Od nowego roku nie będzie jeszcze przepisów umożliwiających Polakom łatwiejsze leczenie za granicą. Według wcześniejszych zapowiedzi, takie przepisy miały obowiązywać od stycznia.
Dyrektywa transgraniczna umożliwiająca leczenie w krajach Unii weszła w życie 25 października ale musimy czekać na jej wdrożenie.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że projekt ustawy jest opracowany przez resort i jest teraz w ministerstwie spraw zagranicznych. Według niego, dyrektywa jest bardzo trudna bo są tam liczne problemy, które mogą spotkać płatnika publicznego. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć płatnika publicznego w taki sposób, aby wszyscy ci, których nie stać na wyjazd za granicę mogli być bezpiecznie leczeni w kraju. Jednocześnie trzeba wprowadzić prawo europejskie, które pozwala skorzystać z pomocy lekarskiej poza granicami naszego kraju - tłumaczy.
Minister dodaje, że trudno powiedzieć, kiedy przepisy wejdą w życie. Podkreśla, że muszą być doprecyzowane przepisy: kiedy, na jakich warunkach i z jakiej pomocy można skorzystać. Po konsultacjach zewnętrznych ustawa trafi na komitet stały rady ministrów, później pod obrady rządu i Parlamentu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Eksperci w ochronie zdrowia podkreślają, że brak przystosowania dyrektywy jest ze szkodą dla pacjentów i placówek medycznych.
Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/buch