

dodaj komentarz
godunow2
Te mieszkania to dodrukują czy jak ?
zoomek
Ale w sensie że tow. Kalisz jako betoniarz-zbrojarz a tow. Belka jako glazurnik?
fiat126p
100 tys. mieszkań+ do 2019
1 milion samochodów elektrycznych do 2025
300 tys. mieszkań komunalnych do 2029
Kto da więcej? Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci. Sprzedane!
Motłoch obietnice wyborcze kupił... Za czyje pieniądze?
godunow2
Motłoch nie wie, że jeśli chce mieć mieszkania, to musi se je sam zbudować. Nie ma cudów we wsi. Jeszcze się taki Czarzasty nie urodził co by sam 300 tys. mieszkań wybudował ...
darius19
"ehud" mial wczoraj dyzur na farmie Putina
zoomek
To nienormalne. Napisz jeszcze że policzyłeś jego wpisy. Nie masz kobiety? Żona, dziewczyna - te sprawy?
ehud
Czarzasty to komuch żydowskiego pochodzenia więc zainteresowanie nieruchomościami ma w genach :)
dziadekjarek
Przed nim też wstawiałeś z kolan ??
elektronek
Lewica... dziwny twór na który głosują zwolennicy niewolnictwa. 20mld z budżetu? Tylko? Oczywiście wyczarują to z magicznej kuli? Czy może wprowadzą progresywny podateczek do 50% i elitą będą ci co mają 10tys na miesiąc i trzeba ich ukrócić bo mają za dużo? No bo niby skąd na te rewelacje? "wystarczy nie kraść jak" u lewactwa Lewica... dziwny twór na który głosują zwolennicy niewolnictwa. 20mld z budżetu? Tylko? Oczywiście wyczarują to z magicznej kuli? Czy może wprowadzą progresywny podateczek do 50% i elitą będą ci co mają 10tys na miesiąc i trzeba ich ukrócić bo mają za dużo? No bo niby skąd na te rewelacje? "wystarczy nie kraść jak" u lewactwa pisiorowego, które z prawicą nie ma nic do rzeczy?
carlito1
Piękny utopijny sen lewaków.... i wszyscy będziemy jeździć na różowych kucykach dotykając tęczy :)

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki